Készült: 2024.09.23.16:44:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2015.12.14.), 273. felszólalás
Felszólaló Heringes Anita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:59


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERINGES ANITA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, hogy ismételten szót kaphatok, hiszen kisebbségi véleményként csak azt lehet elmondani, ami a bizottsági ülésen elhangzott, azóta azonban számos dolog történt.

Ezért is örülök, hogy elmondhatom az államtitkár úrnak is, hogy annak megvan a maga bája, amikor mai MTI-közlemény szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium már most 3,3 milliárd forintot átcsoportosíttat, ami a Magyar Közlönyben meg is jelenik, hogy majd a holnapi napon megszavazandó holdingra legyen pénz. Értjük, hogy év vége van, és előre félre kell tenni azt a pénzt, amit majd el lehet költeni. Önök még azt sem tudják, hogy egyébként megszavazásra kerül‑e, de az NFM ezt már át is csoportosítja saját magának. Azért a demokrácia szemszögéből megvan a maga bája a dolognak. Örülök, hogy ilyen előrelátóak, főleg, ha pénzről van szó, amit el lehet majd költeni a gyorsított ütemben. Bár csak április 1-jével lép majd hatályba ez a módosító javaslatuk, ez az előterjesztésük, de azért a 3,3 milliárd forintot már most sikerült átcsoportosítani.

Mint ahogy elmondtam, az évi 13 milliárd forintos hiánnyal működő hulladékgazdálkodási rendszer esetében azért ez a 3,3 milliárd is egy bájos összeg. Ha nem egy új holdingot hoznának létre, amibe önkéntes alapon át lehet adni több feladatot is… ‑ bár Seszták miniszter úr a bizottsági ülésen azt mondta, hogy az eszközöket nem kívánják elvenni a nonprofit alapon működő, legtöbbször önkormányzati tulajdonú hulladékgazdálkodási cégektől, sajnos ebben sem vagyunk teljes mértékben biztosak. Nem tudjuk, nem az lesz‑e a játék lényege, hogy annyira ellehetetlenítik ezeket a hulladékgazdálkodó cégeket, hogy ‑ zá­­ró­jelben és idézőjelben ‑ önkéntes alapon majd át lehet önöknek adni a teljes vagyonát ezeknek a cégeknek.

Önök tényleg egy fenntarthatatlan rendszert hoztak létre, amelyet a mai közleményében az NFM be is vallott. (Olvassa:) A hazai hulladékgazdálkodási közszolgáltatási rendszer a jelenleg működő formában nem alkalmas az európai uniós kötelezettségek teljesítésére, nem motivál a hasznosításban rejlő gazdasági lehetőségek kiaknázására, ezért indokolt az átalakítás. Tényleg nagyon remélem, hogy a határozati javaslatot, amelyet benyújtottam, és amelyről holnap lehet szavazni, tárgysorozatba veszik, hogy egyáltalán vitatkozhassunk erről a kérdésről érdemben, és ne csak azon módosító javaslataik alapján vitatkozzunk, amelyek szerintünk rossz irányba viszik ezt a rendszert. Nem fenntartható rendszert hoznak létre, és tényleg azt kell látniuk, hogy abban egyet tudunk érteni, hogy nonprofit módon kell működnie ennek a rendszernek. De az, hogy ilyen mértékű hiány van jelen pillanatban ezekben a sokszor önkormányzati tulajdonú nonprofit cégekben, ahogy említettem, az nem egy fenntartható rendszer.

Többen leírták, hogy félnek is attól, hogy mostantól ez a holding majd beszedi a pénzeket és visszaosztja ezeknek a cégeknek. Csak az a kérdés, hogy akkor majd lesz jó önkormányzati tulajdonú cég és lesz rossz önkormányzati tulajdonú cég. Ez félő, mert önöknél már sokszor láttunk ilyen eseteket, hogy aszerint osztályozzák az önkormányzatokat vagy a cégeket, hogy milyen oldalon állnak önök szerint. És akire egy picit rá lehet sütni a bélyeget, hogy nem száz százalékban önökhöz lojális, akkor esetleg majd ő nem kapja meg azt a mennyiségű pénzt. Több cikk is született arról, hogyha Budapest nem kapja meg a megfelelő mennyiségű pénzt, akkor nem tudja, hogyan fogja elvinni a szemetet, és hogy fogja tudni ezt a rendszert ellátni. Gondolom, majd akkor jön az a pont, amikor önkéntes alapon át is adhatja az eszközeit és minden egyebet.

Miután a díjbeszedés majd ehhez a holdinghoz tartozik, így karácsony előtt nagyon sok díjbeszedő, aki jelen pillanatban ezeknél a hulladékgazdálkodó cégeknél dolgozik vidéken, félve hívott engem is telefonon, hogy akkor most mi lesz, őket majd átveszi a holding és úgy szedhetik be a díjat, vagy maradhatnak ennél a cégnél, de akkor azt egyébként miből fogják finanszírozni. Mert vidéken nagyon sok helyen jelen pillanatban nemcsak csekken lehet befizetni a szemétszállítási díjat, hanem a díjbeszedők járják az utcákat negyedévente és szedik be a díjat. Jó kapcsolatban vannak pont ezért a lakossággal, meg is beszélik a dolgokat, ahogy kell, és sokszor szociális érzékenységükből kifolyólag lelki támogatást is nyújtanak az időseknek, mondjuk, negyedévente rájuk nyitják az ajtót azon idős lakosokra, akikre egyébként más nem biztos, hogy bárki megteszi. Ezért ez egy nagy kérdés, hogy akkor mostantól csekken lesz csak és kizárólag beszedve ez a díj, vagy ezeknek az embereknek megmarad a munkájuk, és lesz lehetőségük a továbbiakban is dolgozni ebben a szektorban.

Tényleg az a baj, hogy kéthetente módosítjuk a törvényt, rendesen átbeszélni sosincs idő, hiszen mindig fél 11, 11 felé, esti órákra rakják ezt a javaslatot. Sajnálom is az államtitkár urat, hogy mindig ilyen késői órában, ilyen kevés képviselővel tud vitatkozni erről a kérdésről. Biztos már számára is megterhelő, hogy mindig engem hallgat, de én tényleg addig fogom benyújtani (V. Németh Zsolt: Szórakoztató!) a határozati javaslataimat ebben a kérdésben, amíg nem tudunk egy normális megoldást találni és egy olyan rendszert létrehozni, amely működőképes. Szerintem nem kell önfejűnek lenni. Meg kellene hallgatni a szakmát, meg kellene hallgatni a saját polgármestereiket, főleg azokat, akik már régóta működtetnek ilyen cégeket és a saját pénzüket teszik bele. Csak jelen pillanatban ezek az önkormányzatok sem tudnak már pluszpénzt hozzátenni ehhez a rendszerhez, hiszen pont az önök kormánya volt, aki az önkormányzatok bevételét is jelentősen csökkentette. Éppen a polgármesterek azok, akik már nem kívánnak több adót kivetni a lakosságra, hiszen ők tudják a legjobban, hogy nincs már honnan elvenni ezektől az emberektől.

Pont ezért, miután a díjbeszedést is önök átteszik ebbe a holdingba, innentől kezdve, amelyik lakos nem tudja fizetni a szemétszállítási díjat… Azért abban egyezzünk meg, hogy sajnos jelen pillanatban ‑ persze nem elfogadható módon, de ez akkor is így van és szociálisan érzékeny emberként én is sokszor elgondolkodom rajta ‑ a szemétszállítási díj befizetése kerül a leghátrább a befizetendő csekkek vagy befizetési összegek között. Hiszen az emberek nagy része azt fizeti be, amiről tudja, hogy ki fogják kapcsolni.

A szemétről pedig tudják az emberek, hogy ha már nincs abban a hónapban pénzük befizetni, akkor is el fogják tőlük vinni a szemetet, ezért sajnos számukra ez sokszor hátrébb sorolódik. Viszont ahogy a holding átveszi a díjbeszedést, innentől kezdve nem lesz senkinek döntési lehetősége arra, hogy kiadják‑e behajtásra. Nem tudom, akkor mi lesz. Azon idős állampolgárok és nagycsaládok esetében is, akiknek kevés a bevétele és jelen pillanatban sem tudja befizetni a szemétszállítási díjat, mostantól behajtásra fogja küldeni majd valahol Budapestről egy nagy állami vállalat, és adó formájában behajtható lesz, vagy a családi házukra terhelik azonnal a szemétszállítási díjat.

Tényleg eddig legalább, bár mondom, nem elfogadható, de attól függetlenül legalább emberi érzetet keltett az, hogy a polgármesterek és a jegyzők, miután ismerték a családokat és az embereket, próbálkoztak tologatni ebben a dologban. Ezt is önök sokszor a szemükre hányják, hogy azonnal ki kellett volna adni behajtásra.

(22.50)

Egy olyan rendszert kéne létrehozni, ahol az emberek ki tudják fizetni, ahol nem a jegyző dönti el, hogy mekkora méretű szemetes jár egy lakosnak, mert jelen pillanatban ezt is nagyon sokan jelezték számunkra, hogy oké, hogy önök bevezették a több méretű szemetest és ennek az árszabályozását is, de a legtöbb településen majd a jegyző eldönti, hogy akkor kinek mekkora méretű szemetes járna és egyébként nem igény alapján.

Nagyon szépen kérem, gondolják át, fogadják el a határozati javaslatunkat, vitassuk meg normálisan egyszer egy normális időben ezt a törvényt, és akkor itt ülhetnek azon emberek is, akik volt polgármestereik, és érdemben hozzá tudnak szólni ehhez a javaslathoz.

Sajnálom, hogy valószínűleg én voltam az egyetlen hozzászóló ehhez a módosításhoz. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai