Készült: 2024.05.07.06:30:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2000.11.09.), 337. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a lehetőséget, tisztelt elnök úr, hogy a részletes vita mai szakaszának végén szólhatok. Jómagam is arról a kérdéskörről szólnék, amelyhez számos módosító indítvány kapcsolódik: Ódor képviselőtársam szólt az ötmegyés támogatási lehetőségek továbbfolytatásáról és az ahhoz beadott módosító indítványunkról, amely ennek a technikai feltételeit hivatott elősegíteni.

Én azt gondolom, hogy az elmúlt évek tapasztalatai mindenképp előremutatóak e tekintetben, hiszen az országnak az egyik legfontosabb problémája az olyan típusú kettészakadás, amely regionális szinten is kimutatható és tapasztalható. Ezért is örülök annak, hogy a következő évek tekintetében, ezen programok folytatása mellett, a szintén sok módosító indítvánnyal érintett Széchenyi-terv indulhat el, amely ugyan nem feltétlenül rövid távon, de például az autópálya-fejlesztés dinamikus továbbfolytatása esetén azért középtávon már olyan régiók számára is a növekedés esélyét kínálja, mint az én régióm, az Északkelet-magyarországi régió, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye fejletlenebb részei számára is, lényegében a tőkebefektetések vonzóbbá tételét jeleníti meg egyúttal.

Ez az ötmegyés támogatás addig is nagyon fontos lehetőséget teremt azon vállalkozások számára, amelyek foglalkoztatás szempontjából rendkívül komoly jelentőséggel bírnak abban a térségben, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy fontosak a tőkeintenzív nagyberuházások, ám ezek létszámban, arányaiban semmiképp nem jelentenek olyan többletfoglalkoztatást, mint az ugyanolyan tőkével, de több kisebb és középvállalkozás által indított beruházás, amely a foglalkoztatás szempontjából az adott régióban rendkívül nagy jelentőséggel bír.

 

(17.50)

 

Az biztos, hogy az elmúlt évek tapasztalatait, hiszen végül is az első csíra emlékeim szerint valamikor 1993-ban történt, az Antall-kormány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei látogatásakor, és akkor indult el ennek az első kezdeményezésnek a költségvetés által történt megjelenítése is... - tehát ki kell értékelni a tapasztalatokat, és végig kell gondolni, hogy azokat a programok, amelyeket a kormány a Széchenyi-programban meghirdet, hogyan hozhatók párhuzamba ezekkel a decentralizált fejlesztési lehetőségekkel. Tehát szerintem igenis akkor járunk el felelősen, és akkor működtetünk hatékony támogatási formákat, ha ezek a decentralizált támogatási alapok a Széchenyi-programhoz jobban illeszkedően tudják kifejteni áldásos tevékenységüket.

Az én megyém szempontjából ilyen értelemben a turizmusban nagyon komoly fantázia és lehetőség van, hiszen nagyon kevesen tudják, de a szatmár-beregi térség nemcsak az ökoturizmus szempontjából, a Felső-Tisza-vidék szempontjából, hanem az ott meglévő rendkívül gazdag kultúrkincs, történelmi kincs szempontjából is óriási jelentőséggel bír. Templomok, Árpád-kori műemlékek, kastélyok, kúriák számtalan számban, és sajnos nem a legjobb állapotban vannak, tehát ilyen értelemben az a kastélyprogram is, ami elindult, biztatónak tűnik, reményeim szerint ezen elmaradott térség számára is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a fejlődés lehetőségét kínálják.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai