Készült: 2024.09.19.09:19:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2012.10.01.),  165-168. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Font Sándor, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Mire fordítja a kormány a demokratikus államberendezkedés felszámolásában, a szabadságharc leverésében, a kommunizmus magyarországi kiépítésében szerepet játszó volt vezető nyugdíj-felülvizsgálata után az esetlegesen elvett nyugdíjak összegét?" címmel.

Font Sándor képviselő urat illeti a szó.

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint bizonyára észrevették - és itt különösen a Jobbik-frakcióhoz tartozó képviselők figyelmét szeretném felhívni -, tavasszal a 2012. évi CXII. törvény keretében megszavazta a parlament az egyes nyugdíjak és nyugdíj-kiegészítések felülvizsgálatáról szóló törvényt. A törvény pontosan rögzíti, hogy ki a felülvizsgálatban érintett személyi kör, és rendelkezik arról, hogy a kárpótlásért felelős miniszter állítson fel egy ötfős bizottságot, amelynek kutatási eredményét követően október 31-ig hozzon határozatot az esetleges nyugdíjelvonásokról.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Pontosan tudjuk, hogy a felülvizsgálat alá eső elvtársak micsoda kárt okoztak Magyarországnak, és micsoda kárt okoztak családoknak, állampolgároknak az egyes intézkedéseikkel. Mindannyian tudjuk, hogy mit szenvedtek a Recsken fogva tartottak, a hortobágyi kitelepítettek, de keveset tudunk a Rákosi-időszak alatt, 1951 és 1956 között munkaszolgálatra vezényeltekről. Ezek a katonakorúak azért kerültek kényszermunkatáborba, mert szüleiket rendszerellenesnek minősítették: kőbányákban, szénbányákban, reptereken dolgoztatták őket embertelen körülmények között. Az eltelt hosszú időnek és az elviselt szenvedéseiknek köszönhetően sajnos ma már egyre kevesebben vannak közöttünk.

Államtitkár Úr! Kérdezem ezért, hogy a nyugdíj-felülvizsgálat következtében esetlegesen felszabaduló pénzzel mit tervez a kormány. Javasolhatom-e, hogy az így felszabaduló forrásokat fordítsuk a szenvedéseket elviselők, a jogosulatlanul elhurcoltak, a kitelepítettek és különösen a munkatáborba vezényelt MUSZ-osok kárpótlására, akik eddig minden ellentételezési folyamatból kimaradtak?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, még egy ideig munka folyik a kormányzaton belül ezeknek a különböző nyugdíj-privilégiumoknak a felülvizsgálatáról különböző iratok bekérésével. Ez több érintetti kört jelent: egyrészt azokat, akik '45 és '49 között részt vettek a demokratikus államberendezkedés felszámolásában; akik részt vettek az '56-os forradalom leverésében és az azt követő megtorlásokban; ugyanúgy, akik 1948 és '89 között titkosszolgálati tevékenységet végeztek, vagy ebben az időszakban állami vezetők voltak állampártban - mint MSZMP, MKP vagy más kommunista pártban -, vagy a KISZ-ben vezető szerepet töltöttek be, és ennek nyomán kaptak olyasfajta kitüntetést, pótlékot, kedvezményt, amellyel magasabb összegű vagy indokolatlanul nagy szolgálati idővel beszámított nyugdíjat kaptak. Ahogy ön is említette, szakértői bizottság dolgozik rajta, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárából és más levéltárakból is kérhetnek ki iratokat.

Ami már ebben az évben megtörtént az ilyesfajta kárpótlási jogcímen való juttatásokkal kapcsolatban és elmondható, az az, hogy nem 4, hanem 8 százalékkal nőtt a politikai okokból elítéltek életjáradéka. Ez azt jelenti, hogy ezen kormányrendelet módosítása értelmében a jogosultak életjáradéka kiszámításának alapjául szolgáló összeg 82 074 forint lesz, ami 13 484 fő jogosult vonatkozásában éves szinten 2,48 milliárd forintnyi életjáradék-kifizetést eredményez, ezt pedig szeptember 30-tól, ettől az időponttól kezdve kapták meg visszamenőleges hatállyal a jogosultak.

Ami a felszabaduló összegek, tehát az indokolatlanul kifizetett pótlékok megspórolását illeti, nyilvánvalóan itt több indok is lehet, több cél is lehet: sérelmet szenvedettek támogatása, szervezetek támogatása, Szabadságharcosokért Közalapítvány számára átadni, akik ezt szociális okokból egy-egy egykori bajtársuknak át tudják adni, kéziratok kiadásának, köztéri alkotásoknak a támogatása, emlékhelyek felújítása vagy segélyek nyújtása. Nagyon széles a kör, amire a pluszösszeg felhasználható.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai