Készült: 2024.09.20.21:34:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2006.06.27.), 28-30. felszólalás
Felszólaló Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:21


Felszólalások:  Előző  28 - 30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS LAJOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Először is szeretném azzal kezdeni, hogy kezdeményezzük, hogy a módosító javaslatok beadásának a határideje a mai ülésnap vége legyen. Köszönöm szépen.

Most pedig magáról a törvényről. Sokat gondolkoztam, amikor elolvastam a törvényjavaslatot, hogy vajon erről a pár szakaszról mennyi ideig tud vezérszónoklatot mondani a miniszter úr, aki igazából ennek a törvényjavaslatnak csak az indokolás részét olvasta fel; de gratulációmat kell kifejeznem Géczi József Alajosnak, aki a semmiről tizenöt percig nagyon remekül tudott beszélni. Mert nézzük meg, miről is van szó ennek a törvényjavaslatnak a módosításában!

Arról, kedves képviselőtársaim, hogy a kormány - ezt már többen elmondták - eddig szokatlan módon a kezébe vette, hogy majd - szépen fogalmazom - populista módon megpróbáljon olyant alkotni, ami az embereknek tetszik, a képviselők pedig majd befogják a szájukat, és nem mondanak ezekre a dolgokra semmit, hiszen - ahogyan Géczi képviselőtársam elmondta - arról van szó, hogy újból meg kell teremteni a parlament becsületét.

Azt hiszem, önök rossz módon és rossz időben nyúltak ehhez a törvényjavaslathoz, mert azt vélelmezzük és azt látjuk, hogy ez a rvénymódosító javaslat igazából figyelemelterelés az ország valódi helyzetéről; a gazdaság rossz állapotáról, az embereket sanyargató intézkedésekről próbálja meg elterelni ez az intézkedés, ez a törvénymódosító javaslat a figyelmet.

Mit is tettek ebben a törvénymódosító javaslatban? Ha megnézzük az alaptörvényt, akkor kiegészítették mindegyik szakasz első mondatát a "hozzátartozó", a "közeli hozzátartozó", valamint az "egy háztartásban élő" szavakkal. Ezzel azt tették, hogy véleményünk szerint nem átláthatóbbá próbálják tenni ezt a szabályozást, hanem olyan kemény, tiltó rendelkezéseket tesznek be ebbe a törvényjavaslatba, aminek a végeredményét, gondolom, még önök sem látják. Nem véletlenül Avarkeszi képviselőtársam... (Egy laptop szaggatott, morzeszerű hangokat sugároz.) A morzézó képviselőknek pedig: erre is kellene egy összeférhetetlenségi szabály, hogy aki morzézik az ülésteremben, az kizárassék. (Balogh József: Nem morzézik, hanem hívták!) Az még rosszabb, ha hívták, Balogh úr. Még rosszabb, ha hívták, mert az ülésteremben... (Balogh József: Köszönöm a kioktatást!)

ELNÖK: Képviselőtársaim! (Zaj, közbeszólások.) Szűcs Lajos képviselő urat illeti a szó, tárgyunk pedig az összeférhetetlenségi törvény.

SZŰCS LAJOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: ...beszélünk olyan módosító javaslatokról, amelyek az önök bőrére is mennek - de térjünk vissza!

Tehát a kemény szabályok végeredményét pontosan még nem is láthatjuk, hiszen vegyünk az életből egy példát, amivel megpróbálom önöknek elmondani, mi is lesz ennek a törvényjavaslatnak a vége. Mielőtt beleszólt volna Balogh képviselő úr, ott tartottam, hogy Avarkeszi képviselő úr elmondta, a bizottsági ülésen felmerült az a kérdés, akkor tegyük be a szabályok közé azt, hogy egy országgyűlési képviselő közeli hozzátartozója vagy házastársa ne lehessen országgyűlési képviselő. Ez nem egy olyan földtől elrugaszkodott dolog, ha ugyanis megnézzük azokat a szabályokat, amelyeket ez a törvény tesz, az mit is mond: azt mondja, hogy például vegyünk egy létező, de nem nevesített fiatalembert, aki még nőtlen, beköltözik egy fiatal hölgyhöz egy családba. Összeülnek a konyhaasztalnál, és az idősödő, még nem apósa azt mondja, fiam, gondoljuk át, mit tegyünk most ebben a helyzetben. Én egy önkormányzati vízmű igazgatója vagyok már negyven éve. Két évem van a nyugdíjig. Ne legyél országgyűlési képviselő, mert abban a pillanatban, ha elveszed a lányomat, összeférhetetlen lesz a te munkahelyed az én munkahelyemmel (Derültség.), vagy ne vedd el a lányomat, maradjatok élettársi kapcsolatban, de ne éljetek az én házamban, megpróbáljuk majd elintézni a dolgot. Ez az egyenlő bánásmód, amit önök megtesznek.

Azt gondolom, nem kell túlságosan hosszúra ereszteni a törvényjavaslatot, mert azt gondoljuk, hogy a tegnapi napon önök a sürgősségi indítványt még megszavazó, utána az általános vitára alkalmatlannak nyilvánító határozatukkal pontosan az erre megoldást jelentő törvényjavaslatot nem engedték a Ház elé. Mi azt mondjuk: mondjuk ki ezeket a helyzeteket, de nem szigorú, tiltó rendelkezésekkel, hanem azzal, hogy ezeket tegyük nyilvánossá. Tegnap mi pont azt kezdeményeztük, hogy a vagyonnyilatkozatokban legyen feltüntetve, hogy milyen állami vagy európai uniós támogatásokat kaptak a családtagok, a közeli hozzátartozók is, s ezzel valóban nyilvánossá lehet tenni azokat a kapcsolati hálókat, ahogy azt önök szeretik mondani, amelyeket eddig nem tudtunk.

Éppen ezért azt gondoljuk, hogy ennek a törvénynek az általános vitára való alkalmasságát a bizottságok támogatták, de azért kezdeményeztük, hogy a módosító javaslatokat lehessen a nap végéig benyújtani, hogy megpróbáljuk ezeket a problémákat a törvényből kigyomlálni, és egy olyan javaslatot a Ház elé terjeszteni, amely mindenki számára elfogadható.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  28 - 30  Következő    Ülésnap adatai