Készült: 2024.09.24.14:20:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2005.09.20.), 130. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:26


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ahogy az előterjesztő képviselő úr is említette, meglehetősen sajátos ennek a törvényjavaslatnak a helyzete, hiszen egy olyan törvényt módosít - a hatályban lévő felsőoktatási törvényt -, amellyel kapcsolatban az Országgyűlés már meghozta a döntését, és ezt a törvényt egy jobb, korszerűbb, az Európai Felsőoktatási Térség feltételeinek megfelelő törvénnyel helyettesítette. Azonban mint képviselő úr is ezt említette, az új felsőoktatási törvény a parlamenti döntés után az Alkotmánybíróság döntésére vár, és mint ezt a tisztelt képviselő urak és hölgyek is tudják, ennek a döntésnek nincsen határideje, nincsen olyan határidő, ami az Alkotmánybíróságot kötné abban, hogy a sürgős eljárásban milyen gyorsan kell elbírálnia ezt a fajta kérelmet.

A törvényjavaslat tartalmát tekintve - egyetértek képviselő úr értékelésével - a bolognai folyamathoz való csatlakozásban, az új képzési szerkezet bevezetésében, szemben képviselő úrral, kevésbé tartom fontosnak azt, hogy ez angolszász mintájú képzési szerkezet-e, egyébként csak részben az, sokkal fontosabb az, hogy ez az egységes Európai Felsőoktatási Térségnek megfelelő képzési szerkezet, egy olyan képzési szerkezet, ahol a diákok nagy tömegei kaphatnak a piacon felhasználható, jól értékesíthető diplomát, és a diákok közül a legjobbak kapnak lehetőséget arra, hogy aztán tovább folytatva tanulmányaikat mesterfokozaton egy nagyobb elméleti megalapozottságot is szerezhessenek.

Tehát ebben az új képzési szerkezetben van egyetértés, abban, hogy ehhez csatlakozni kell. Valóban volt vita a szakmában is, és a parlamentben is a bevezetés ütemében. Ebben a kérdésben nem jutottunk teljes egyetértésre. Azonban ezt a kérdést az Országgyűlés eldöntötte. Ezt a kérdést júniusban az Országgyűlés többségi szavazással egyértelművé tette, amikor meghirdette azt, hogy 2006-ban, a 2006-2007-es tanévben a felsőoktatás már az új rendszerben kezdi meg a hallgatók oktatását, ami azt jelenti, hogy az intézmények elkezdték a felkészülést erre a fajta folyamatra.

A képviselő úrral egyetértésben azt kell mondanom, hogy itt elkezdődött a munka, elkezdődött az akkreditálás, a felsőoktatásban nincs az a bizonytalanság, hogy majd eldöntjük, hogy 2006-ban hogyan indulunk. A felsőoktatási intézmények kivétel nélkül arra készülnek, hogy a 2006-os tanévtől kezdve az új, bolognai típusú alapszakokat hirdetik meg, ebbe veszik föl a hallgatókat.

(18.20)

Folyik az akkreditálás munkája, a feltételek kialakítása, az oktatói háttér kialakítása, ami azt jelenti, hogy a felsőoktatás készen áll arra, hogy az új bolognai rendszerben induljon el. Ugyanakkor az a helyzet jogilag, amit a képviselő úr említett, hogy miközben ma már folyik ilyen típusú képzés az intézményekben, hiszen több egyetemen indult el - szerencsére magas pontszámokkal és jó jelentkezéssel - bolognai típusú képzés, ezt ma csak egy, a költségvetési törvényben szereplő ideiglenes felhatalmazás teszi lehetővé az intézményeknek. Ez a felhatalmazás december 31-ével érvényét veszti, ami azt jelentené, hogy ezekben az intézményekben nem is folytatódhatna tovább az egyébként már megkezdett képzés. Talán mondanom sem kell, hogy ezt az abszurd helyzetet senki sem kívánja előállítani.

Természetesen számunkra az lenne a legmegnyugtatóbb, ha minél előbb megszületne az Alkotmánybíróság döntése, és módunk lenne arra, hogy miután tisztázódtak azok a kételyek, amelyeket a köztársasági elnök úr megfogalmazott - és amelyek egyébként, hozzá kell tennem, a törvény legfontosabb rendelkezéseit, azokat a rendelkezéseit, amelyeket mi döntőnek tartunk, nem érintik -, tehát ha ezeket a kételyeket az Alkotmánybíróság tisztázta, akkor a kormány arra készül, hogy a lehető leggyorsabban kérje az új, most már minden szempontból megnyugtató törvény elfogadását, majd kihirdetését. Azonban mi is úgy látjuk, hogy nem lehet bizonytalan helyzet a felsőoktatásban, nem fordulhat elő olyan szituáció, hogy ne tudják meghirdetni az intézmények a képzéseket jogi felhatalmazás híján, ne tudják meghirdetni a 2006-os tanérvre az alapszakokat, a diákok ne tudják azt, hogy hova mehetnek tovább, vagy hogy egyáltalán az a felkészülés bizonytalan helyzetben folytatódjon, ami folyik a felsőoktatásban.

Hozzá kell tennem, hogy természetesen van feladata a minisztériumnak is, mi magunk is készítjük azokat a jogszabályokat, amelyek az új bolognai rendelethez szükségesek, hogy ha megszületett az országgyűlési döntés, akkor minél gyorsabban meghozhassuk ezeket a jogszabályokat, minél gyorsabban készen álljunk a bolognai rendszer végrehajtására.

Összefoglalva tehát: a felsőoktatás készen áll a bolognai rendszerre. Azt kérjük az Országgyűléstől, hogy támogassa a képviselő urak javaslatát, és ezt a javaslatot a kormány is támogatja, mert ettől reméljük azt, hogy az alkotmánybírósági döntés esetleges elhúzódása esetén is biztos hátteret jelent az új felsőoktatási szerkezet bevezetésére.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai