Készült: 2024.09.25.13:09:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2010.07.06.), 132. felszólalás
Felszólaló Román István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROMÁN ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai nap folyamán volt szerencsém végighallgatni a vitát, amely e körül a törvénycsomag körül forgott. Szeretném először is az MSZP-frakciót megdicsérni. Azért szeretném ezt megtenni, mert úgy látom, hogy nagyon könnyen alkalmazkodtak az ellenzéki léthez. Olyan könnyen, hogy közben elfeledkeztek arról, hogy az elmúlt 8 évben kormányon voltak. Szeretném önöket biztosítani, hogy a magyar emberek nem fognak még nagyon sokáig elfeledkezni arról, hogy önök 8 évig kormányozták ezt az országot. Ezzel már talán magyarázatot is adtam arra, hogy miért van szükség erre a törvényjavaslatra, miért van szükség ilyen sok gazdasági törvény gyors és hathatós módosítására.

Egy olyan gazdasági környezetet, olyan országot vett át az új kormány, amely nem tűri, hogy időben halasztást szenvedjenek ezek a döntések. A gazdasági akcióterv tulajdonképpen arról szól, hogy határozott lépésekkel tegyük rendbe azt, amire ebben a szűk mozgástérben lehetőség van. Az ismeretségi körömben sokan úgy fogalmazták meg, hogy ez az akcióterv egyfajta kitörési kísérlet abból a szorításból, amelybe a magyar gazdaság került, amelybe a magyar emberek kerültek. Úgy gondolom, hogy erre a kitörésre nagyon jó esély van, mert egyrészt morális alapon nyugszanak bizonyos törvényjavaslatok, ilyen törvényjavaslat például a 2 millió forint feletti fizetések megszüntetése, a nagy végkielégítések megadóztatása. Ugyancsak jó eséllyel kecsegtet, hogy rengeteg olyan féket kivesz a rendszerből a törvényjavaslat, amely megkeserítette, megnehezítette a magyar emberek, a magyar vállalkozók munkáját, mindennapi előrehaladását.

Végül, de nem utolsósorban, amiről néhány gondolatot mondani szeretnék, szintén sikerrel kecsegtet az, hogy ezt a törvényt megfelelő fegyelemmel kívánja a kormány végrehajtani, és javítani szeretné a költségvetési fegyelmet a költségvetési biztosok kinevezésével és bizonyos törvények megváltoztatásával. Ez egyébként a kormányprogramba beilleszkedik, a kormányprogramban szerepel, hogy a költségvetési rendszert megalapozottá, átláthatóvá és ellenőrzött felhasználásúvá kell tenni. Mindeközben ez a javaslat arra is odafigyel, hogy csökkenjen az adminisztráció. A javaslat megteremti a költségvetési felügyelői rendszert, amely, úgy gondolom, garancia lehet a közpénzek felhasználásához. A kormány irányítása alá tartozó központi költségvetési fejezeteknél olyan kontroll fog megvalósulni, ami lehetőséget fog arra biztosítani, hogy olyan ügyek ne forduljanak elő, mint például a LEADER-pénzek kiosztása, ugyanis az a határozati módosító javaslat arra is kiterjed, hogy megszigorítsa a pályázati rendszereket, a civil szervezeteknek nyújtandó pályázati támogatások odaítélését.

Nagyon fontos, hogy ez a törvényjavaslat hatályon kívül helyezi az úgynevezett státustörvény több pontját, amelyek közül én egyet szeretnék említeni. 2008 végén komoly félelem volt a felsőoktatási intézményeknél. Ennek a törvénynek a bevezetésével és a felsőoktatási törvény Magyar Bálint által tervezett módosításával egyfajta privatizáció előkészítésétől rettegtek a felsőoktatási intézmények, az ott dolgozó kollégák és az ott lévő diákok. Tulajdonképpen ezzel a törvénymódosítással, amit most el fogunk fogadni, ezek a pontok is kikerülnek a korábban hatályban lévő törvényből, ami nagyon sok embert megnyugvással tölthet el.

Zárásképpen engedjék meg, hogy megerősítsem, a törvényjavaslat megfelel a kormányzati céloknak, az áttekinthetőségnek, a költségvetési fegyelemnek, és jó esélyt nyújt mindannyiunk számára, hogy így, csomagban, ha sikerül elfogadnunk, akkor azt a szűk mozgásteret, amitől szenved ez az ország, egy kicsit kitágítsuk. Ehhez kívánok sok sikert a végrehajtóknak és sok támogatást a törvény elfogadásához. (Szórványos taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai