Készült: 2024.09.22.21:41:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2017.10.16.), 20. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön úgy fogalmazott, hogy egyes uniós vezetők a valóság ellen folytatnak harcot, ha jól idézem fel, és ezzel párhuzamosan egyes ellenzéki vezetők Magyarországon gyakorlatilag egymásnak adják a stafétabotot abban, hogy ki tudja hangosan letagadni, elbagatellizálni a nemzeti konzultációban szereplő javaslatokat. És úgy teszik, valóban, hogy közben a brüsszeli intézményekben gőzerővel zajlik ezen javaslatok gyakorlatba ültetése. Érdemes szemügyre venni valóban, hogy mi zajlik például az Európai Parlamentben ezekben a napokban.

Pár nappal ezelőtt volt egy szavazás például az egyik brüsszeli szakbizottságban; LIBE bizottság a neve. Ez az alapjogi bizottság; ebben egy olyan állásfoglalást fogadtak el, amely kötelező rendszert hozna létre az Európán kívülről történő betelepítésekre. Van ennek a javaslatnak egy igazán súlyos eleme, mégpedig az, hogy ha az elsőre önkéntes tagállami felajánlások nem érnék el az ENSZ által javasolt globális betelepítési igények 20 százalékát, akkor az Európai Bizottság kötelezhetné a tagállamokat további befogadásra.

Aztán van egy másik javaslat, ami már az Európában lévő bevándorlókat osztaná szét a tagországok között; állandó rendszert hozna létre, felső létszámkorlát nélkül. A kötelező kvóta, amiről olyan sokat beszéltünk itt, tehát a kötelező kvóta él és virul; na, ezért szerepel a konzultáció pontjai között is.

Ha mindez nem lenne elég, ez a tervezet, amiről szó van most Brüsszelben, megkönnyítené a családegyesítést is: ha egy bevándorló azt állítja, hogy valamely tagállamban rokona él, akkor automatikusan odatelepítenék. A család fogalmát is kibővítenék. És aztán még egy döbbenetes és kockázatos eleme e javaslatcsomagnak: ha egy NGO, tehát nem állami szerv, hanem egy NGO elvállalja, hogy segíti a bevándorlókat abban, hogy egy adott országba telepítsék őket, akkor őket végül oda is telepíthetik. Tehát Brüsszel fontos jogköröket venne ki újra a tagországok kezéből.

Tisztelt Ház! Az a tény, hogy Brüsszel komoly jogköröket adna az egyébként átláthatatlan, sokszor átláthatatlan hátterű NGO-knak, mindjárt érthetővé teszi, hogy egyes hazai szervezetek miért mozgolódnak ennyire a konzultáció ellen. A napokban például a Helsinki Bizottság perelte be a kormányt, és azt követeli, hogy zúzzák be a konzultációs íveket, kapcsolják ki a honlapot, és egyébként is fejezze be a kormány ezt a konzultációt, ezt a párbeszédet. Ez botrányos, mégpedig azért, mert az a szervezet akarja meggátolni a párbeszédet, amelyik egyébként az emberi jogokat és a véleménynyilvánítás szabadságát tűzi rendszeresen a zászlajára, és rendszeresen turnézik ezzel Brüsszelben.

A Helsinki Bizottságnak is azt tudjuk javasolni, hogy nézzék meg, milyen javaslatokat tárgyal ezekben a napokban az Európai Parlament. Tárgyalja a kvótát, mégpedig a kötelező kvótát, a családegyesítések megkönnyítését, és egyébként még egy áttelepítési bizottságot is létrehoznának, aminek magas szintű áttelepítési bizottság lenne a neve, hogy újból jogköröket vegyenek ki a tagországok kezéből.

Ezek a tények azt bizonyítják, hogy a konzultáció kérdései aktuálisabbak, mint valaha, a kormány ezért is elszánt abban, hogy kikérje a magyarok véleményét, és ez alapján fellépjen a veszélyes tervek ellen. Ha hazai, külföldről pénzelt szervezetek bezúznák a konzultációs íveket, az még egy ok a részvételre. Ha a baloldal letagadja az egyes javaslatokat, miközben egyébként csendben megszavazzák azokat Brüsszelben, az még egy nyomós érv a részvételre. Ha Brüsszel újra napirendre veszi a betelepítést, és felpörgetné a programot, az még egy, önmagában is elégséges ok arra, hogy minden magyar állampolgár elmondja a véleményét.

Olyan botrányos javaslatokról van szó, amelyeket nem hagyhatunk szó nélkül, éppen ezért a kormány áll a viták elébe.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai