Készült: 2024.04.26.08:37:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 378. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  378  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Ebben a szakaszban én is ahhoz az indítványhoz szeretnék hozzászólni, amit dr. Mikes Éva és más helyen Wekler Ferenc tett meg, amely arra irányul, hogy “A régiók fejlesztési irányaiö című fejezetet hagyjuk el. Erre többféle érv és vélemény gyűlt már itt össze az előbbi hozzászólók megnyilatkozásában, ezt én hadd ne ismételjem meg.

Szeretnék idézni abból az anyagból, amelyet a miniszter úr, Kolber miniszter úr az országos területfejlesztési bizottság részére készített novemberben, és ebben az országos területfejlesztési koncepció kidolgozása kapcsán azt hangsúlyozza, hogy mennyire fontos a decentralizálás, majd később, a területfejlesztési koncepció tartalmi megalapozásánál a társadalmi legitimitás megteremtését hangsúlyozza. Most pedig szó szerint idézek ebből a dokumentumból, így fogalmaz a miniszter úr: “A fejlesztéspolitikai dokumentumokban foglaltak sikere nagy részben azon múlik, hogy a helyi, regionális, ágazati és társadalmi csoportérdekek a lehető legteljesebb mértékben megjelenjenek és érvényesüljenek.ö

Én azt gondolom, hogy pontosan ez az egyik gyenge pontja a területfejlesztési koncepciónak, mert sem a kistérségek, sem a régiók mint fejlesztési instrumentumok mögött nincs politikai legitimitás. Tehát mindaddig, amíg ezt meg nem előzi az a fajta önkormányzati, államigazgatási, választójogi reform, amely megteremtheti azokat a döntéshozó testületeket, amelyek a választópolgárok felé felelősséget tudnak vállalni, és ilyenféleképpen meg tudják a választóik politikai akaratát fogalmazni, addig ezeknek a régiófejlesztési irányoknak valóban inkább korlátozó szerepe, mintsem a területfejlesztést előremozdító szerepe lehet. Tehát én is azt gondolom, hogy ezt el kellene hagyni, és a kistérségek szerepe is ilyenformán értelmezendő és újragondolandó.

Hadd mondjak el egy példát: az én választókörzetemben van egy kistelepülés, az a neve, hogy Kömpöc, ez választójogi szempontból Kiskunfélegyháza választókörzetéhez tartozik, területfejlesztési szempontból Kiskunmajsához tartozik, egyébiránt az emberek földhivatali ügyekben Kiskunhalasra járnak be, és Kömpöc részese egy olyan iskolafenntartó társulásnak, amely pedig Soltvadkerthez köti.

Tehát én azt gondolom, hogy ilyen példát a teremben sokan tudnának még mondani, amelyek a kistelepülések magukra maradottságát jelzik, azt jelzik, hogy milyen különböző kényszereknek kell megfelelniük, és jelzik azt, hogy a kistérségek szerepének újragondolása, a kistérségek mögé a politikai felelősség megteremtése mennyire fontos lehet és legyen, ezt ennek a területfejlesztési koncepciónak a vitája is felveti. Én a magam részéről is szeretnék ebbe az irányba haladni, dolgozni, hogy ezt minél hamarabb át tudjuk lépni, meg tudjuk ugorni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  378  Következő    Ülésnap adatai