Készült: 2024.09.20.21:30:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2004.05.26.), 114-116. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  114 - 116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ez az a határozati javaslat, amelynek az általános vitáját hétfőn folytattuk le itt a Házban, illetve folytattuk volna, hogyha önök erőből nem fojtják belénk a szót.

 

(14.20)

Emlékezetes pillanata marad az újkori magyar parlamenti történelemnek, hogy a kormánypártok, nem bírván érveinkkel, úgy döntöttek, hogy nem hallgatják tovább az ellenzék érvelését, nem kíváncsiak arra, és kezdeményezték, még egyszer mondom, példátlan módon, hogy az általános vitát zárjuk le, és több ellenzéki képviselő ne szólalhasson föl. Ezt meg is szavazták, így aztán vége lett az általános vitának. Nagyon szomorú, mert így esélyt sem adtak annak, hogy le tudjuk folytatni azt a vitát.

De módosító indítványokat nyújtottunk be, én magam is nyújtottam be több módosító indítványt, pontosan azért, mert már az általános vitával is igyekeztünk jelezni önöknek, hogy ez a javaslatsor elfogadhatatlan, és szerettünk volna alkalmat találni arra, hogy meg tudjuk győzni önöket arról, hogy egyébként ez az Európai Unió normáinak is ellentmond. Sőt, az Európai Unió jelezte, hogy nem lehet ilyen módon finanszírozni a közmédiumokat, azt normatív alapon kellene tenni, önök pedig ehelyett azt teszik, hogy kormánypárti többséggel bizonyos keretösszegeket megszavaznak, felosztanak, és aki jobban tetszik önöknek, az nagyobb támogatást kap, aki kevésbé tetszik önöknek, az kevesebb támogatást kap.

ELNÖK: Képviselő úr!

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): És ezt az ügyet folytatják. De mi nyújtottunk be olyan módosító indítványt - például az ajánlás 1. pontjában szereplő javaslatomat -, amely a normativitást célozná; a normativitást, mert úgy gondoljuk, hogy ez fontos, elérendő dolog. Bizonyára emlékeznek rá, a médiatörvényben van olyan passzus, amely bizonyos keretösszegek elosztásánál meghatároz egyfajta normát. A Magyar Televíziónak 40 százalékos keretet, a Magyar Rádiónak 28 százalékot, a Duna TV-nek 24 százalékot, és hagy egy 8 százalékos külön keretet is. Ez az az elvrendszer, ami mentén az egyik módosító indítványom született, mégpedig az 1. ajánlási pontban, és a 8 százalékos rendelkezésre álló, úgymond a 40-28-24 százalék melletti összeget pedig a 2. ajánlási pontban találják, azt a Magyar Távirati Irodának juttatnánk.

Miről van szó? Tehát arról, hogy van egy nagy, 10 milliárdos keret a költségvetésben, ez az, ami elosztható ezeknek a testületeknek. Mi úgy gondoljuk, hogy a médiatörvényben meglévő normatív alapon kísérletet kellene tenni rá, hogy a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna TV kapja meg az említett százalékok alapján a rendelkezésre álló összeg megfelelő részét, és a fennmaradó 8 százalék pedig kerüljön a Magyar Távirati Irodához szervezet- és struktúraátalakításra, mert éppen az elmúlt napokban fordult az Országgyűléshez a Magyar Távirati Iroda elnöke, hasonló nagyságrendű segítséget kérve. Ezt a problémát is lehetne orvosolni már most a javaslatunkkal.

Az első két ajánlási pontban tehát a rendelkezésre álló összes keret, a 10 milliárdos keret kiosztására gondolunk. Mi úgy látjuk, hogy nincs indoka annak, nincs megalapozva az, hogy miért kellene éppen csak - mert a javaslat ezt tartalmazza, az alapjavaslat - 6,8 milliárdot elosztani. A Magyar Televízió, a Duna Televízió és a Magyar Rádió sokkal magasabb támogatást kért, mint amit ez a javaslat tartalmaz. (Dr. Pető Iván: Ez nem igaz!) Amit ők kérnek, ennél magasabb, a 10 milliárd forintot ezért is gondoljuk, hogy el kellene osztani. Semmilyen érvrendszert nem hallottunk sehol arról, hogy miért pont 4,8 milliárdot kellene adni a Magyar Televíziónak, miért pont 1,2 milliárd forintot kell adni a Magyar Rádiónak, és miért 800 millió forintot a Duna Televíziónak. Ez van most a javaslatban.

Nem látjuk, hogy az eredeti kérésükhöz képest, ami ezeknél lényegesen nagyobb összeg volt, miért ennyit határoztak önök meg. Készült erről tanulmány? Készültek szakmai anyagok, elemzések, hogy miért ennyit adnak? Mire fogják ezt felhasználni? Nem készített senki semmilyen tervezetet erről, legalábbis, ha készült ilyen, elhallgatták az ellenzéki képviselők elől, de ha nem készült ilyen, akkor milyen alapon veszik a bátorságot, hogy éppen ennyit adnak nekik. Erre azért kíváncsiak lennénk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy a javaslatok mennyire megalapozottak.

Majd egy következő hozzászólásban a többi ajánlási ponttal is foglalkozom.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114 - 116  Következő    Ülésnap adatai