Készült: 2024.04.28.23:10:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2009.03.16.), 8. felszólalás
Felszólaló Podolák György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PODOLÁK GYÖRGY (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Csak keményen!) Rendkívül nehéz napokat, kritikus időszakot élt át a gazdaság az elmúlt hetekben. A gazdasági világválság hatása Magyarországot, a vállalkozásokat, a családokat egyre jelentősebb mértékben sújtja. Gyárak, üzemek állnak le, emberek ezrei vesztik el megélhetésüket. A forint árfolyama az euróhoz képest abszolút, a budapesti tőzsde indexe hét éve nem látott mértékű negatív csúcsokat döntött. A válság kezelésével kapcsolatban különböző közgazdászok, politikusok, üzletemberek egymásnak gyakran ellentmondó elemzésekkel, vizionált államcsőddel, javaslatokkal állnak elő, összekeverve a pénzügyi válságkezeléshez és a gazdasági reformokhoz szükséges intézkedéseket.

Ilyen rendkívüli körülmények között van igazán jelentősége annak, hogy Magyarország kormánya felelősségteljes és határozott gazdaságpolitikai lépésekkel mérsékelje a gazdasági válság hatásait.

(13.20)

2008 ősze óta gyakorlatilag nem volt olyan hét, hogy a kormány ne hozott volna valamilyen fontos döntést a nemzetközi gazdasági válság hatásainak enyhítésére. A kabinet érdemi lépéseket tett a magyar családok, a munkahelyek és a vállalkozások védelme érdekében. Több mint félszáz válságkezelő intézkedés született, a 4+1 napos munkahetet lehetővé tevő munkahelymegőrző támogatástól kezdve az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került lakáshiteleseket segítő törvényeken át a diákhitel megemelésén át az építőipari beruházásokra felhasználható 1800 milliárdos támogatásig.

Az intézkedések meghozatalakor ugyanakkor nemcsak arra kell figyelemmel lenni, hogy meglegyenek az intézkedések, elérhetőek legyenek a támogatások, hanem arra is kellő gondot és energiát kell fordítani, hogy a vállalkozások értesüljenek ezekről a lehetőségekről, tudják, hová kell menniük, mit kell kérdezniük, mit kell tenniük annak érdekében, hogy igénybe is vehessék. Úgy gondolom, hogy az egymást érő kormányzati bejelentésekkel kapcsolatban érdemes megvizsgálni, hogyan teljesítette a kormány a gazdasági csúcson bejelentett hatpontos gazdaságélénkítő csomagját, amelyet a gazdasági szereplők és a munkaadók kivétel nélkül támogattak.

Elengedhetetlen, hogy a kormány arról is tájékoztassa az Országgyűlést, hogy a bejelentett 1400 milliárd forintos válságkezelő és gazdaságélénkítő programcsomag hogyan valósult meg; hogyan és milyen feltételekkel tudják a vállalkozások elérni ezeket a forrásokat, és mennyit használtak már fel; hogyan valósult meg a 2100 milliárd forintos keretösszegű keresletélénkítő csomag - hiszen a hazai vállalkozásoknak nemcsak forrásokra, hanem megrendelésekre is szüksége van -; hogyan változtak a pályázati eljárások, és a vállalkozások hogyan fogadták az előfinanszírozás jelentős emelését 30-ról 50 százalékra (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), a nehéz helyzetű régiókban pedig elérhető 70 százalékra; mennyi igénylés érkezett a hitelekre, hogyan fogadják a vállalkozások ezeket, az adminisztráció csökkentését - a közvélekedéssel szemben a bankok valóban segítenek? -; hogyan alakul az automatikus pályázati keretek felhasználása.

Üdvözlendő, hogy az adminisztratív terhek csökkentésében is történt előrelépés. Így az ipari parkokban folytatandó új tevékenység végzése engedélyköteles helyett bejelentésköteles lesz csupán április 1-jétől. Enyhültek a gazdaságfejlesztési pályázatok feltételei is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondoljuk, hogy a kormány rendelkezik a szükséges szakértelemmel és programmal, ennek a programnak pedig már vannak pozitív eredményei, a pozitív eredmények pedig erőt adhatnak a kormány további határozott intézkedéseihez, az emberek hangulatjavításához és az Országgyűlés gazdaságpolitikát érintő stratégiai döntéseinek megalapozott meghozatalához a jelenlegi válságos időszakban.

Kérem, hogy a kormány a szükséges tájékoztatás megadásával segítse elő a hitelesség és a bizalom erősítését az emberek és a vállalkozások részére.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban. - Szórványos taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai