Készült: 2024.09.19.22:21:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2007.02.26.), 158. felszólalás
Felszólaló Kovács Kálmán (SZDSZ)
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS KÁLMÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy úgy, mint a többi mintegy 20 ezer veszélyeshulladék- vagy hulladékterületen, itt is, ezen a szennyezett területen is folyamatosan végez ellenőrzést a felügyelőség, illetve eljárásokat indított.

Tekintettel arra, hogy a felügyelőség ez ügyben tett eddigi lépései nem hozták meg a kívánt eredményt, folyamatban van a kft. tulajdonosai elleni büntetőeljárás, amit a másfél évvel ezelőtt elfogadott törvény lehetővé tesz, amelyben az iratok vádemelési javaslattal át is kerültek már az ügyészségre.

A kft. felszámolási eljárása megindult, ezért a területileg illetékes felügyelőség a két csepeli telephelyre állapotvizsgálatra adott ki kötelezést. Mindkét területen rendszeresen ellenőrzik a tárolt hulladék állapotát, ahogy szerintem ezt a képviselő úr is tudja. Sőt azt is tudja, hogy a csepeli önkormányzattal közösen újabb vizsgálatot végeztet el a tárca. Az analitikai vizsgálatok mellett állandó monitoringkutak is létesülnek, éppen azért, hogy folyamatosan megállapítható legyen a környezet veszélyeztetettsége.

Szeretném felhívni a figyelmét a képviselő úrnak, bizonyára ön is tudja ezt, hogy Magyarországon mintegy 30-40 ezerre tehető a szennyezett területek száma, és mintegy 1000 milliárd forintnyi az a költség, amivel ezt a veszélyeztetettséget meg lehetne szüntetni. Az elmúlt időszakban, mintegy tíz év alatt közel 100 milliárdot költöttünk ilyen feladatra.

Éppen ezért az állam csak azokon a területeken tudja elvégezni a kockázatelemzésnek megfelelően ezt a munkát, amelyiken a leginkább sürgős. A többi helyen megpróbáljuk bevonni azok munkáját és pénzét, akik a szennyezést okozták, és csak végső esetként fordulunk a közpénzhez.

Meg kell mondanom, amennyiben az emberéletet vagy a természetet közvetlenül veszélyezteti, természetesen azonnal intézkedünk közpénzen, hogy aztán megpróbáljuk ezt a közpénzt valamilyen peres úton ráterhelni azokra, akik valójában a szennyeződést okozták.

Köszönöm szépen, hogy meghallgatott.




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai