Készült: 2024.09.19.16:09:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2016.04.11.),  75-80. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:37


Felszólalások:   69-75   75-80   81-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim, kormánypárti Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy az ülést változatlanul én vezessem, és én majd tudom, hogy mikor kell megvonni valakitől a szót, és tudom, hogy meddig engedhetem a vitát. Nem az önök feladata ennek az eldöntése. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

A képviselő asszony nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 110 igen szavazattal, 14 nem ellenében, 16 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Manninger Jenő, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Meddig hergeli még a balliberális ellenzék a budapesti lakosságot a Városliget megújítása ellen?” címmel. Manninger Jenő képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Állam­titkár Úr! A Városliget Budapest szívében fővárosunk kedvelt pihenőhelye és kulturális központja több nevezetességgel és látványossággal. Épületeinek és parkjának állapota azonban sajnos mára jelentősen leromlott. Több helyen a járdák balesetveszélyesek, az épületek omlásveszélyesek, a növényzet rehabilitációra szorul.

A kormány szándéka, hogy a Városliget újra visszanyerje eredeti funkcióját és minőségét, újra az értékes családi szabadidő eltöltésének helyszíne legyen, emellett egy XXI. századi színvonalú, környezetbarát turisztikai célpont és kulturális centrum lehessen.

A Liget-projekthez kapcsolódó tervpályázatok többsége 2015-ben lezárult. Idén pedig elkezdődik a park megújítása, és kezdetét veszik az építkezések. A projekt eredményeként 2019-re megújul maga a park és épületei. A Városliget zöldfelülete 60 százalékról 65 százalékra növekszik, vagyis több tízezer négyzetméterrel lesz nagyobb, továbbá a jelentős aszfaltfelületek helyére zöldfelület kerül fákkal, új padok, szemeteskosarak, illemhelyek és kutyafuttatók kerülnek a parkba. Bővülnek a szabadidős tevékenységek, új pihenőhelyek, kivilágított futópálya, kerékpárutak és -állomások, több sportpálya, játszótér és új vendéglátóhelyek létesülnek.

Négy új kulturális intézmény épül a meglévő rossz állapotú épületek helyén vagy a lebetonozott területeken: a Magyar Nemzeti Galéria, a Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza, és újjáépül az egykori Városligeti Színház. A meglévő intézmények pedig megújulnak és bővülnek. A Fővárosi Állat- és Növénykertben megnyílik a Pannon Park, a Közlekedési Múzeum visszakapja háború előtti arcát, felújításra kerül a Szépművészeti Múzeum, a Vajdahunyad vára és az Olof Palme Ház.

A közlekedés is átalakul és környezetbarát lesz. A nagy kiterjedésű aszfaltparkoló helyén P+R par­kolók, mélygarázsok és Bubi-állomások létesülnek, a tömegközlekedés pedig elektromos üzemre vált. Csökken a zajterhelés, tisztább lesz a levegő.

Tisztelt Államtitkár Úr! A balliberális ellenzéki pártok és szövetségeseik több kísérletet tettek arra, hogy megakadályozzák a Városliget megújítási munkálatainak elkezdését. Visszaélnek azzal, hogy az emberek jelentős része még nem kellően tájékozott, demagóg módon használják a „fa vagy épület” kérdését, hallgatva arról, hogy például ha egy új épületek építése nélküli parkrekonstrukció lenne, akkor is ki kell vágni fákat. Természetesen a terv az, és a terv ezt tartalmazza, hogy a zöldfelület és a fák száma is a végén több lesz.

Rövid távú politikai haszonlesés mozgatja őket, pedig Budapest stratégiai fontosságú fejlesztése indulhat meg. Kérdezem: ön szerint meddig és miért csinálhat demagóg politikát a balliberális ellenzék, és miért akarja megakadályozni a Városliget megújítását? (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Rétvári Bence államtitkár úrnak adok a válaszra szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Emlékezhetünk rá, hogy 4-5 évvel ezelőtt ha nem is ilyen fűtöttségű, de hasonló tartalmú vitát indított körülbelül ugyanez a kör a Kossuth tér megújításával kapcsolatban. Aggódtak a környezet állapotáért, aggódtak ordas eszmék visszatéréséért a Kossuth tér megújítása miatt.

(15.20)

Ma már láthatjuk, hogy mind az itt lakók, mind a magyarok, mind a turisták örömmel jönnek ide, és nézik, hogy milyen szép és ápolt a Parlament környéke (Dr. Vadai Ágnes közbekiáltása.), és a nemzet parkolójából a nemzet főtere válhatott itt a Kossuth téren.

Valami hasonló zajlik a Városliget környékén is, hiszen a rendkívül jó adottságokkal rendelkező, a millennium óta a szabadidős, rekreációs és művelődési, művészeti funkciókat, szórakoztató funkciókat egyaránt magában foglaló Városliget ma már ‑ ha valaki végigsétál rajta akár a fák állapotát megnézve, akár a lebetonozott nagy felületeket és az azokon való repedéseket, horpadásokat nézve, akkor látja ‑ nem olyan, ami Budapesthez, a budapesti lakosokhoz méltó lenne.

Aki ellenkezik ezekkel a fejlesztésekkel, megújításokkal, felújításokkal, az valamelyest ezt az ápolatlanságot védi, hiszen ha megnézzük a fák állagát, akkor láthatjuk, hogy az is kívánnivalót hagy maga után, alig van 10-20 százaléknyi olyan fa, amelyiket a következő években, évtizedekben nem kellene valamilyen kezelésnek alávetni, hogy segítsük és egészségesek maradjanak. Akár, ha körbenéz, és látja a sok betonfelületet, akkor egyet kellene hogy értsen azzal, hogy ezeket törjük fel, ahogy a képviselő úr is mondta, növeljük 5 százalékkal a zöldfelületeket, és azokat az épületeket, amelyek idevalók, vagy újítsuk fel, mint például az Olof Palme Házat vagy a Közlekedési Múzeumot, vagy pedig igazán méltó helye legyen a Magyar Zene Házának vagy pedig az új Nemzeti Galériának.

A Városliget parktervezési pályázata elindult, itt májusban várhatunk eredményt. A helyi lakosokkal, a zuglói lakosokkal való egyeztetésnek lett az eredménye a sok zöldfelület, a futókör kialakítása, a kutyafuttatók, a játszóterek és a sportpályák kialakítása; pontosan azért, hogy az ott lakók, a környéken lakók is sokkal jobban magukénak érezzék ezt a környéket, és adott esetben ne az ápolatlanságot lássák rajta, hanem maguk is szívesen kimenjenek akár a játszótérre, akár a futókörre, és itt élvezzék a Városliget nyújtotta lehetőségeket.

Európa egyik legjelentősebb kulturális városfejlesztési terve az, ami itt zajlódhat, méltán lehetünk erre büszkék, nagyon sokakat fog Budapesten belül is idevonzani, vagy nagyon sokak számára lesz Budapest mint turisztikai célpont választása mellett az az érv, hogy a Városligetben is milyen új, szép, ápolt funkciókat találhat, ahogy bő száz évvel ezelőtt az akkor építkezőknek sem volt más terve, mintsem hogy egy ilyen városi, lüktető központot, parkot hozzanak létre.

Az állatkert fejlesztése, amely szintén több tízmilliárdos nagyságrendű, a biodóm építésével, a Pannon Park létrehozatalával egy olyasfajta újdonságot jelent, amelyik az egymilliós éves látogatószámú állatkert számára egy nagyon gyönyörű, új részt jelenthet, és mindemellett egy 25 hektáros zöldfelület-fejlesztést is jelenthet a Podmaniczky park révén. Mindenki büszke lehet erre, azt hiszem, és az elmúlt hetekben több mint nyolcvan, kiemelkedő életművel rendelkező közismert művész, tudós, közéleti személyiség is támogatásáról biztosította a nyilvánosság előtt a Városliget fejlesztését, a Liget-projekt továbbvitelét, és ezek között több mint 25 Kossuth- és Széchenyi-díjas művész is található.

Az, hogy az egész tervezési pályázat nemzetközi építészirodákat mozdított meg, és a mostani világszínvonalú irodák közül többen is beadtak terveket erre, ismételten azt húzza alá, hogy Budapest egy európai szintű fejlesztést (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), egy világszínvonalú produktumot tud létrehozni. Bízunk benne, hogy ugyanolyan siker lesz, mint a Kossuth tér rekonstrukciója. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Manninger Jenő képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Állam­titkár Úr! Egy ilyen korszakalkotó fejlesztésnél nyilván van helye szakmai vitáknak, és nyilván vannak fi­gye­lembe vehető szakmai kritikák is. Így tett a kormány akkor is, amikor egyes épületek esetén megváltoz­tatta az eredeti tervét, és remélhetőleg a nemzetközi zsűri most már az eddig elkészült tervekhez hasonló­an korszakalkotó építészeti alkotásokat fog létrehozni.

Az első természetesen a környezetvédelem, az építészet mellett azonban nagyon fontos a városmarketing is: nyugodtan mondhatjuk, hogy Budapesten ott lehet fejleszteni, ahol a már világszerte ismert és világhírű Hősök tere van, és a környékén létrehozzuk a múzeumnegyedet ‑ egész biztos, hogy ez Budapest elismertségét, világhírét növelni fogja. Ezért is fontos, hogy megvalósuljon az a terv, és természetesen nem utolsósorban azért, mert ahogy ön is elmondta, jobb lesz az itt élő budapestieknek is. Ezért köszönöm, elfogadom a választ. (Novák Előd: Viszonválasz papírból!)




Felszólalások:   69-75   75-80   81-87      Ülésnap adatai