Készült: 2024.04.29.12:06:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2004.10.26.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Fontos kérdést vetett föl a magyar gazdaság számára. Kétségtelenül lényegi kérdés, hogy a kis-, középvállalkozásoknak milyen a helyzete, ezeknek a helyzete javul-e vagy romlik, és milyen szerepet tudnak betölteni a magyar nemzetgazdaságban.

Ugyanakkor az adatok szerencsére annál lényegesen kedvezőbb képet mutatnak, mint amit ön itt volt szíves vázolni. Ugyanis a kis-, középvállalkozások száma, ha nem is minden évben dinamikusan, de gyakorlatilag folyamatosan nő. Ennek a szektornak a szerepe a gazdaságban növekszik, a tőkeereje is némileg növekszik, és a foglalkoztatottságban is egyre fontosabb szerepet játszik a kis-, középvállalkozási szektor. Ezért a kormány egyrészt nagyon fontosnak tartja, hogy ezeknek a cégeknek a helyzete javuljon, és amikor az európai uniós források megosztásáról van szó, akkor egyre nagyobb szerepet szeretnénk szánni e forrásoknak a kis-, középvállalkozások fejlesztésében.

(9.20)

Ezért nyugodtan mondhatom azt, hogy a jövő évtől látványos fejlődés elé nézünk.

Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy azok a kérdések, amelyek itt felmerültek - ilyen például a fizetési morál kérdése vagy a körbetartozás -, a magyar gazdaságban régi probléma, nem az idén és nem tavaly keletkezett, sőt azt tudom mondani, hogy a '90-es évek elején vagy akár a '90-es évek végén ez nagyobb probléma volt, tehát most valamivel jobb a helyzet.

Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy a kis-, középvállalkozások természetes módon a legnagyobb cégekkel szemben hátrányba kerülhetnek, ilyen a fizetési feltételek kérdése, de erre is vannak megoldások. Ezért is szorgalmazza a kormány például az előbb ön által is említett mezőgazdaságban a termelési és értékesítési szervezeteket. Érdekes módon ezt önök nem támogatják. Mi meg vagyunk arról győződve, hogy ezek a tészek komoly segítséget adhatnak abban, hogy ezek a kis- és középvállalkozások, különösen a legkisebb cégek hathatósan tudják az érdekeiket érvényesíteni.

Attól óvnám magunkat, hogy egy PM-rendelettel, mondjuk, kikényszerítsünk bármit, amely túlmegy az alkotmányos kereteken - nagy hiba lenne. Inkább olyan gazdasági környezetet szeretnénk teremteni, amelyben javulhat a helyzet.

És még valamit, ami talán nagyon fontos: a kis-, középvállalkozások, de hozzáteszem, általában a vállalkozások helyzetét a kormány javítani óhajtja és javítja is. Hadd emlékeztessek arra, hogy éppen tegnap a részletes vitán volt adótörvény-módosító csomag nagyon jelentős segítséget nyújt a vállalkozásoknak, hiszen számításaink szerint maga az adóterhelés-csökkentés mintegy 156 milliárd forint megtakarítást jelenthet ennek a szektornak. Kezdjük azzal, hogy a személyi jövedelemadó-terhek csökkentése, az új kétkulcsos adótábla mintegy 2 százalékkal növeli a keresetek nettó összegét. Ez lehetővé teszi, hogy ezek a cégek ugyanazt a reálkereset-emelkedést kisebb bérköltség mellett biztosítsák a dolgozóik számára. Ez nagyon jelentős. Egyébként is azt számoltuk ki, hogy a személyi jövedelemadó-tábla élőmunkaterhelés-hatása nagyjából 118 milliárd forint, ez komoly kedvezmény.

Ha a versenyképesség erősödésének a fejlesztési növekedést szolgáló jelentős kedvezményeiről beszélünk, akkor érdemes megemlíteni, hogy a helyi iparűzési adó 25 százaléka helyett jövőre már 50 százalékot lehet levonni a vállalkozások társaságiadó-alapjából. Ez mintegy 5,7 milliárd forint megtakarítást jelent.

2005-ben is lehetőség lesz arra, hogy a beszerzett, illetve előállított új gépek, berendezések esetén 50 százalékos értékcsökkentési leírást alkalmazzanak. Ennek a szabálynak a meghosszabbítása 1,9 milliárd forintot jelent a vállalkozások számára. De további jelentős kedvezményeket kapnak például a kutatási-fejlesztési tevékenységet folytatók, ami különösen fontos, hiszen az innovációban minél nagyobb szerepet kellene Európában játszanunk, és ez komoly kormányzati célkitűzés. E tekintetben is nagyon jelentős változások várhatók.

De a munkahelyteremtés is, amit itt említett a képviselő úr, nagyon fontos lesz, hiszen azok a kisvállalkozások, amelyek 30 fővel, sőt a hátrányos régiókban 15 fővel, a középvállalkozások 150, illetve 75 fővel növelik a létszámukat, jogosulttá válnak fejlesztési adókedvezményre. Én úgy gondolom, ezek nagyon jelentős intézkedések, amelyek a kis-, középvállalkozások helyzetét javítják.

Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai