Készült: 2024.09.23.07:48:03 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
193 2 2009.03.03. 4:09  1-4

ZATYKÓ JÁNOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az mindenki által ismert, hogy a világon végigsöprő jelenlegi gazdasági válság sajnálatos módon mindinkább felerősítette, hogy az önkormányzatoknak nap mint nap nehéz gazdasági helyzettel és pénzügyi bizonytalanságokkal kell szembesülniük. Ebben a válságos időszakban még inkább kiemelkedő jelentőséggel bírnak az önkormányzatok együttműködési formái, legyen az akár országon belüli, akár országhatárokon átnyúló együttműködés. Ilyen országhatárokon átnyúló együttműködési forma az európai területi csoportosulás, az úgynevezett EGTC intézménye.

Az Európai Unió 2006-ban fogadott el egy olyan új együttműködési formát, amely a helyi, regionális szereplők együttműködését, az uniós támogatások lehívásának megkönnyítését hivatott szolgálni. Az Európai Területi Együttműködési Csoportosulás, vagyis az EGTC két vagy több tagállam területén elhelyezkedő önkormányzatok, régiók közös célkitűzéseit hivatott megvalósítani, amelyhez egy, az uniós és nemzeti jogban egyaránt szabályozott kereteket kínál. Az Európai Unió tagállamai 2007-ig kaptak időt arra, hogy a szükséges jogi háttér megteremtésével lehetővé tegyék a helyi szereplők számára az ezen formájú együttműködést. Hazánk geopolitikai helyzetéből adódóan kifejezetten nagy jelentősége van ezen új eszköz alkalmazásának.

A határ menti együttműködések megvalósítása nemcsak gazdasági, hanem számos kulturális, szociális és társadalmi előnnyel is járhat. Mindezen pozitív hatásokra figyelemmel Magyarország Európában elsőként alkotta meg az EGTC alkalmazásához szükséges jogi szabályozást. Ennek a gyors és eredményes jogszabályalkotásnak köszönhetően, amelyért véleményem szerint köszönet illeti a kormányzatot és az Országgyűlést egyaránt, az Európai Unióban először Magyarországon alakult meg az ilyen típusú együttműködési csoportosulás. Tavaly ősszel több mint 80 szlovák és magyar önkormányzat együttműködésével megvalósult az Ister-Granum EGTC. Az Ister-Granum az Unióban először szerzett jogi személyiséget. Megítélésem szerint ez mindenképpen mérföldkőnek tekinthető, mérföldkő mind a két ország közötti fejlődési lehetőségek, mind az európai normákhoz való igazodás területén.

Tisztelt Államtitkár Úr! Én úgy ítélem meg, hogy ez egy országos jelentőségű esemény volt. Nagyon fontos volt az Európai Unió részéről a határozat meghozatala, és nagyon fontosnak ítélem meg, hogy a Magyar Köztársaság Kormánya gyorsan és eredményesen végezte a munkáját, és megalkotta a jogi hátteret. Mint mondottam, már működik az országban egy ilyen EGTC, és én azt várom az előttünk álló időszakban, hogy az EGTC-k megalakulása felgyorsuljon. Épp ilyen esemény történik ma Komárom-Esztergom megyében, ahol szintén egy újabb EGTC megalakulását próbáljuk meg ösztönözni.

Államtitkár Úr! Én úgy ítélem meg, hogy ez egy fontos esemény volt, és ez az új intézmény nagyban elősegítheti, megkönnyítheti az uniós forrásokhoz való hozzáférést.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)