Készült: 2024.09.21.02:25:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2004.10.12.), 2-4. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  2 - 4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség alelnöke, Pokorni Zoltán az Országgyűlés költségére körlevelekkel árasztotta el a magyar óvodákat, általános és középiskolákat. Az utóbbi napokban a tatai választókerületből és az ország számos településéről határozott kérés érkezett hozzám az intézményvezetőktől: az új kormány szerezzen érvényt a törvényességnek, érje el, hogy politikusok ne zaklassák az iskolákat, óvodákat és ezeken keresztül a szülőket, a családokat.

A mostanihoz kísértetiesen hasonló dolog történt a 2002-es választási kampányban is, sok helyen változtatták politikai hadszíntérré az iskolákat. Akkor pecsétes irományokkal az MSZP-vel riogatták a szülőket, de az is előfordult, hogy 10-12 éves gyermekek Fidesz-szórólapokat osztogattak. Az országgyűlési választások során több iskolában kampány folyt, megosztva az ottani közösségeket. Pedig a közoktatási intézmények küldetése, hogy az ismereteket tárgyilagosan, sokoldalú megközelítéssel adják át, és ezzel ellentétes minden olyan magatartás, amely akár a tanulót, akár a pedagógust, akár a szülőt politikai állásfoglalásra kényszeríti, bármilyen politikai nézet mellett vagy ellene.

Tisztelt Országgyűlés! Hogyan minősíthetjük annak az országgyűlési képviselőnek a tettét, aki levelében a törvények megsértésére hívja fel az intézményvezetőket? Lehet-e másnak, mint törvényszegésre irányuló buzdításnak tekinteni Pokorni Zoltánnak, a Fidesz alelnökének sorait: “A most megküldött levél mellékletként tartalmaz a pénzügyminiszter levele mellett egy kérdőívet, amelyben ön, illetve a tantestület tagjai véleményt mondhatnak a javaslatról. Kérjük, tegye lehetővé, hogy ezen dokumentumokat kollégái és a szülői munkaközösség tagjai is megismerhessék.ö Még Pokorni Zoltán miniszter nevezte ki az oktatási jogok miniszteri biztosává Aáry-Tamás Lajost, aki szerint ez a levél terjedelmes kérdőíves mellékleteivel együtt a politikai direkt marketing körébe tartozik.

Tisztelt Országgyűlés! Vajon mit tehet ezzel a fideszes politikai direktmarketing-irománnyal, amelyet Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke írt alá, az az intézményvezető, aki az oktatási törvény rendelkezései és egyéb szabályok alapján törvényesen akarja ellátni feladatait? - akit egyébként “Tisztelt Igazgató Úr/Asszonyö-nak szólít, véleményem szerint sértően, magyartalanul és udvariatlanul Pokorni alelnök úr. Valóban ilyen kiszolgáltatottak az intézményeinek? Folytatódhat gátlástalanul a levéláradat, s holnaptól a többi párt vagy a Fidesz többi képviselője bármikor zaklathatja az intézmények vezetőit, dolgozóit és az iskola vezetőinek közreműködésével a szülőket, a családokat?

Véleményem szerint ennyire nem vagyunk, és nem lehetünk kiszolgáltatottak. Demokráciában az ilyen eljárás megengedhetetlen. Az oktatási törvény egyértelműen és határozottan tilt mindennemű pártpolitikai és párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható tevékenységet. Nem lehet kérdéses, hogy Pokorni Zoltán úr pártpolitikai természetű levelének, kérdőíveinek intézményi feldolgozása egyértelműen a tiltott pártpolitikai tevékenység körébe tartozik. Meggyőződésem, hogy törvénysértést követ el az az intézményvezető, aki eleget tesz Pokorni alelnök úr buzdításának, és ezt a pártpolitikai iratanyagot a tantestület tagjaival vagy a szülői munkaközösséggel bármilyen formában, faliújságon, papíron vagy elektronikusan sokszorosítva megismerteti.

Hiszen mi más lehet a politikai tevékenység lényege, mint egy párt politikai állásfoglalásának ismertetése, terjesztése? Mert a kérdőíves akció lényege ez, keltse bár szánalmasan a szakmaiság megtévesztő látszatát. Ha pedig tanároktól, szülőktől a kérdőívek kitöltését, a feltett kérdések megválaszolását kéri az igazgató, akkor lelkiismereti alapjogot sért, mivel a megkérdezetteket olyan politikai állásfoglalásra készteti, amely ugyancsak konkrét törvényi tilalom alá esik. Ugyanezt a törvénysértést követi el a Fidesz az intézményvezetőkkel is. Bármit tesznek, politikai állásfoglalásnak, hitvallásnak számít.

Korábban igazgatóként azonnal megsemmisítettem a tatai gimnáziumba érkezett hasonló, bármely párt politikusától érkező küldeményeket. Csak ezzel a gyakorlattal kerülheti el az intézményvezető a mostani Fidesz-csapdát is. Az országgyűlési képviselők a törvények betartására és betartatására tesznek esküt.

ELNÖK: Képviselő úr!

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Az erkölcsösséget olyan gyakran felemlegető (Az elnök csenget.) Fidesz-vezetőknek már az eskü sem szent?

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2 - 4  Következő    Ülésnap adatai