Készült: 2024.09.24.14:29:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 276. felszólalás
Felszólaló Kővári János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KŐVÁRI JÁNOS, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Eredetileg a bizottság állásfoglalását szerettem volna csak ismertetni, de az imént, az előző törvénynél elmondott némely hozzászólás azért arra inspirált, hogy összekössem ezzel a felszólalással. Hiszen ha valamiben együtt kellene működni a politikusoknak - vagy valamiben egyet kellene érteniük -, akkor abban biztosan, hogy a politika iránti bizalmat helyre kellene állítani abban az országban, ahol mindösszesen az emberek 10 százaléka bízik csak a politikusokban, kivétel nélkül egyébként mindegyikben. Mert ahol ez így van, ott nyilvánvalóan nem lehet motiválni a társadalmat arra, hogy építkezzünk együtt, építsünk együtt egy országot, amelyik működőképes, és az előző törvényhez való hozzászólások ezt nem segítették. Gondolom, egyetértünk ebben. Hogyha a múltban működő miniszterelnököket távollétükben esetleg - ráadásul némelyiket holtukban - lejáratjuk az emberek előtt, ezzel bizonyosan nem tudjuk építeni a politika iránti bizalmat.

Ez a törvény pedig, ami előttünk fekszik, ahogy az előttem szóló elmondta, döntően arról szól, hogy az önkormányzati képviselő-testületekben is felelősségteljes munka folyik, és ebben a munkában is nagyon fontos, hogy a képviselőkbe vetett bizalom megerősödjön. Ezt a célt szolgálja ez a törvényjavaslat is, hogy azon politikusokkal, azon képviselőkkel szemben, akikkel szemben bírósági eljárás folyik, és jogerős bírósági végzés megállapítja a büntethetőségüket, ezek a képviselők az alkotmányunk szellemében ne gyakorolhassák tovább a képviselői jogosultságukat.

Ez rendkívül fontos azért is, mert jogügyletekben a szavazatukkal vagy akár az aláírásukkal - némely esetben, ha alpolgármesterről, polgármesterről beszélünk - jogügyekben is érintettek, érvényes nyilatkozatokat tesznek. De azért sem szabad ezt megengedni, mert - még egyszer mondom - a társadalomban a politikusi tevékenység megfelelő presztízsét helyre kell állítani ahhoz, hogy valóban bízhassanak abban, hogy bárki vezeti az országot vagy a városukat, abban megbízhatnak maradéktalanul.

Az emberi jogi bizottság megtárgyalta ezt a törvényjavaslatot, és 15 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

Az alaptörvényünk XXIII. cikke kimondja: "Nem rendelkezik választójoggal az, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt.", tehát az alkotmánynak megfelelő törvényalkotásról beszélhetünk, most ezúttal a helyhatóságokra és a nemzetiségi politikusokra is kiterjesztve.

Ez a rendelkezés a jogi hierarchia csúcsán áll, amely szabályt az alacsonyabb szintű szabályokban és gyakorlatban nyilvánvalóan érvényesíteni kell. Ezzel szemben a mindennapi hírekben egész mást hallunk. Azt hiszem, senki nem lehet büszke, egyetlen párt sem - mielőtt majd itt replikázni fognak, hogy melyik párt, melyik önkormányzat politikusával kapcsolatban folyik büntetőeljárás -, azt gondolom, majdnem minden párt találhat a soraiban olyat, akivel szemben ilyen eljárás folyik, hogy megalapozottan vagy megalapozatlanul, azt majd nyilván a bíróság dönti el. Itt még egyszer visszatérnék arra, hogy valamennyiünk adóssága a magyar társadalom felé, hogy azokat az önkormányzati képviselőket, akikkel szemben ilyen eljárás folyik, illetve ez jogerősen lezárult, valamennyiüket fosszák meg képviselői jogosítványától. A helyi önkormányzati képviselői, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselői megbízás a helyi közélet szempontjából kiemelt, fontos tisztség, amely a választópolgárok bizalmán alapszik. Akik ezzel a bizalommal visszaélnek, nyilván méltatlanná válnak ezen tisztség betöltésére.

Végezetül: összefoglalva ennek a törvénynek a jelentőségét, még egyszer szeretném a figyelmükbe ajánlani, hogy nemcsak ebben a törvényben, hanem a hétköznapokban is rendkívül fontos lenne, hogy transzparens legyen a politika működése, transzparens legyen a politikusok működése, akár a magánéleti tevékenységük is, és ezzel próbáljuk meg azt a bizalmat újraéleszteni a társadalomban, amire szükség lesz majd, bárki vezeti ezt az országot, enélkül építeni nem tudjuk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai