Készült: 2024.04.26.04:47:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 212. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:23


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tényleg végigülve a vitát és a rengeteg kétperces hozzászólás milyenségét vizsgálva, engedjenek meg nekem pár gondolatot.

Volt egy érdekes szituáció, majd' minden frakció képviselője kint volt az I. portánál, ahol a MAL, a Bakonyi Erőmű és a bauxitbányászok szakszervezeti közössége adta át a petíciót a MAL megmentése érdekében. Tisztelt Képviselőtársaim! Érdekes volt a szituáció, mert Mesterházy Attila is elmondta a magáét, és úgy fogalmazott, hogy ész kell ahhoz, hogy egy ilyen céget és a munkavállalók helyét meg lehessen menteni.

Akkor úgy hirtelen felröppent bennem az elmúlt időszak azon lépéssorozata, amit a kormány, az előző kormány a maga részéről megtett. Képviselőtársaim, ugye emlékeznek arra, amikor 2006-ban önök törvényben kívánták csökkenteni a munkaadói járulékok csökkentésével a magyarországi munkahelyek biztonságát? Majd amikor újból kormányra kerültek 2006-ban, akkor nagyon gyorsan el is törölték. És utána jött az őszödi beszéd, aminek az lett a vége, hogy Magyarország adósságállománya 53 százalékról 82,6 százalékra nőtt a 2002-es időszakhoz képest, majd a munkanélküliség 5,6 százalékról 11,7 százalékra nőtt. És soha nem bírták azt elérni, hogy a költségvetési hiányt 3 százalék alá tudják szorítani. Soha nem tudták elérni, tehát tulajdonképpen mindig, minden területen efölött voltak. És eszembe jutott az a vita, amit Szűcs Erika miniszter asszonnyal folytattunk az ajkai üveggyárral kapcsolatosan. Érdekes szituáció, mert akkor az ajkai üveggyárnál is meg kellett volna menteni a munkahelyeket, és számos más üzemnél is meg kellett volna menteni a munkahelyeket. Ígérgetésen kívül tulajdonképpen egyik cég sem kapott semmit az égadta világon. Aztán a 2010-es kormányváltásnál szocialista berkekben elhangzottak olyan jóslatok, hogy az Orbán-kormány fél évnél tovább nem fogja bírni azt a terhet, amit az előző kormány erre az országra hátrahagyott, össze fog roppanni, és majd úgyis új választások jönnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor megint visszatérek Mesterházy Attila szavaira, hogy ész is kell. Hát valószínűsíthetően hatalmas ész kellett ahhoz, hogy az állami vagyont úgy és annyiért privatizálják, mint amennyiért a MAL-t, meg lehet sorolni egy csomó céget, a szolgáltatói szektort vagy az erőműveket, az energiaszektort, ehhez tényleg valóban hatalmas ész kellett.

(16.40)

Hatalmas ész kellett ahhoz is, hogy hitelt vegyenek fel, és ezt hihetetlen gyorsan el is költsék, majd belezavarják az országot abba az adósságállományba, amelyet a jelenlegi kormánynak úgy kell megoldania, hogy minden egyes költségvetési évben önök elmondták, hogy ehhez nincsenek meg a források, ez tarthatatlan, és ezt nem lehet teljesíteni.

2010-ben tulajdonképpen az önök által prognosztizált 7,5 százalékos államháztartási hiány helyett megközelítőleg 3 százalékra tudta teljesíteni Magyarország az államháztartási hiányt, de ugyanez volt 2011-ben, és ugyanez lesz 2012-ben is. Nem kellett hitelt felvenni, sőt a szolgáltatói szektorunk egy bizonyos szegmensét sikerült visszaszereznünk, sőt mi több, sikerült állami tulajdonba visszaszerezni olyan gazdasági társaságokat, amelyeket önök - kellő tisztelettel és ésszel - el is privatizáltak.

És amikor arról beszélünk, hogy tegyünk valamit tényleg valóban a munkahelyteremtés érdekében is, a 11,7 százalékról, írd és mondd, 10,5 százalékra sikerült lecsökkenteni ebben a krízishelyzetben is, amikor európai uniós tagországokon belül (Kezével meredeken fölfelé mutató egyenest mutatva:) így megy föl a munkanélküliség, és Magyarországon ezzel szemben csökken a munkanélküliség.

Itt Farkas képviselőtársam elmondott egy csomó dolgot jó szándékkal. Nagyon sok dologban igaza is van. A fiatalabb pályakezdők esetében, vállalkozások esetében ehhez meg kell teremteni az alapot. Az alapot csak úgy lehet megteremteni, képviselőtársaim, ha ez az ország képes letudni azt a hatalmas adósságállományt, és képes olyan költségvetést összerakni, amelyben az ilyen kérdéseket is tudja finanszírozni.

Ennek megvan a rendszere, ennek megvan a saját lépésfázisa, és ha valaki nem érti a lépésfázist, mert lehet, hogy ahhoz is ész kell, hogy megértse a lépésfázist, akkor csak szólamokat durrogtat, és azonkívül tulajdonképpen csak árt az országnak.

Ezt mondom azért is, mert maga a munkahelyvédelmi akcióprogram több lépésből áll, és több lépésből áll maga a vállalkozói kedvezmények kérdésköre is, mert Ertsey Katalin is felvázolta, hisz választható és a kisadózó vállalkozások tételes adója és a kisvállalati adó, amit Gúr Nándor is elmondott, képviselőtársam elmondta érthetően, hogy kétféle lépésről van szó. Ugyanazt megismételte Gúr Nándor, mintha nem értette volna meg, hogy képviselőtársam is ugyanarra hívta fel a figyelmet, és föl is olvasta: a nagyobb, de 25 munkavállalónál kevesebbet foglalkoztató és 500 millió forint árbevételt el nem érő cégek választhatják a kisvállalati adót, melynek mértéke 16 százalék.

Ezzel tulajdonképpen mentesül az osztalék után fizetendő egészségügyi járulék, szociális hozzájárulás, társasági adó alól. Ezt mondta el képviselőtársam is. Tehát egyszerűen nem képes arra odafigyelni, amit a másik képviselő elmond, hanem föláll, és akkor mondja a magáét gőzzel, erővel és sokszor meggondolatlanul.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek az országnak ebből a helyzetből ki kell lábalnia. Ez az ország idáig képes volt teljesíteni, amire önök nem számítottak, sőt mi több, azért szurkolnak nagyon sok esetben, hogy ne tudja ez a kormány teljesíteni, ezzel tulajdonképpen ártanak az egész országnak, az egész társadalomnak.

Én azt a hozzászólást tisztelem és becsülöm, amikor valaki feláll és elmondja az aggályait, hogy valószínűsíthetően ez a bevételkiesés, amelyet kedvezményként megkapnak a vállalkozások annak érdekében, hogy a 25 év alattiakat tudják foglalkoztatni, az 55 év fölöttieket, a gyesről, gyedről visszatérőket, hatalmas kedvezmény van mögötte, hogy tulajdonképpen egyfajta foglalkoztatási biztonság is legyen, amelyet a kormány garantál az ő részükre, a másik oldalon pedig a kisvállalkozások irányában mint egyfajta szegmens próbál olyan kedvezményt megalkotni, megadni, amellyel többletlehetőség forrását teremti meg a kisvállalkozásoknak. Tehát az egyéni vállalkozásoknak is és vele párhuzamosan azon kisebb cégeknél is, ahol 25 főnél nem foglalkoztatnak többet és az 500 millió forint alatti árbevételt nem érik el.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek örülni kell. Ilyenkor azon kellene összedugni a fejünket - és mondom Szél Bernadett képviselő asszonynak is -, hogy mi az a folyamat, amellyel ezt lehet biztosítani. Ehhez valóban olyan bevételi forrásokat kell megteremteni ellentételezésképpen, ami mondjuk, az egészségügyi kasszát nem borítja föl; és most már stabilizálódott az egészségügyi kassza, az egészségügyben dolgozóknak lehetett bért emelni. Az elmúlt 8 év után most először lehetett az egészségügyi dolgozóknak bért emelni, és vele párhuzamosan a nyugdíjkassza is stabilizálódott.

Tehát ezeket a lépéseket mind sorba kell rakni, és teljesen logikus, hogy lehet itt kívánságlistát felsorakoztatni, csak a kívánságlistánál is a prioritásokat kell egymás után sorba rakni, és annak alapján lehet előrébb lépni. Máskülönben nem lehet társadalmat építeni. Nem lehet jó, egészséges társadalmat építeni. Tessék megnézni, a nyugat-európai országokban sorra hozzák meg azokat a döntéseket, amikor radikális bércsökkentés és radikális nyugdíjkorhatár-emelés, vele párhuzamosan a nyugdíjak csökkentése történik.

Nézze meg a francia miniszterelnököt! 30 milliárdos csökkentést hajt végre a jövő évi költségvetésében. Magyarország ezzel szemben nem csökkentést hajt végre, hanem megpróbál olyan lépéseket tenni, hogy az évi 1300 milliárdos adósságállomány-kamatterheket is, amit az előző kormány hagyott itt nekünk, ki lehessen fizetni. Ez idáig ez mind sikerült. Ezért gratulálni és szorítani kell a kormánynak, hogy ezeket a lépéseket meg tudta tenni, meg merte tenni, és ezen lépések mellett meg mer olyan lépéseket is tenni, amelyekben van egyfajta bizonytalanság, de mégis a hazai kis- és középvállalkozásoknak kedvez, és mellette a 25 év alattiaknak, 55 év fölöttieknek. Hisz nagyon jól tudjuk, hogy ma már ott a legnagyobb probléma, hogy a multicégeknél is, ha valaki a 45 éves vagy az 50 éves kort eléri, akkor már azt mondják rá, hogy öreg vagy, haver! Vagy hölgyem, öreg - és emiatt nem foglalkoztatják.

Tehát ezeket kell úgy sorba rakni, hogy valóban beérjen a gondolkodásban, és megérje a vállalkozásoknak is az ilyetén történő foglalkoztatásuk. Ezt kell tulajdonképpen ennek a törvénynek garantálnia, és ha ehhez meg tudjuk teremteni a forráskiesés másik lábát, amelyre önök azt mondják, hiszen a sarokszámokat elfogadtuk a júliusi parlamenti ülésen, de már a júliusi parlamenti ülésen is és a költségvetés elfogadásánál is beszéltünk a 300 milliárdos ilyetén történő bevételkimaradásról, hisz akkor már ez a kedvezménysor tulajdonképpen a költségvetés tárgyalásánál is szóba került. Csak mint törvény most jelenik meg konkrétan, hogy milyen lépésekkel próbálja meg ezt a kedvezménysort, ez a 300 milliárdot - fogalmazzunk úgy - a kormány különböző lépésekkel, törvényi eszközökkel tulajdonképpen biztosítani és garantálni. (Zaj az MSZP-s padsorokban.)

Amiről önök beszélnek, hogy nincs meg a lába, tisztelt képviselőtársaim, megvan a lába! És egy dolgot higgyenek el nekem! Sokszor beszélnek a költségvetés módosításáról. Kovács Tibor, ne haragudjon, de mai hozzászólásai demagógok, és egyszerűen a másik képviselő hozzászólását semmibe vevők voltak. És sok esetben az, amit elmondtam, az jellemzi az önök viselkedését és hozzászólását, azt hiszem, valahogy a 2006-os őszödi beszédhez - és lehetne Gyurcsány kollégának a sátor mellett, mondjuk, besegíteni az éhségsztrájkba is, mert amit önök tettek az elmúlt 8 év folyamán, az ártott igazán ennek az országnak, ennek a társadalmi megítélésében is és a nemzetközi hangulatkeltésben is.

Köszönöm még egyszer a figyelmüket. Én türelemmel végighallgattam mindenkit, nem szóltam közbe, de sokszor az emberből kijön az, hogy parlamenti képviselőnek csak az a kötelessége, hogy állandóan kritizáljon és zavart keltsen, vagy az is a kötelessége, ha adott esetben IPU-tagként ott van valahol és külföldiekkel tárgyal, más parlamenti képviselőkkel, adott esetben az ország sorsa és jobbítása érdekében tegyen meg olyan lépéseket, hogy Magyarországra adott esetben több termelőüzem jöjjön. Ez is kötelessége egy képviselőnek, tisztelt képviselőtársaim.

Ha megpróbálnánk mindannyian így viselkedni, és ahogy Farkas képviselőtársam az aggályai mellett a javaslatait is elmondta, akkor tud ez az ország előrébb jutni, és olyan lépéseket megtenni, amelyekkel sokkal gyorsabban kilábal abból a válságból, amiben jelen pillanatban az Európai Unió maga is leledzik, és jóformán nagyon nehezen és kritikusan tud megbirkózni vele.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(16.50)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai