Készült: 2024.04.28.06:18:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2004.04.07.), 86. felszólalás
Felszólaló Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Nehéz szívvel hallgattam ellenzéki képviselőtársaim érvelését, de megértettem, mennyire fontos az, amikor egy politikai párt megéli, hogy milyen a patkónak azon az oldalán ellenzékben lenni, és milyen volt ennek előtte kormányon lenni. Az önök hirtelen jött szociális érzékenységét szívesen láttuk volna az elmúlt négy évben kormányzaton is. Most, ebben a pillanatban kevésbé hiteles ez az érzékenység.

De hát azt mondtuk, hogy kellő tisztelettel és kellő informáltsággal forduljunk a nyugdíjasokhoz, és beszélgessünk arról, ami a mai összejövetel, a mai vitanap témája, az értékteremtő nyugdíjasokról. Szeretnék ehhez az informáltsághoz hozzájárulni. Balla Mihály képviselőtársam történetét megindultan hallgattam. Nagyon fontos - képviselőként valószínűleg már mindannyian kerültünk hasonló helyzetbe -, amikor egy idős állampolgár kétségbeesetten fordul hozzánk, megosztja velünk a gondjait. Azt gondolom, a képviselő úr lehetett volna egy kicsit belátóbb is, és mondhatta volna ennek az idős asszonynak, hogy azt a kis pénzt, amit a temetésére összegyűjtött, nem biztos, hogy erre kell felhasználni. Polgármesterként esetleg temetési segéllyel hozzájárulhatott volna ehhez, és azt mondhatta volna az említett idős asszonynak, hogy másra is fordíthatja azt a kis pénzt. Szívtelen megoldás az, ha nem hívja fel képviselőtársunk erre ennek az idős állampolgárnak, idős asszonynak a figyelmét. Ezt is tegyük ide a mai asztalra!

Bocsánat, Babák Mihály képviselő úr, így már önre is ismertünk ebben a történetben. Azt szeretném mondani - talán érzik is a hangomon -, hogy engem is megindított ez a helyzet, hiszen jómagam is kerültem már ilyen szituációba. Azt gondolom, az a tisztességes, ha az embereknek az összes lehetőséget elmondjuk, de nem itt, a parlamentben egy politikai pamflet keretében, hanem akkor, amikor az életben kell ezekben a kérdésekben eljárni.

Kedves Képviselőtársaim! A mai informáltságunkhoz szeretnék néhány dologgal hozzájárulni, elsősorban a foglalkoztatás területéről, de néhány más elemet is elmondva. Sokszor sok mindent elmondtunk már a bérek és a nyugdíjak emelkedéséről. Azt látom, hogy 2003 első 11 hónapjában a reálkereset 10,1 százalékkal emelkedett, s az elmúlt két évben a bérek vásárlóértéke mintegy egynegyedével, a nyugdíjak vásárlóértéke pedig 18 százalékkal nőtt. Ezt mi is ugyanazokból a statisztikai adatokból olvassuk ki, mint önök, csak lehet, hogy másként mondjuk, mint ahogy azt képviselőtársaim tették az előbbiekben.

A hátrányos helyzetű emberek munkaerőpiacra való sikeres beilleszkedésének érdekében az oktatás, a képzés, a foglalkoztatás és a szociális szolgáltatások eszközeire egyaránt kell építeni. Bár Magyarországon az idősebb korosztály alacsony foglalkoztatási szintje az utóbbi időben némileg javuló tendenciát mutat, azonban további erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy a munkaerő-piaci pozíciójuk javuljon, és ezeket összhangban kell kezelni a foglalkoztatási irányelvekkel. Azért, hogy az idős emberek alkalmazkodóképességét javítsuk, és a munkavégzéssel kapcsolatos készségeik megőrzése érdekében támogassuk őket, a képzés, az egészségi állapot javítása terén olyan kezdeményezéseket kell tennünk, amelyekkel például felhívjuk a munkáltatók figyelmét az idősebb munkavállalók munkatapasztalataiban rejlő lehetőségekre; azokra a többletlehetőségekre, amiket az életük során elsajátítottak, és amiket a munkavégzés során át tudnak váltani, és ezáltal talán - remélhetőleg - jobban tudnak munkához jutni.

De egy új vonulatot is szeretnék megemlíteni, hiszen az idős emberekről a jövőben is, a jövőhöz kötődő ügyekben is gondolkodnunk kell. Szeretném felemlíteni a számítógép és az internet használatát, hiszen az idős emberek ezen a területen is jelentős hátránnyal küzdenek. Nekik nem volt lehetőségük arra, hogy életük során ezt az eszközt megtanulják használni, hiszen ez az eszköz akkor még nem létezett. Az ezzel kapcsolatos tudások, készségek megteremtését, az ehhez való hozzáférés lehetőségét, a foglalkoztatás terén ezeknek az eszközöknek az alkalmazhatóságát kell támogatnunk, ebben kell segítenünk.

Éppen ezért a kormány, valamint a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium támogatásával a Nemzeti Felnőttképzési Intézet a 2003. évi iskolarendszeren kívüli felnőttképzési célú keret terhére pályázatot hirdet idős emberek informatikai képzésének a támogatására, a Munkaerő-piaci Alap terhére. A pályázat célja, hogy támogatást nyújtson idősek vagy nyugdíjasok klubjainak, valamint az idősek érdekképviseletét ellátó civil szervezeteknek, hogy az egész életen át tartó tanulás folyamatába illeszkedve fejlesszék idős honfitársaink munkakultúrához kapcsolódó szakmai feltételrendszerét, és hogy elősegítsék az idős korosztály nem formális képzésekbe való bekapcsolódását.

 

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Sokszor beszéltünk ma már arról, de nem baj, ha felidézzük, hogy az elmúlt év fontos, nyugdíjasokat érintő intézkedései közül kiemelhetnénk a 13. havi nyugdíj fokozatos bevezetését célzó intézkedéseket. Rögzítsük ezeket a dolgokat! Ne csak kritikákat fogalmazzunk meg, hanem a jóra is emlékezzünk, a jót is vessük fel!

Emellett még szeretnék néhány intézkedést képviselőtársaim figyelmébe ajánlani. Szintén a munka világához kapcsolódva: a munkáltatónak nem kell megfizetni a 3450 forintot kitevő ehót abban az esetben, ha ötven év feletti tartós munkanélküli személyt foglalkoztat. Ez lehetőség és motiváció a munkáltatók számára arra, hogy időskorú honfitársainkat visszahozzuk a munka világába. A méltányossági nyugdíjemelés intézményének a visszaállításáról, újbóli bevezetéséről 2002. június 18-án döntött az Országgyűlés, és azóta már több százezren részesültek ebből a juttatásból. 1998. január 1-jétől bevezetésre került a nyugdíj előtti munkanélküli-segély jogintézménye. Tudni kell, hogy a nyugdíj előtti munkanélküli-segély kizárólag munkanélküliek részére állapítható meg, amire akkor van mód, ha a kérelem benyújtásakor az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez legfeljebb öt év hiányzik, és az eszerinti feltételek együttesen fennállnak. Nagyon fontos, hogy az idősekről mint aktív emberekről gondolkodjunk, és az ő életüknek ne csak a szociális vonzatát javítsuk, hanem a munka világába való visszatérésüket és az ottani tartós jelenlétüket is elősegítsük.

(Béki Gabriella elfoglalja jegyzői székét.)

Képviselőtársaim, ezzel a néhány gondolattal próbáltam a mai vitát, a közös információcserét segíteni, és azt kérem, így gondoljunk idős honfitársainkra, mert - remélhetőleg - egyszer mindannyian elérjük ezt az életkort, és nekünk is jólesik majd, ha rólunk megértően és meleg szívvel beszélnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai