Készült: 2024.09.20.18:46:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2009.06.15.),  67-74. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   61-67   67-74   75-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Fehérvári képviselő úr a miniszteri választ nem fogadta el. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 183 igen szavazattal, 165 nem ellenében, 1 tartózkodó szavazat mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések előtt két perc technikai szünetet tartunk. (Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Tállai András, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: "Az IMF vagy a Bajnai-kormány akarja bevezetni a vagyonadót?" címmel. Tállai András képviselő urat illeti a szó.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az utóbbi időben a közvéleményt leginkább foglalkoztatja az a kérdés, hogy a vagyonadót vajon elfogadja-e az Országgyűlés, és ha igen, akkor annak mi lesz a tartalma.

A közvélemény teljes egészében elutasítja a vagyonadó bevezetésének tervezetét, a társadalom nem tudja ezt elfogadni, és nem támogatja a vagyonadó tervezetét. Érthetetlen a kormány ragaszkodása az adónemhez, hiszen politikai támogatottsága sincs, az SZDSZ egészen más vagyonadó-tervezetet támogat, mint amit a kormány benyújtott az Országgyűlés számára. Érthetetlen abból a szempontból is, hogy a költségvetés egyensúlyát sem fogja jelentősen javítani, hiszen az elképzelések szerint 15, 30 vagy esetleg 50 milliárd forint bevétel származik ebből. De igazságossági szempontból sem támogatja a társadalom, az ország, hiszen igazságtalannak érzik azok az emberek, akik adózott pénzükből, illeték megfizetése mellett, hosszú távú hitel felvételével szerezték meg a lakásingatlanjukat. Érthetetlen, miért nem hallgatja meg ezeket az érveket a kormányzat.

Kérdezem öntől, miniszterelnök úr: valójában ki akarja bevezetni a vagyonadót? Valóban a Nemzetközi Valutaalap írja elő önök számára, a kormányzat számára? A Nemzetközi Valutaalap erőlteti rá az országra ezt az új, igazságtalan adónemet? Vagy az önök politikai céljai között szerepel ez a teljes egészében elutasított új törvénytervezet?

(14.10)

Kérem miniszterelnök urat, válaszoljon erre a kérdésre és arra is, hogy valójában önök most melyik formáját támogatják a vagyonadónak. Azt, amit az SZDSZ benyújtott a parlament elé módosító javaslatok formájában, vagy ragaszkodnak az eredeti törvényjavaslatban meglévő tartalomhoz?

Várom válaszát. (Szórványos taps a Fidesz és KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Tállai képviselő úr. Megadom a szót Bajnai Gordon miniszterelnök úrnak.

BAJNAI GORDON miniszterelnök: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A vagyonadó a kormány válságkezelő tervében szerepel, olvasható is volt ott két hónappal ezelőtt. Ennek értelmében egyértelmű, a kormány szándéka az, hogy Magyarországon legyen vagyonadó. Miért van erre szükség? Ez egy valós és jogos kérdés, jó, hogy erről beszélünk. A kormány szándéka az, hogy Magyarországon ne csak a pillanatnyi válságot hárítsa el, hanem hosszú távra rakja rendbe az ország szekerét, hosszú távon ne alakulhasson ki még egyszer olyan válság, mint ami most Magyarországon van. Ennek egyik feltétele, hogy állítsuk helyre végre a munka becsületét Magyarországon, ne csak szavakban és politikai deklarációkban, hanem például nagyon kézzelfoghatóan vagy mondhatni, zsebben érezhetően a munkavállalók számára az adórendszeren keresztül. Ennek pedig egyik nagyon fontos eleme, hogy megérje dolgozni. Ezért a személyi jövedelemadó-rendszerben olyan adócsökkentéseket javasol a kormányom, amelynek révén egy átlagkereső jövőre 188 ezer forinttal többet vihet majd haza egy évben, a vállalkozások zsebében pedig több mint 400 milliárd forinttal több marad majd az adócsökkentések eredményeként. A munkavállalók több mint 90 százaléka, 10-ből 9 ember az alsó adókulcs szerint fog adózni. Ez egy nagyon nagy változás.

De persze nekünk az érem másik oldalát is be kell mutatni, szükség van arra, hogy azt az adócsökkentést, amit a tisztességgel, legálisan dolgozóknak odaadunk, valahonnan behozzuk. Ezért, miközben 10-ből 9 ember az alsó adókulcsba fog tartozni, aközben a javasolt vagyonadó szerint az ingatlanok felső, legdrágább 5 százalékára fogunk kivetni egy adót. Az ebből származó 40-50 milliárd forintnyi várt bevétel minden egyes fillérjét arra költjük majd, hogy csökkenjen a legális munkavállalók által fizetett adó, megérje többet dolgozni, megérje többeknek dolgozni Magyarországon.

Erről szól ez a program. Az IMF egyszerűen csak tudomásul vette a kormány programját, és azt mondta, bízik ebben a programban, sok más elemével együtt alkalmas arra, hogy helyreállítsa Magyarország iránt a bizalmat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterelnök úr. Viszontválaszra megadom a szót Tállai képviselő úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tehát nem a Nemzetközi Valutaalap írja elő az önök számára, Magyarország számára, hanem a Bajnai-kormány kívánja az embereket terhelni az új adónemmel, a vagyonadóval. Miniszterelnök úr, az érvei nem jók. Azért nem jók, mert a vagyonadó nem alkalmas a hosszú távú válságkezelésre.

A vagyonadó egy többletterhet jelent az emberek számára, és ma, ahogy a szavaiból kitűnik, ön sem tudja, hogy az Országgyűlés melyik változatát fogja elfogadni. Mert ha önök nem támogatják az SZDSZ javaslatát, hogy minden ingatlanra terjedjen ki, akkor ezt az adót az Országgyűlés nem fogja elfogadni, tehát nyilvánvalóan engedni szükséges majd.

Úgy gondolom, miniszterelnök úr, hogy át kellene gondolni, és a vagyonadó tervezetét vissza kellene vonni, és az embereket nem kellene hergelni, bosszantani ezzel az új, igazságtalan adóval. Kérem, fontolja meg a társadalom kérését. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Tállai képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszterelnök urat.

BAJNAI GORDON miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Úr! Az általam látott közvélemény-kutatások ellentmondanak annak, amit ön mond, a lakosság többsége úgy gondolja, hogy ha a felső 5 százalék, 100-ból 5 lakóingatlan után kell vagyonadót fizetni, és ebből a legalacsonyabb jövedelmű 90 százaléknak lesz alacsonyabb az adója, akkor az egy jó döntés, az egy igazságosabb, szolidárisabb döntés. Éppen ezért azt gondolom, hogy az emberek többsége okkal-joggal támogatja ezt a vagyonadó-javaslatot. Ebben a vagyonadó-javaslatban még a mai napig is egyeztetések zajlanak a kormányomat támogató frakciók között, ezért a végleges változat kialakítása jelenleg zajlik.

De egy dolog biztos: ez a vagyonadó része annak a csomagnak, amely azt a hitet erősíti Magyarország iránt, hogy Magyarország képes lesz hosszú távon növekedni, mert a munkát, a többletmunkát támogatja, és cserébe a vagyonosabbaktól vesz el. Ez egy növekedésbarát, munkabarát program, amely iránt kifejeződő bizalmat már most is lehet érzékelni az erősödő forintban, a csökkenő nemzetközi kockázati kamatokban, lehet érzékelni abban, hogy Magyarországon a családok devizaadóssága mintegy 400 milliárd forinttal csökkent az elmúlt időszakban. Ezért tehát azt gondolom, hogy ez a program támogatandó és végigviendő.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   61-67   67-74   75-84      Ülésnap adatai