Készült: 2024.04.28.01:51:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2010.12.14.), 501. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:11


Felszólalások:  Előző  501  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Azt kell mondanom, hogy egy nagyon hosszú és tartalmas általános vita előzte meg a mai részletes vitát. Annak ellenére, hogy ez hajnal 1 órakor indult, volt mondanivalónk ebben a témakörben, és háromnegyed 3-ig kitartottak a sportkedvelő képviselők. Ennek nagyon örülök, mert ez is azt mutatja, hogy a magyar sport nemcsak a magyar gazdaság és magyar társadalom, hanem a magyar politika számára is fontos tényező.

Az általános vitában elhangzott álláspontoknak megfelelően érkeztek be módosító indítványok is. Szeretnék ezekről röviden véleményt mondani úgy is, mint a törvényjavaslat előterjesztője.

Ahogy azt Varga László képviselőtársam is elmondta, a T/1923/4. ajánlási számú módosító indítvány - amelyet három képviselőtársával együtt nyújtott be - korlátozná a Magyar Olimpiai Bizottságnak azt a forráselosztó szerepét, amelyet éppen a mi törvényjavaslatunk teremtene meg. Ahogy azt az általános vitában is elmondtam, az egycsatornás finanszírozásról sokan és sokszor beszéltek már, de egyetlen politikai erőben sem volt még annyi elszántság és ambíció, hogy ezt a parlament elé beterjessze. Mi tiszta lelkiismerettel tehettük ezt, hiszen 1999-ben éppen a Fidesz volt az, amely egy önálló minisztériumot hozott létre a rendszerváltoztatás után első alkalommal, s az Ifjúsági és Sportminisztérium irányította az államigazgatás szintjén a sportot. Ekkor indult el egy olyan sportfejlesztési program, amelynek eredményeként több sportág is jelentős erősödésen ment keresztül, és a szabadidősportban is a részvevők számának jelentős növekedése történt meg. Egy tanulságot azonban mindenképpen le kellett vonnunk arról az időszakról: nagyon sok feszültséget húzott magára a minisztérium és a kormány is teljesen fölöslegesen, hiszen a civil szervezetek közötti pénzelosztás - lássuk be - nem egyszerű folyamat. Éppen ezért gondoltuk úgy a korábbi tapasztalatokból kiindulva, hogy azok a köztestületek, amelyeknek az állam maga adott át állami feladatokat - hiszen ezért lettek köztestületek -, önmaguk döntsék el, milyen súlyozás mellett, milyen sportági felosztásban és milyen rendszerben kívánják a magyar sportra szánt források elosztását megvalósítani. Úgy gondoljuk, azért van értelme egy köztestületet kijelölni erre a célra, mert így sokkal egyszerűbb lesz az ellenőrzés is.

A másik felmerült kérdéssel kapcsolatban Szilágyi György képviselőtársunktól érkezett be egy módosító indítvány, amelyben szeretné a sportért felelős miniszter előzetes hozzájárulását kikötni a MOB által begyűjtött javaslatokra. Azt gondolom, ez éppen azt a társadalmasítási törekvést korlátozná, amiről a mi törvényjavaslatunk szól, és a kormány mégiscsak a kezében tartaná az elosztás elveit. Ha ezzel a módosító javaslattal kerülne elfogadásra a törvényjavaslat, akkor az egy Janus-arcú javaslat lenne, hiszen egyrészt azt mondjuk, hogy társadalmasítjuk az elosztást, majd más oldalon mégiscsak be akarunk ebbe avatkozni. Látom Soltész Miklós államtitkár úr is úgy gondolja, hogy ennek igazából nincs itt a helye és ideje. Maradjunk annál az eredeti konstrukciónál, amelyben gondolkodtunk, és így, ebben a formájában vigyük tovább a törvényjavaslatot.

Van két olyan javaslat is, amelyeknek az elfogadását azonban támogatom, ezek pedig Lasztovicza Jenő és Zakó László képviselő urak módosító indítványai. Lasztovicza Jenő képviselőtársam indítványa a parasportok tekintetében segítené elő a mostani két irányító köztestület, a fogyatékkal élők sportolási lehetőségét biztosító FONESZ és Magyar Paralimpiai Bizottság esetleges összevonását. Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat céljaival jól harmonizál, ezért ezt elfogadásra javaslom. Zakó László képviselő úr indítványa pedig egy technikai módosító indítvány. Mi elég szűk, 10 és 15 napos határidőket szabtunk a társadalmi egyeztetésre, amely a forráselosztásra történő javaslattételről szól. A mostani törvényjavaslat elfogadásával a korábbi hatályát veszti, és ennek egy technikai pontosítását tartalmazza ez a javaslat, amit fontosnak tartok.

Végül egy utolsó megjegyzést engedjenek meg képviselőtársaim. Szeretnék köszönetet mondani mindazon kormánypárti és ellenzéki képviselőknek, akik az általános vitában részt vettek, és azoknak is, akik módosító indítványaikkal kívánták jobbá tenni és javítani a törvényjavaslatunkat. Szeretném elmondani, hogy nem a Magyar Olimpiai Bizottság fogja végezni a forráselosztást. Ahogy az általános vitában is említettem, az öt köztestület vezetői a kezdeményezésemre előzetesen leültek egymással, és kifejezték azt a szándékukat, hogy ők is támogatnák egy egyfajta egycsatornás rendszer létrehozását. Ebben az egy csatornában az az egyetlen köztestület, amely megmaradna, amelyről most úgy beszélünk, mint Magyar Olimpiai Bizottság, az azonban már nem a Magyar Olimpiai Bizottság lesz, hiszen az nem képes önmagában a teljes vertikum - a szabadidősporttól a diáksporton át a versenysportig - pénzelosztására, hanem a MOB-nak magának is át kell alakulnia - ezt az Olimpiai Bizottság is jól tudja -, ezért az ő mostani alapszabályát is módosítani kell, mert szeretnénk, ha azok a köztestületek, amelyek eddig is végezték a munkájukat, a Magyar Olimpiai Bizottságon belül is egyfajta önálló gazdálkodással rendelkezhetnének. Gyakorlatilag egy holdingszerű működést lehetne így létrehozni. Azt gondolom, ez lesz az a megoldás, amelyben senkinek az érdekei nem sérülnek. Ez nyilván további egyeztetési folyamatot igényel, a törvényjavaslat csak a kereteit adja meg az új működési formának. Azt gondolom, hogy ezek a köztestületek képesek lesznek arra, hogy ezt tartalommal megtöltsék.

Még egyszer köszönöm a vitában való aktív részvételt, és kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy ezt a két módosító javaslatot támogassák, hogy ezt a törvényjavaslatot még decemberben el tudjuk fogadni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  501  Következő    Ülésnap adatai