Készült: 2024.04.28.00:42:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2010.12.14.), 499. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  499  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Valamiért úgy adta az élet, hogy több egymás utáni napirendhez kell hozzászólnom, és több módosító indítványom is van. Ennek a javaslatnak is lefolytattuk az általános vitáját, és azt hiszem, hogy ugyan meglepő volt, hogy apróbb indulatok kialakultak az általános vita kapcsán, de szerintem egy konkrét ügy kapcsán alakult ez ki. Ez pedig a versenysportérdek és a tömeg-, szabadidősport-érdek közötti ellentétek rendszere.

Nyilván az, hogy ez a javaslat hogyan jött be, milyen módon, és mennyire az utolsó pillanatban, péntek délután, nem nyitom újra ezt a vitát, de azért azt látni kell, hogy itt gyakorlatilag a MOB teljes mértékben átveszi a sportirányítás szerepét, a forráselosztásban, az olimpiai felkészüléstől egészen a legutolsó, szabadidősportra szánt források elosztásáig. Egycsatornás rendszert vezet be, és az egycsatornás rendszerre való törekvésben, egyébként azt is aláírom, Bánki képviselőtársammal sokat beszélgettünk erről, hogy ebben abszolút őszinték, jók a törekvéseik, egyszerűség, átláthatóság, kisebb apparátus, és sorolhatnám.

Ugyanakkor tartok attól, ugyan elmondta tegnap az általános vita lezárásakor, hogy itt egyetértenek ezek a szervezetek, és együtt kívánnak tenni a magyar sport boldogulásáért, ami fontos is, de szerintem kerülhetnek olyan helyzetekbe, aminek kapcsán a versenysportérdek megelőzheti a szabadidősport-érdeket. A költségvetésben a sportot nem lehet vesztesnek tekinteni az ágazatok, szférák közül, tehát nem akarok ilyen irányba elmenni. Látom, hogy a források nagyjából-egészében rendelkezésre állnak, ugyanakkor ezek elosztásában minimum lehetnek kérdőjelek.

Az 1. ajánlási pont ezt teszi egyértelművé szerintünk. A versenysportra és az olimpiai felkészülésre szánt összegek kapcsán lenne hatásköre a MOB-nak. Ha úgy tetszik, gondolkodásra bocsátanánk egyfajta kétcsatornás rendszer kialakítását. Annyiban persze, mivel látjuk, hogy a bizottságban nem kapott támogatást a javaslat, lehet ebben talán türelem, hogy megnézzük, hogy fog ez a dolog vizsgázni. Nagyon sok kérdőjel van bennünk, ugyanakkor májusban visszatérhetnénk ennek kapcsán egy sporttörvény-módosításra. Nézzük meg, hogy jelesre vizsgázott-e. Ha szándékaik tényleg őszinték, akkor szerintem azt is meg lehet nézni. Ha nem úgy sikerül ez a dolog, akkor vissza lehetne erre térni.

A 4. ajánlási pontban van még egy javaslatunk, amely szintén nem kapta meg a bizottság támogatását. Itt a SOSZ-t, a Sportegyesületek Országos Szövetségét vennénk be a köztestületek mellé egyfajta véleményező, javaslattevő jogkörrel. (Szávay István közbeszól.) Így van, egyébként, ha már képviselőtársam megemlítette, valóban, mintegy három évvel hamarabb lett a SOSZ elnöke Mesterházy Attila, mint ahogy a Magyar Szocialista Párt elnöke lett. Egyébként a '89-ben alakult szervezetről van szó, amelynek Nagy Tímea az általános alelnöke, aki olimpiai bajnok. Tehát azt gondolom, nem kérdőjelezhető meg, hogy a SOSZ elismert és amúgy a sport civil szervezésében jeleskedő szerveződés, amely úgy döntött mint szuverén valami, hogy Mesterházy Attilát választja elnökének. Egyébként évek óta így van ez.

(23.30)

Újra is választották egyszer. Szoros összefüggése egyébként nincs a napirenddel, csak azt mondjuk, hogy a sportközéletben betölt olyan szerepet a SOSZ, hogy a köztestületek mellett ilyen szerepe legyen. Nem támogatta a bizottság. Azt kérem, ha nem kap véglegesen támogatást a Ház előtt ez a javaslat, akkor is minél szélesebb civil egyeztetés előzze meg a javaslat kialakítását a MOB-nál. Én egy mai interjúban is, de a Ház előtt és a bizottságban is többször elmondtam, hogy Borkai Zsoltot Magyarország egyik legrangosabb köztestületének az élére választották meg, tehát ide is kell egyfajta türelem, és nagy legitimációja van, ugyanakkor a garanciák kérdéskörét kicsit erősítenünk kell szerintem. Erre vonatkoznak ezek a javaslatok.

Egyébiránt azt is elmondtuk az általános vitában, hogy innentől fogva az államtitkárság szerepe ezekben a tekintetekben formális. Ezen is oldanának talán egy picit a javaslataim. Kérem, hogy támogassák ezeket, még akkor is, ha a bizottságban ezt nem tették.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  499  Következő    Ülésnap adatai