Készült: 2024.04.28.16:45:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2010.12.14.), 298. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Kora estébe nyúlik már az idő, de én a vita egy délelőtti szakaszára kívánok visszanyúlni, amikor is a sporttámogatásról, a tömeg- és a versenysport támogatásáról volt szó.

Ha megkérdezik, hogy mi köze ennek a fenntarthatósághoz, akkor nagyon egyszerű a válasz: ha valaki önmagára nem ad, akkor a környezetére sem fog adni. Ha valaki nem törődik azzal, hogy néhány év vagy évtized múlva milyen állapotban lesz a teste, a lelke, a szelleme, akkor attól nehéz azt elvárni, hogy a környezet állapotáért, gyermekei, a következő generációk jövőjéért vagy a bolygó jövőjéért tegyen valamit.

Ha arra gondolunk, amit Bánki Erik képviselőtársunk mondott, hogy Magyarországon a lakosság csupán 9 százaléka végez rendszeres testmozgást, ami nem jelent többet, mint hetente két alkalommal 45 percet, akkor nem csoda, hogy a magyarországi környezet, a természet ilyen állapotban van, amilyenben. Ha fenntarthatóságot akarunk, fenntartható nemzetet, országot, akkor ahhoz fenntartható emberekre van szükség, olyan emberekre, akik egészségesen élnek, felelősek önmagukért, sportolnak, és tenni tudnak így a környezetért.

Font Sándor képviselő úrral és másik 13 képviselőtársammal beadtunk korábban egy módosító javaslatot, aminek segítségével több pénz jut majd a környezettudományi kutatásokra, a környezeti nevelésre, emellett pedig többek között a génmegőrzési feladatokra is - ez az alkalmazkodóképességünket növeli és a biztonságunkat fogja növelni -, és a következő évben 1 milliárd forint jut tanyafejlesztésre is.

Ami miatt a tanyák sorsát, a tanyafejlesztést megemlítem, az az, hogy 2002-ben kezdődött az MTA Alföldi Tudományos Intézetének vezetésével, a lakiteleki Népfőiskola szervezésében egy tanyakutatási program, és az eredményeket már elemezték, az első eredmények megvannak. Ami számomra megdöbbentő volt, az az, hogy amikor megkérdeztük a tanyán élőket, hogy mire lenne érdemes odafigyelni, mire van kiemelkedő jelentőség, fontosság a tanyák megmaradása szempontjából, akkor a 12 felkínált válasz közül az ötödik helyre a természetet, a környezet védelmét, a helyi értékek megmaradását rangsorolták.

Tehát ha az embernek szüksége van a természetre, olyan embereknek is, akik mindennap találkoznak vele, akkor a természetnek is szüksége van az emberre, ezért minden egyes forint, ami az ember testi, lelki, szellemi, közösségi megerősödését, nemesedését szolgálja, az egyben szolgálja a természet megtartását, a környezetünk megőrzését, és minden egyes forint megsokszorozódik, pénzben ki sem fejezhető értéket képvisel.

Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai