Készült: 2024.04.28.01:42:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2010.12.14.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoffmann Rózsa (KDNP)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOFFMANN RÓZSA nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Nagyon örülök, hogy a témát ismét behozta a parlamentbe. Nem csak a Jobbik teszi szóvá az iskolai agressziót; én magam is a korábbi ciklusban ellenzéki képviselőként több interpellációt és hozzászólást tettem az iskolai agresszió témájában, amely ugyan nem generális, de sajnálatos, és már gyakran előforduló fájdalmas kísérőjelensége az iskolai életünknek.

Rögtön azután, hogy az említett székesfehérvári eset napvilágra került, az oktatásért felelős államtitkárság fontosnak tartotta, hogy közleményben elítélje; ezt meg is tettük. Itt is megerősítem, hogy minden iskolai bántalmazást, agressziót - történjék az akár gyerek, akár tanár ellen, kövesse el bárki - egyértelműen elítélünk, és igyekszünk mindent megtenni a magunk eszközeivel annak érdekében, hogy ezeket elkerüljük. Az említett esetről el kell mondani azt, hogy az önkormányzat már a 2009-2010-es tanévben jelezte a problémákat a rendőrség felé, és azóta is összefogással, példaértékűen próbálnak helytállni. Persze, egy ilyen nagy létszámú iskolában, ahol negyven osztály, közel ezer gyerek van együtt, és egy elhibázott pedagógiai és oktatásfejlesztési koncepció érdekében vagy szellemében együtt tartanak nagy létszámban, megfelelő segítő erők nélkül ennyi gyereket, ennyi fiatalt, ezek a problémák szinte szükségszerűen előfordulnak.

Jó azzal is szembenézni, hogy mi történt ez ügyben, nemcsak a konkrét székesfehérvári, hanem a hasonló ügyek elkerülése érdekében az elmúlt időszakban. 2008 elején, amikor az első komoly iskolai agresszió és egyáltalán a gyerekek agresszív cselekedetei napvilágot láttak, akkor jól emlékszünk rá, hogy igen nagy nyomásra, de összehívott az akkori miniszter egy agresszió elleni vizsgálóbizottságot, amelyben történetesen egyetlenegy pedagógus sem volt, és ennek megállapítása az volt, hogy az iskolai agresszió okozói maguk a pedagógusok. Nos, ez az, ami olyan súlyos hiba volt, amit azóta sem tudunk jóváírni az akkori irányításnak, mert tovább rontotta a helyzetet. A pedagógus ilyen körülmények között, amikor egy osztályban 30-40 kezelhetetlen, magatartás-zavaros, agresszív hajlamú gyerek van együtt, nem képes rendet tenni.

(8.50)

Ezért az új oktatásirányításnak egyik alapvető törekvése az, és az új közoktatási törvényben ennek helyt is adunk, hogy a nehezen kezelhető gyerekeket kicsi kortól kezdve olyan körülmények között neveljük, ahol kis létszámban az egyéni bánásmód lehetősége biztosítva van. A pszichológia tudományának egyértelmű tanulsága és felismerése az, most már az utóbbi években ennek jeles tudósok is hangot adtak, hogy nem lehet a problémával küzdő gyerekeket nagy létszámú osztályban tömegesen oktatni, csak kis létszámúban, ahol az egyéni bánásmód biztosítva van. Ezenkívül még az oktatásirányításnak a fegyvertárában szerepel az új oktatási törvény, amelyben a nevelést, a viselkedést, az együttélés szabályait, az egymásnak való segítés szabályait a törvény eszközeivel is meg akarjuk erősíteni.

De addig és amellett sem szabad megfeledkezni a pedagógia eszköztárából a pozitív ráhatásokon kívül a büntetésről sem, amely egy kettős élű eszköz, jól tudjuk, de a büntetés azért fontos évszázadok óta, mert nemcsak az egyénre szab ki esetleg szankciókat, hanem üzen a közösség felé is arról, hogy mit szabad és mit nem szabad elkövetni.

Ezért tehát a jelen, székesfehérvári esetet abból a szempontból is üdvözölnünk kell, hogy a rendőrség példaértékűen lépett fel, hogy büntetőszakaszba helyezték ezt az esetet, és megtettek mindent és igyekeznek megtenni mindent annak érdekében, hogy a hasonló eseteket a jövőben elkerüljük. De megismétlem: nagy létszámú osztályokban, ezekben az embergyárakban, ahol ezer gyerek és köztük nagyon sok kezelhetetlen gyerek együtt van, a problémák nem orvosolhatók. Addig pedig arra tudom csak kérni és biztatni a szülőket, gyerekeket, pedagógusokat egyöntetűen, hogy tegyék a helyükre a dolgokat, a helyes cselekedetet jutalmazzák, a helytelent pedig büntessék, szankcionálják (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ne szűnjenek meg napról napra megfogni azoknak a gyerekeknek a kezét, akiknek a keze ütésre irányul, mert elfogadhatatlan, hogy az iskoláinkban eluralkodjék a terror és az agresszió. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai