Készült: 2024.04.28.20:31:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2010.12.14.), 136. felszólalás
Felszólaló Szabó Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:55


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A 2011. évi költségvetés más, mint az eddigiek, azért más, mert nemcsak az okozatokat kezeli, hanem magát az okokat is.

Mire gondolok? Én okozatnak tartom például a munkahelyteremtés szempontjából azt, hogy Hatvanban egy teret az elmúlt években kétszer újítottak fel. Abból az egyik felújítást, ami több mint 100 millióba került, ajándékba kapta a város korábbi vezetése 2008-ban az akkori miniszterelnök úrtól. Én úgy gondolom, ez nem teremtett vidéken munkahelyeket. A vidékről rengeteget beszélünk, és itt a Házban is több alkalommal elhangzott, ha megengedik, néhány témára szeretnék rávilágítani.

Nagyon jó, hogy épült autópálya, de vidéken, a mi vidékünkön a négy számjegyű utakra kilométerenként 2 ezer forint jutott foldásra. Mindannyian tudjuk, hogy 2 ezer forintból egy négyzetméter utat nem lehet befoldani és rendbe tenni.

Az árvíz és belvíz: arra, felénk nincs olyan folyó, nincs olyan patak, nincs olyan lefolyó, ami ki lenne takarítva. Valamennyi csatorna be van nőve, be van gazosodva. Szeretnék utalni - itt a Házban elhangzott - Heréd és a Bér-patak összefüggésében az árvízre, szeretnék utalni arra, hogy Hatvan újhatvani részét jelen pillanatban is teljesen elönti a víz, és folyamatos küzdelem van. Valamennyi magyarországi folyót meg kell tekinteni, hogyan van benőve, hogyan van tönkremenve. Úgy gondolom, ez a költségvetés a termékdíj bizonyos részének az átfordításával és azzal, hogy a medrek kitakarítása a 2011. évben megindul, például a Zagyva teljes vízfolyórendszere, ez egy megfelelő ok, megszüntetést eredményez arra, hogy ilyen árvízi helyzetre ne kerüljön sor.

Szeretném arra is felhívni a figyelmet, hogy a 2010. évi költségvetésben nem nagyon kaptunk pénzt az árvízi védekezés megoldására. Mindenkit kár ért: a lakosságot, a mezőgazdaságot, az önkormányzatokat, az államot is, de azért tisztelettel és becsülettel helytállunk a dologban, és úgy gondolom, hogy kezeljük ezt a haváriaállapotot, ami az elmúlt évben kialakult.

Mit kapott a vidék a korábbiakban? A gyerekek elvesztését. Az elmúlt 8 évben Hatvanban egy osztálynyi gyermek tűnt el. Ha Hatvan nagyváros lenne, mondjuk, 1 millió lakossal, akkor azt mondanánk, egy osztály nem sok, de ha azt vesszük, hogy ez az ottani gyermekek 10 százalékát jelenti átlagosan, ez azért már sok. Ez megint okozatkezelés, ha azt mondjuk, hogy ezt megoldjuk, mert az elmúlt 8 évben nem tudtuk megoldani, viszont 2011-2012-ben az új oktatási törvény lehetővé teszi, hogy ne ezzel a felülvezérelt kvótarendszerrel próbáljuk a gyermekek kérdését megoldani az iskolákban mint finanszírozás, és a családok megélhetését segítsük elő, konkrétan a családi adózással, pont azoknál az embereknél, akik mernek vállalni több gyermeket a mai világban.

Munkahelyteremtés, közcélú foglalkoztatás: megint csak okozat. Valódi munkahelyet jelent? Nem! Az egy dolog, hogy szeptemberben elfogyott a pénz, ami erre a célra meg lett határozva, ugye, nekünk kellett kipótolni, hogy év végéig fusson a dolog. De valódi munkahelyet azért nem jelentett, mert azok az emberek, akik ott dolgoztak, egyfajta segélyként kapták ezt a foglalkoztatási rendszert.

(11.30)

Átmenetileg az önkormányzatoknál néha valódi, de néha teljesen fölösleges dolgokra ez a pénz elfolyt, és ez a foglalkoztatás elfolyt. Az a rendszer, ami a következő évben a költségvetésben 65 milliárddal támogatott, áprilistól életbe fog lépni, és ez lehetővé teszi, hogy olyan munkahelyeket teremtsen vállalkozóknál, amelyek valódi megélhetést jelentenek ezeknek az embereknek.

És ha megengedik, utoljára egy téma: az újratermelési érték, a többlettermelési érték, ami most hiányzik. Meg kell nézni, hogy mi az a termelőegység vidéken, mi az a foglalkoztató munkahely, ami valódi értéket teremt, nemcsak szolgáltat, aminek nincs valódi értékteremtő része, hanem magyar alapanyagból, nyersanyagból magyar terméket állít elő, és azt Magyarországon értékesítheti. A 90-es évek elején és közepén a magyar piacok nagy része valamennyi termék esetében el lett adva. Mire gondolok? Ebben az országban - in memento - 68 konzervgyár működött; ma 14 van, és ennek a nagy része is külföldi tulajdonban van. Ez az ország cukortermelésben kétszer annyit tudott, mint amennyire szüksége volt a piacokon; ma az ország cukorigényének 40 százaléka kerül előállításra, és azok a külföldi befektetők, akik akkor nagy dérrel-dúrral jöttek, valahogy mind eltűntek, és a cukorgyárak lebomlottak, leépítésre kerültek.

Mindaddig, amíg ennek a problémának a gyökereit, az újratermelést és ezáltal a munkahelyteremtést nem tudjuk megoldani, addig nincs tovább jövőképünk. Ezért fontos a 2011. évi költségvetés, ahol nem az okozattal, hanem már az okkal foglalkozunk, ezért kérem, hogy támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai