Készült: 2024.04.28.17:38:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2010.12.14.), 12. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban, egy új szemszögből közelítette meg a vörösiszap-katasztrófa következményeit, hiszen nagyon sok szó esik, sok gondolat születik arról a tényről, hogy milyen anyagi károk érték az ott élő lakosságot. Viszont a károkhoz képest kevés szó esik arról, hogy milyen lelki bántalmak, milyen stressz érte a károsultakat, a károsultak családjait.

Azt gondolom, hogy a kormány odafigyelt az ilyen jellegű károkra is, hiszen több mint százan szorultak pszichiátriai kezelésre az elmúlt időszakban. Az Országos Mentőszolgálat 286 személyt látott el, akikből 120-at kórházba kellett szállítani, 166-ot pedig a helyszínen láttak el. December első hetében már az utolsó sérült is elhagyta a kórházat. Valóban, elsődleges feladat természetesen a károsultak emberiélet- és vagyonbiztonságának a megmentése, azonban ez nem lehet sikeres akkor, hogyha nem figyelünk az emberek egyéb félelmeire, egyéb bántalmaira, amelyek anyagi javakban, pénzben nem fejezhetők ki.

Az Országos Katasztrófavédelmi Központ már az első napokban krízisprevenciós központot hozott létre, amelynek több pszichológusa is segítséget nyújtott a helyszínen a rászorultaknak. A kormány maga is próbált személyesen is megjelenni a térségben, és természetesen kifejezni az együttérzését az ott élőkkel, hiszen kihelyezett kormányülés is volt, a miniszterelnök maga is többször volt a térségben, de több miniszter, természetesen államtitkár is járt ott. Jómagam is részt vettem egy lakossági fórumon, amely több mint négy órán keresztül tartott, és valóban, nekem is az volt a tapasztalatom, hogy az anyagi károkon túl, amit az emberek átéltek, az egészen bizonyos, hogy hosszú életük során sokkot hagyott bennük, és meghatározza a további életüket.

Nekem is az volt a tapasztalatom, hogy az embereknek elsősorban a félelmüket kell legyőzni, a félelmüket a tekintetben, hogy ennek nincsenek egészségügyi következményei az elkövetkező életükre, esetleg a gyermekeikre, hogy maga a település, illetve a térség életképes, képes arra, hogy az embereket kiszolgálja, és képes arra, hogy befektetéseket ösztönözzön, befektetők érkezzenek a térségbe, hogy a munkahelyeiket meg tudják őrizni, meg tudják óvni.

Nagyon fontos tevékenységet végeztek a civil és a karitatív segélyszervezetek, civil humanitárius koordinációs központot hoztak létre, ahonnan irányították a karitatív szervezetek tevékenységét. De valóban, ahogy ön is mondta, fontos az egyházak és a civil szervezetek szerepe is, hiszen a lelki segítségnyújtás nélkülük nem létezhet.

Ami nagyon fontos hír, hogy a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság novemberi kezdeményezésére a kormányzat egy egészségügyi szűrőközpontot hozott létre annak érdekében, hogy folyamatosan vizsgálja az ott élők egészségügyi állapotát, és meggyőzze őket arról, nem kell félniük attól, hogy tartós egészségkárosodás lehetséges a vörösiszap-katasztrófa következményeként. Éppen a holnapi napon fog megnyílni a kormányzati egészségügyi szűrőközpont Devecserben.

Szeretném még kiemelni, nagyon fontos kezdeményezés a devecseri önkormányzat és a térségben lévő önkormányzatok részéről, hogy önálló kistérségi társulást hoznak létre annak érdekében, hogy a saját gazdaságfejlesztési sorsukat a kezükbe vegyék, és ezt a parlament egyhangúlag támogatta, hiszen ennek az általános vitája éppen tegnap zajlott le a parlamentben. És a parlament remélhetőleg ellenszavazat nélkül fogja elfogadni azt, hogy a saját kezükbe vegyék a sorsukat az ott élő önkormányzatok, az ott élő civil szervezetek.

(8.30)

Azt gondolom, hogy sikeres kármentést, egy új életet csak akkor tudunk ott létrehozni, ha valóban közösen összefogunk, a kormány, a civil szervezetek, az egyházak és a gazdálkodó szervezetek.

Köszönöm szépen a felszólalását. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai