Készült: 2024.04.28.19:51:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

3. ülésnap (1998.06.30.), 10. felszólalás
Felszólaló Vitányi Iván (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VITÁNYI IVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kultúrával, a művelődéssel foglalkozó minisztérium tervezett elnevezésével kapcsolatban fordulok a tisztelt Házhoz. Nem nyelvi akadékoskodásból, hanem mert fontos, hogy a legfelső állami szerveinket helyesen nevezzük el. Konfuciusz joggal mondta, hogy minden jó kormányzás kezdete a szavak helyes használata. Ezért kérem a tisztelt Házat, külön kérem a tisztelt kormánypárti képviselőket, hogy változtassanak ezen az elnevezésen.

Miért nem tartom jónak? Két okból; az elsőnek is két része van, de az a lényege, hogy nem fedi le a területet, amellyel a kulturális minisztériumnak foglalkoznia kell. Az még a kisebbik kérdés, hogy itt csupán a nemzeti kulturális örökség van említve, holott ahhoz az örökséghez, amelyet ápolni, istápolni és védeni akarunk, hozzátartozik az európai és világkultúra értékes része is. Hiszen színházainkban 200 év óta játszanak Shakespeare-t, koncerttermeinkben 150 év óta Beethovent, gondolkodóinkat már 300 és 400 évvel ezelőtt Erasmus és Descartes ihlette, hogy ne is beszéljek a Patakon működő Ian Comeniusról, a mi nyelvünkön Comenius Ámos Jánosról.

Ez az ellentmondás azonban még megoldható, ha úgy tekintjük, mert jogosan tekinthetjük úgy, hogy a nemzeti kultúrába beletartozik Shakespeare, beletartozik Beethoven, beletartozik Comenius Ámos János, és beletartozik Erasmus is. Ez az elnevezés azonban mégis bizonytalanságot hagy hátra, amit nem jó használni egy minisztérium elnevezésében.

Az én nemzedékem számára Bartók Béla jelentette a példaképet. Az a Bartók Béla, aki a magyar népzene mellett a szlovák, a román, a horvát népzenét is beleillesztette művészetébe és ezen kívül az egész európai zenei örökséget. Egyik kezünket - mondta Kodály - a cseremisz és a nogáj tatár fogja, másik kezünket Bach és Palestrina. De Bartók Bélában az is lényeges, hogy ebből a hagyományból olyan teljesen új művészetet hozott létre, amely éppenséggel újságával és újságának radikalizmusával nyitott szédítő távlatokat nemcsak a magyar kultúra, de a világ kultúrája számára is. És ezzel érkezem el az első ellenvetés még súlyosabb részéhez.

Ha csak az örökség

szerepel a névben, az óhatatlanul azt jelenti, hogy a kultúra egyenlő a múlttal.

 

(10.30)

 

Holott a kultúra legalább annyira a jelen és a jövő, azzá teszi az emberi gyakorlat. Azoké a tudósoké, azoké az íróké, költőké, zenészeké, festőké, szobrászoké, színészeké, táncosoké, akik megújítják, akik benne élnek a hagyományban, de kortársaiknak akarnak valamit mondani - valami újat, olykor valami meglepőt, olykor szívmelegítőt, olykor megrázót. És azoké a millióké, minden magyar emberé, akik nem csupán az örö

kség ápolásaként, hanem saját kiteljesedésük, saját identitásuk vagy akár saját szórakozásuk kedvéért gyakorolják a kultúrát. És ez nemcsak erkölcsi kérdés, hanem szervezeti kérdés.

A kijelölt miniszter úr nyilatkozatában elmondta, hogy a leendő minisztérium egyik leglényegesebb pontja a hatalmas művészeti szervezet mozgatása, illetve feltételeinek biztosítása. Nem irányítása abban az értelemben, ahogy azt egykor és különböző országokban használták - nemcsak a Szovjetunióban, Nyugaton is volt -, hanem azon szervezet feltételeinek a biztosítása, amely az élő magyar kultúrának, az élő magyar művészetnek keretet teremt.

Nem elegendő érv az, hogy angolszász területen van hasonló örökségminisztérium vagy -intézmény, mert ugyanott amellett vannak az art's councilok, a művészeti tanácsok és más szervezetek, amelyek egységet alkotnak. Volt módom a londoni és az Illinois állambeli art's council működését tanulmányoznom, és azt tapasztaltam, hogy hasonlóképpen működik, mint egy kulturális minisztérium, amennyiben péld

ául a pénzek elosztásában, a feltételek biztosításában jelentős szerepet játszik. Ha tehát kulturális minisztérium helyett csak az "örökség minisztériumának" nevezzük, akkor úgy néz ki, mintha féllábúak lennénk. Ha ezt helyesen akarnánk egy mondatban rögzíteni, akkor azt kellene mondani, hogy a nemzeti, az európai és a világ kulturális örökségének, valamint az élő, megújuló kultúrának és közművelődési gyakorlatnak a minisztériuma. Ez így precíz kifejezés lenne. Csakhogy van egy szó, amely mindezt magába foglalja, és ez: a kultúra. A "kultúra" szóban benne van az örökség, benne van az élő jelleg, benne van, hogy ma akarjuk, benne van a közművelődés, és benne van a nemzeti jelleg csakúgy, mint az európai és a világ kulturális hagyományaihoz való csatlakozás. Ezért javaslom ezt első pontban.

A második: ez az elnevezés nem illik ahhoz a logikához, ahogy a minisztériumok meg vannak határozva még a jelenlegi, a kormány által készített előterjesztésben is, amelyben egy-egy szakágat jelölnek meg a minisztériumok nevében, minden, hogy úgy mondjam, érzelmi, ideológiai vagy más konnotáció nélkül, mint hogy egészségügy, földművelésügy, gazdaság, honvédelem, igazságügy, környezetvédelem, közlekedés. Ezek tehát területek, amelyek kapcsán nem mondjuk azt, hogy ebben a politi

kánk az örökségre irányul vagy az újításra irányul, a külföldi tőke behozatalára vagy a kisvállalatok erősítésére. Ha azt a logikát követnénk, amely ebben a minisztériumelnevezésben van, akkor javaslom, hogy a Gazdasági Minisztériumot nevezzük a Jó Magyar Termék Minisztériumának (Derültség és taps az MSZP padsoraiban.); a családdal foglalkozó minisztériumot nevezzük a Boldog és Szapora Magyar Család Minisztériumának (Derültség és taps az MSZP padsoraiban.); az Egészségügyi Minisztériumot nevezzük a Polgárok Jó Orvosi Ellátását Biztosító Minisztériumnak; a Pénzügyminisztériumot pedig nevezzük a Polgárok Jólétét Biztosító Költségvetés Minisztériumának. (Derültség az MSZP padsoraiban.) Ez volna ennek a logikája.

De azt hiszem, egy minisztériumi rendszer elnevez

ésében az a szikár logika a helyes, amelyet egyébként a világ minden részében alkalmaznak. Ezért - a szavak helyes használata érdekében - tisztelettel kérem, maradjunk annál a pofonegyszerű elnevezésnél, amely beleillik a rendszerbe: "gazdasági", "honvédelmi", "igazságügyi" - és legyen egy "kulturális" minisztérium. (Taps az MSZP padsoraiban; szórványos taps az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai