Készült: 2024.05.21.21:51:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 10. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik az utóbbi hetekben megint összehívta a devizahiteles kerekasztalt annak érdekében, hogy egy megoldatlan társadalmi, szociális katasztrófahelyzet okán egy asztalhoz ültesse a civilszervezeti vezetőket, tehát az érintetteket, a magyar politikai pártok vezetőit, a kormány, illetve a Bankszövetség képviselőit. Talán nem árulok el meglepetést azzal, ha elárulom, hogy a kormányzó pártok képviselői megint csak nem tették tiszteletüket ezen az eseményen, tehát megint nem volt elég bátorság bennük ahhoz, hogy szembenézzenek a károsultakkal, miközben óriásplakáttól a televízióstúdiókon keresztül mindenhol azt hirdetik, hogy elszámoltatták a bankokat és megoldották ezt a problémát.

Azt is el kell hogy mondjam, ez a probléma alapjaiban ott tart, hogy egy 10 milliós hitelből hiába törlesztett valaki akár 15 millió forintot is, az árfolyamváltozás és egyéb tényezők miatt a felvett összegnél magasabb tartozása is maradhatott. Erre a helyzetre mondták azt a Fidesz-KDNP képviselői, hogy ez így rendben és ők megoldották. Ha körbenézünk a környező országokban, jellemző módon azt látjuk, hogy a felvételkori árfolyam irányában történő átváltás felé mozdultak el ezek az országok. Most a napokban megjelent hír, hogy Horvátországban éppen a frankhitelesek javára hoztak döntéseket annak okán, hogy szerintük a frankhitelesek nem kaptak meg minden fontos információt a szerződéskötés előtt. Tehát ki merték mondani azt, amit Magyarország Kormánya csak szőrmentén érintett, mielőtt lepaktált volna a bankrendszerrel.

S azt is el kell hogy mondjuk, jellemző módon ilyenkor egy kormányzati válasz miről szokott szólni, tehát hogy előre segítsem a dolgokat, hogy mire nem érdemes hosszabban kitérni. Az árfolyamgátról szoktak beszélni, ami átmenetileg talán levegőt hozhatott néhány hitelesnek, tehát ne vitassunk el mindent, csakhogy ez a levegőt jelentő teher most kamatostul szakad a károsultak nyakába, mert a kormány az eltelt öt esztendő alatt nem tett semmit. A Nemzeti Eszközkezelőt szokták felhozni megoldásként, ahol elveszik az embertől az ingatlantulajdonát, és az államhoz kerül át ez a tulajdonjog. Aztán ha jön egy következő színezetű kormány, és mondjuk, nem a Jobbik-kormány lenne az ‑ bár ilyet ne tételezzünk fel ‑, akkor adott esetben ez a bérleti jog is veszélybe kerülhetne. De megoldásként hivatkozni arra, hogy valakitől elveszik az ingatlanhoz fűződő tulajdonjogát, egész egyszerűen nevetséges. Amikor egyes államtitkáraik pedig az ország legnagyobb bérlakás­programjának nevezik ezt, ahol tömegesen veszik el emberek ingatlanját, az pedig egyenesen vérlázító.

Beszélhetnénk még, s önök szoktak is beszélni a végtörlesztés lehetőségéről, de a nekem válaszoló államtitkártól én csak egy egymondatos indoklást szeretnék kérni: milyen etikai, jogi, gazdasági vagy egyéb norma indokolhatja azt, hogy egyes állampolgárok 180 forintos árfolyamon törleszthetnek, mások pedig 256 forintos piaci árfolyamú forintosítással kellett hogy szembesüljenek, amit ez a kormány hozott meg, talált ki, miután lepaktált a Bankszövetséggel, és az EBRD-vel is egy olyan megállapodást kötött, amelynek értelmében újabb „terheket” nem rak az érintett kereskedelmi bankokra, a károsultak javát pedig nem szolgálja?

S azt látjuk, hogy eközben a kormányzat elmulasztotta átnézni a közjegyzőkről szóló jogszabályokat, a közjegyzői törvényt, azt, hogy adott esetben a papírok, dokumentumok törvényességének vizsgálata, a mögöttük fekvő piaci folyamatok vizsgálata megtörtént-e ‑ álláspontom szerint egyértelmű, hogy nem ‑, nem vizsgálták meg azt, hogy az érintett kereskedelmi bankok hogy jutottak hozzá biztosítási pénzekhez a bedőlt szerződések után, nem vizsgálták meg azt, hogy az elváló zálogjog tekintetében olyan helyzetek állhattak elő, amik most a híreket töltik meg, hogy 5 milliós hitelfelvétel után 33 millió forintot követelnek magyar családokon, magyar embereken. Önök nem tudják megindokolni, hogy normális piaci folyamatok vezettek ide. Semmiféle piaci folyamat nem vezethet egy 5 milliós tartozás 33 millióra duzzadásához, nemhogy ahhoz, hogy kétféle végrehajtó követelje ugyanazt a tartozást.

De most a napokban sikerült még ezt az önök által teremtett őskáoszt is fokozni, amikor egy lakossági fórumon a Fidesz egyik prominense kijelentette: nehogy már ránk tessék ezt a felelősséget hárítani, amihez semmi közünk nem volt, nem is mi voltunk kormányon. Egészen elképesztő szavak ezek, és én nem ezt a prominenst hibáztatom, hiszen ő azt mondja, amit a pártja mond. Teljesen egyértelmű, hogy már 2001-ben, amikor az egyoldalú szerződésmódosításokat önök lehetővé tették, akkor szabadult ki azt a bizonyos szellem a palackból, de majdnem nyolc év kormányzás után még mindig arra hivatkozni, hogy mikor szaporodott fel a devizahitel-állomány, nos, valóban volt egy balliberális szabadrabló időszak, amikor ez megtörténhetett, de önök elszabotálták ennek a kezelését, piaci árfolyamon forintosítottak, kifosztották az adósokat.

De most az utolsó pillanatban, mielőtt a károsultak igazságot tesznek a választásokon, még mindig lenne lehetőségük tisztességesen rendezni ezt a helyzetet. Adódik tehát a kérdés: meddig még, meddig húzzák még ezt az elképesztő hazárdjátékot? (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai