Készült: 2024.09.25.19:42:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2018.10.03.), 159. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen. Tudtam, hogy ez a pillanat is eljön a mai vitában, ezért is nem nyomtam most már az utolsó percben kétpercest. Több mindenre is szeretnék reagálni, de mindenekelőtt szeretném megköszönni minden képviselőtársunknak, aki a vitában a mai napon, ebben a több mint kilenc órában részt vett, hozzászólt, és ehhez a határozati javaslathoz, ehhez a politikai válaszhoz valamilyen módon megpróbált hozzászólni, bár az ellenzéki padsorokból nem a témával foglalkozó hozzászólások voltak többségben. Itt az ellenzéki képviselők egymás között lefolytatták az egészségügyi salátatörvény módosításának vitáját, a szociális törvény, az oktatási törvény és sok más törvény vitáját lefolytatták, nem ehhez szóltak hozzá. (Dr. Varga-Damm Andrea: Legalább van értelme az ellenzéknek!)

Ugyanakkor azt gondolom, fontos, hogy erről is beszéljünk, én is csak szeretnék reagálni egy-két dologra. Nem Arató Gergellyel kell egyetérteni vagy nem Európa megreformálásával, hiszen ezt nem ő vetette fel, hanem Orbán Viktor, ha itt el szabad vitatni az érdemeket. (Arató Gergely: Bocsánat!) Úgyhogy Ungár Péter analógiája alapján azt mondanám, hogy nem szégyen egyetérteni Orbán Viktorral.

Ezt szeretném mondani Z. Kárpát Dániel képviselőtársamnak, aki itt az utolsó felszólalásában mondta a közös pontokat, illetve beszélt arról, hogy találjuk meg a vitában azokat a dolgokat is, amelyekben egyetértünk. Abszolút egyetértek ezzel, képviselőtársam, ön is a rendes felszólalásában, nem most, hanem még eggyel korábban, úgy jelentett ki maga szerint objektív igazságokat, hogy mi mit csinálunk rosszul, mi működik rosszul, ami az ön politikai véleménye, de nyilvánvalóan ezek sem objektív igazságok, mint ahogy az sem mindig objektív igazság, amit mi elmondunk ebben a Házban. (Dr. Varga-Damm Andrea: Na!) Majdnem mindig azért! (Derültség.  Z. Kárpát Dániel: Köszönjük a beismerést. Most hagyjuk abba!  Ungár Péter: Ez a legjobb!)

Azt szeretném elmondani, hogy például a kapcsolódási pontok  szerintem az ellenzék történelmi hibát vét. Nem az én tisztem az ellenzéknek megmondani, hogyan politizáljon, de történelmi hibát vét. Itt vannak a kapcsolódási pontok, hogy Orbán Viktor a miniszterelnöki székfoglaló beszédében, a tusnádfürdői beszédében és most a nyáron több alkalommal bejelentette, elmondott egy víziót 2030-ig Magyarország jövőjéről, Magyarország fejlődéséről, amelyben szerintem olyan dolgok szerepeltek, amelyekkel önök is jó szívvel egyetérthetnek: demográfiai kérdések, családtámogatás, a Kárpát-medence újjáépítése, infrastrukturális javítások. Azt gondolom, ehhez a vízióhoz az ellenzéknek csatlakoznia kéne, és akár módosító javaslatokkal  mindez nem egy konkrét szöveg, most ez egy vízió , akár módosításokkal, akár politikai véleményekkel segíteni ezt a víziót, mert ez például egy olyan csatlakozási pont, amiben sok közös pont van, amiben sok mindenben egyet tudunk érteni, és ehhez a vízióhoz kellene önöknek is valamilyen módon hozzátenni azt, amit felelős ellenzékként hozzá tudnak tenni a mostani helyzetből, hiszen ciklusokon átívelő tervről van szó. Úgyhogy én azt gondolom, hogy ebben fontos szerep van.

Nem tudok elmenni amellett szó nélkül, hogy Varga-Damm Andrea azt mondta, hogy most mi azon vitatkozunk, hogy megvolt-e a kétharmad, nem volt meg a kétharmad, az eljárás körüli bizonytalanságokkal foglalkozunk. Ön azt mondta, hogyha 20-30 százalék is lenne, aki ezt elutasítja, az is sok, és akkor is szomorú lenne. (Dr. Varga-Damm Andrea: Aki megszavazza!)

Az önök politikáját ennél sokkal többen utasítják el, úgyhogy azt gondolom, ne ezekkel a számokkal mérjük le ezt a teljesítményt.

Mi azt gondoljuk, és szerintünk ez így van, hogy a következő nyolc hónapban, május 26-ig az EP-kampány igenis a bevándorlás kérdéséről fog szólni, akár tetszik önöknek, akár nem. (Dr. Varga-Damm Andrea: Maguknak biztos erről fog szólni!) Érdemes kitalálni egy szilárd álláspontot, érdemes felvenni ebben a témában is egy olyan pozíciót, ami vállalható az önök választói előtt, hiszen az EP-kampány erről fog szólni. Azt látjuk, hogy ezek a töréspontok, azt látjuk, hogy az Európai Unión belül ezek jelentik a megosztottságot pártok, szervezetek, népek, kormányok között.

Itt nem régi adatokkal, nem 2015-ös javaslatokkal szeretnék jönni, és két dolgot szeretnék idehozni, hiszen mi sem mutatja ezt jobban. Szeptember 12-én az Európai Bizottság egy tájékoztatást rakott ki a honlapjára, amelyben olyan dolgok voltak leírva, hogy a legális migrációs utak lehetőségének bővítéséről beszéltek, 50 ezres tagállami áttelepítési programokról beszéltek, olyan biztonságos migrációs útvonalak létrehozásáról beszéltek, amivel szeretnék ők bővíteni a mostani migrációs lehetőségeket. Ez szeptember 12-ei európai bizottsági dokumentum.

A másik ilyen momentum, amit még ide szeretnék idézni, az Dimitrisz Avramopulosz ENSZ-beli nyilatkozata New Yorkból, ahol konkrétan elmondta, hogy a határvédelem menedzselése számukra azért fontos, mert így biztosítani tudják a bevándorlók beáramlását, így el tudják görgetni az akadályokat a bevándorlók beérkezése elől, és azt is mondta, hogy fel szeretnék gyorsítani, sürgetni szeretnék az áttelepítési programok végrehajtását. Ezek nem évekkel ezelőtti dokumentumok, ez egy szeptember 12-ei bizottsági tájékoztató és egy múlt heti ENSZ-beli biztosi nyilatkozat.

Azt gondolom, ezekből teljesen világosan látszik, hogy az európai uniós kampány, az európai parlamenti választás kampánya a bevándorlásról fog szólni. Mi ezért is gondoljuk azt, hogy a mostani Bizottság, a mostani brüsszeli vezetés és a mostani Parlament helyett egy bevándorlást ellenző brüsszeli többségre van szükség, aki meg tudja védeni Európa határait, aki meg tudja védeni Európa polgárait, és aki Európa biztonságát garantálni tudja.

A most előttünk fekvő határozati javaslat, amelyet Gulyás Gergely miniszter úrral, Kocsis Máté frakcióvezető úrral és Böröcz László képviselőtársammal nyújtottunk be, egy politikai válasz egy politikai támadásra, ezt mi sose tagadtuk. Önök ezeket vádakként próbálják megfogalmazni, hogy ez csak egy politikai dokumentum.

Mi nem tagadtuk, hogy ez egy politikai válasz, és szerintünk politikai választ kell adni egy ilyen politikai támadásra.

A dokumentum egyébként visszautasítja az összes rágalmat, erről már korábban beszéltem. Szerintünk el kell ismerni, hogy a dokumentumban, a Sargentini-jelentésben van egy igaz pont is, mégpedig azt mondja a Sargentini-jelentés, hogy megvédjük a határainkat, és nem engedjük be az illegális migrációt. Ez igaz, konkrétan ezt csináljuk, tehát elismerjük azt, hogy Judith Sargentini ezt teljesen jogosan és jogszerűen írta le.

Azt látjuk, hogy mindenképpen előre meg volt írva az ítélet, mindenképpen el akarták ítélni a bevándorlásellenes Magyarországot, ezért nemcsak a jelentés hazug, hanem a szavazás is jogszerűtlen volt. Bármit állíthat Varga-Damm Andrea képviselő asszony, hogy 2004 óta így zajlik az Európai Parlamentben a szavazás, a hétköznapi, mindennapi szavazás… (Dr. Varga-Damm Andrea: ’79 óta így van!  Z. Kárpát Dániel: Velem egyidős!) 2004 óta vagyunk mi részesei, és a magyar képviselők azóta ülnek ott, ezért mondom azt az időtávot. Így zajlanak a hétköznapi, mindennapi szavazások. Ugyanakkor az Európai Unió alapszerződésében a speciális szavazásokról is szó van, ahol az az angol szókapcsolat szerepel, hogy „votes cast”, tehát a „leadott szavazatok”.

(19.50)

S a speciális szavazásokkor, mint amilyen a 7. cikkely szerinti eljárás szavazása, az összes leadott szavazatot kell számolni, ami az igen, a nem és a tartózkodás, hiszen le lehetett adni tartózkodó szavazatot is, ahogyan az önök képviselője is ezt tette, tartózkodó szavazatot adott le. Tehát le lehetett adni szavazatot így. Nem számolták bele, szerintünk szabálytalanul, és csalással fogadták el.

Pontosan ezért szól arról ez a dokumentum, hogy a kormány támadja meg az Európai Unió Bíróságán ezt a szavazási eljárást. Ezt a bizonytalanságot teljesen mindegy, hogy csalásnak hívjuk vagy eljárási bizonytalanságnak, nem volt jogszerű. Mi azt látjuk, hogy az Európai Parlament erkölcsi tekintélyének az utolsó morzsáit éli fel akkor, amikor úgy ítél el egy jogállamisági ügyben egy országot, hogy a saját jogállamisági szabályait is semmibe veszi. Ezért fontos, hogy felkérjük a kormányt, hogy a szükséges jogorvoslati lehetőségeket tekintse át és indítsa meg az eljárást. Úgy tudom, az Igazságügyi Minisztérium már dolgozik azon, hogy ez megtörténjen.

Még egyszer: a jelentésben foglaltakról azt szeretném mondani, azt láttuk, a mai vitában is kiderült, hogy miért szavaztak úgy az ellenzéki képviselők, ahogy szavaztak. Tegyük még egyszer tisztába, hogy a Gyurcsány-párt, a Szocialista Párt és a Párbeszéd megszavazta. (Arató Gergely: Ne hívjon minket Gyurcsány-pártnak, mi sem hívjuk magukat Orbán-pártnak.) A Gyurcsány-párt, a szocialisták és a Párbeszéd megszavazta a Sargentini-jelentést, míg a Jobbik és az LMP sunyin tartózkodott vagy távol maradt ettől a jelentéstől (Zaj a Jobbik soraiban.), és nem nyilvánított véleményt. Ők sem álltak ki Magyarország mellett.

Szeretném elmondani  ami a vitához csak részben kapcsolódik , hogy elindítottak egy másik, 7. cikkely szerinti eljárást Lengyelországgal szemben, nyilvánvalóan azért, mert Lengyelország a másik leghangosabb bírálója Brüsszel bevándorláspárti politikájának, és ezért a lengyeleket is meg akarják büntetni. Azt szeretném mondani, mi azt szeretnénk, hogy ez az eljárás mihamarabb megszűnjön, lezáruljon, és ha olyan szakaszba jut, akkor lengyel barátaink mellett vétót fogunk emelni, és így nem fog tudni átmenni az ellenük intézett támadás. Ezt szerintem nagyon fontos elmondani.

Szerintünk most van miért egy irányba menni és van miért egy irányba húzni, mert Európában a magyar kormány mellett egyre többen vannak olyanok, akik cselekvésüket a lényeges dolgokból és a valóságból vezetik le. Reméljük, hogy önök is tudnak ehhez a cselekvéshez csatlakozni. Azt gondolom, itt az idő arra, hogy ennél a határozati javaslatnál legalább részben korrigálják korábbi döntéseiket, és most a magyar érdekek és a magyar emberek mellé álljanak, és megszavazták az előttünk fekvő országgyűlési jelentést. Erre kérek mindenkit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai