Készült: 2024.04.26.07:11:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2009.09.21.), 185. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A miniszter úr előterjesztését végighallgatva - a bizottsági ülésen is meghallgattuk a tájékoztatást - a következő észrevételem lenne, különösen azért, mert ma ön egy interpellációra azt mondta, hogy a honvédelmi területen minden rendben van. Azért szeretnék rámutatni itt, a nyilvánosság előtt is, a tisztelt Ház előtt, hogy azért koránt sincs minden rendjén, mindazonáltal, hogy támogatjuk afganisztáni szerepvállalásunkat.

Ugye, itt a mai nap folyamán kell szavaznunk arról, hogy az afganisztáni tevékenységünk meghosszabbításra kerüljön-e vagy sem. Azonban ez a sem nem is állhat elő, hiszen egyrészt van egy formai kifogásom vagy észrevételem, és van egy tartalmi észrevételem is a miniszter úr előterjesztésével kapcsolatosan.

2003-ban az alkotmánymódosításhoz a Fidesz hozzájárult, és sikerült elfogadtatnunk az alkotmány 40/C. §-ának módosítását, amely azt mondta ki, amiről Keleti elnök úr is beszélt, hogy valóban a kormány hatáskörébe került a döntés lehetősége, pontosan azért, hogy ne legyen vita, ne legyen hosszadalmas vita arról, hogy ha mondjuk, a NATO-ban születik valamilyen döntés, a Magyar Országgyűlés miatt meghiúsulhat ennek a döntésnek a végrehajtása. Azt hiszem, ez egy fontos hozzájárulás volt, egy kétharmados alkotmánymódosítással lehetővé tettük azt, hogy a kormány hatásköre kiteljesedjen, és meghozza saját hatáskörében a szükséges döntéseket. Azonban az elmúlt időszakban folyamatosan azt tapasztaltuk meg, hogy önök rendszeresen behozzák a parlament és a szakbizottságok elé ezeket az előterjesztéseket, amelyeket követően mindannyian szavazunk erről. Gyakorlatilag az alkotmánymódosítás bizonyos értelemben formaivá vált, formaivá tette a Ház döntését is, hiszen a kormány meghozhatja saját hatáskörében ezt a döntést.

A Házszabály 84. § (1) bekezdése taglalja azt, hogy milyen indítványok nyújthatók be a Magyar Országgyűléshez; ez törvényjavaslat, határozati javaslat, politikai nyilatkozattervezet, a jelentés maga, interpelláció és kérdés. A Házszabály 89. § (1) bekezdése leírja, hogy a jelentés mit tartalmaz, illetve mire irányulhat: elvégzett vizsgálatról, valamely szerv tevékenységéről szólhat, ebben az esetben a kormány egy döntéséről kapunk tájékoztatást. Úgy vélem, újra kellene gondolni ezt az eljárást, amit önök az elmúlt három és fél évben vagy még az előző kormány időszakában is végrehajtottak.

Nyilván a beszámolót, amit önök benyújtanak, jelentésnek kell tekinteni, azonban itt nem arról van szó, hogy eltelt időszakról adnak tájékoztatást, jelentést, hanem egy döntésről adnak tájékoztatást. Erről meg minek kellene szavaznunk, ez egy számomra eléggé nehezen értelmezhető helyzet. Úgy tudom értelmezni, hogy a felelősséget szeretnék megosztani. Nem merik vállalni önmagukban ezt a döntést, holott megtehetnék, hiszen az alkotmánymódosítás esetében, amihez mi nagyvonalúan hozzájárultunk, a jogalkotói szándék az volt, hogy a kormány vállalja a felelősséget a döntéseiért. Ezzel szemben mi folyamatosan adjuk a nevünket, ebben az esetben azt kell mondjam, hogy helyesen, mert fontosnak tartjuk azt, hogy az afganisztáni szerepvállalásunk kiteljesedjen, fontosnak tartjuk azt, hogy Afganisztán jövője biztonságos körülmények között valósuljon meg. És fontosnak tartjuk a szövetséget. Fontosnak tartjuk azért is, mert ráadásul az afganisztáni szerepvállalás egy ENSZ-döntésen alapul.

Ami az érdemi kifogást illeti, az az, miniszter úr, hogy nem látszik és nem érződik a kormányzat ezen területén sem az a világos elgondolás, ami valamifajta perspektivikus jövőt felvázolna, hogy pontosan mit tervez a kormányzat Afganisztán vonatkozásában. Ha vesszük a németek döntését, hogy kivonják 2013-ig a német erőket Afganisztánból, ezzel szemben az önök időhúzó taktikáját érzékelhetjük csak és kizárólag. Azt mondom, hogy ez nem tartható állapot, világosan színt kell vallani, hogy meddig terveznek, hogy tudják a szövetségeseink is, és tudja a közvélemény is, hogy önök hogyan gondolják az afganisztáni szerepvállalás jövőjét. Mindazonáltal a javaslatot a KDNP támogatni fogja.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai