Készült: 2024.09.21.05:34:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2018.11.14.), 114. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:31


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Most igyekszem majd nagyon lassan beszélni, mert az elmúlt két törvényjavaslatnál arról kellett meggyőződjek (Dr. Kovács Zoltán közbeszól.), hogy Tuzson Bence államtitkár úr nem érti, miről beszélünk, az én szavaimat is félreértette, és sikerült félreértenie a másik törvénynél is. Azért meg kell mondjam, hogy ilyenkor tényleg visszasírom, bár nem szoktak érdemi kérdésekre érdemi választ adni, de ilyenkor visszasírom Dömötör, Rétvári, Orbán Balázs és Völner államtitkár urakat, mert ők legalább szokták érteni tényleg, amit mondunk.A lényeg a jelen javaslat vonatkozásában a következő: természetesen támogatandó, hiszen ezzel az iszonyatos közjogi átalakító rendszerrel, amit az elmúlt években átéltünk, elképesztően sok átmeneti szabály megalkotására van szükség, nagyon sokszor koherenciazavarok vannak a még alkalmazandó, a jövőben alkalmazandó jogszabályok átmenetei között. Valóban egyébként lehetnek absztrakt módon ilyen helyzetek, hogy két különböző eljárás indul ugyanazon elkövető vagy tényállás-megvalósító személlyel szemben, de azért a gyakorlatban nekem is van annyi tapasztalatom, hogy egyébként ez nem általános. Ennek legpregnánsabb példája például, amikor büntetőeljárás indul egy közlekedési baleset okán, ahol is szabályt szegett az egyik érintett autós, és automatikusan csak büntetőeljárás indul, holott legtöbbször  épp az egyik utolsó ügyem ilyen volt  vagy nagyon sokszor kiderül a büntetőeljárásban, hogy a büntetőjogi tényállást nem valósította meg teljes mértékben az adott szabályszegő, viszont szabálysértési eljárást kellett volna lefolytatni, mert azért szabályt sértett, de mert nem indul, ezért tulajdonképpen már semmifajta jogkövetkezménye nincs annak, amit valójában elkövetett.

Tehát én nagyon örülök, hogy a jogszabály most ennyire gazdagon, szépen és lekerekítetten igyekszik a joggyakorlatnak a feladatot megadni, de tartok tőle, hogy idő lesz, míg a joggyakorlatban az adott szervezetek ügyintézői vagy eljárást kezdeményező személyei ezt pontosan így is fogják alkalmazni. Az tény, hogy feltétlenül el kell kerülni, hogy akár ugyanazon tényállás mellett két különböző jogágból származó jogkövetkezmény legyen, de az is tény, hogy az ilyen azért tényleg ritka, mert általában sokkal tágabb egy szabálysértés alkalmazhatósága, mint egy büntetőjogi jogkövetkezmény.

Ezért a Jobbik frakciója természetesen ezt a javaslatot támogatni fogja, és köszönjük szépen azoknak az igazságügyi minisztériumi dolgozóknak, akik elképesztő áldozatos munkát végeznek azért, hogy ezen óriási átalakítás következtében a joggyakorlat minél kevésbé jöjjön zavarba, és ne legyenek az átmeneti helyzetekre pontos rendelkezések, tehát azoknak, akik ebben részt vesznek, és a javaslatokat elkészítik. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai