Készült: 2024.09.19.11:07:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 108. felszólalás
Felszólaló Dr. Wiener György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Répássy Róbert gondolatmenetének az volt a lényege, hogy nincs szükség arra, hogy a parlament tisztázza a tényállást, egyfajta bizonyítási eljárást folytasson le, és ennek eredményeképpen igazságot osszon, hogy ki járt el helyesen, alkotmányosan: a polgármester-e avagy a képviselő-testület.

Arra is utalt, hogy erre eddig nem volt példa. Ez valóban igaz, mert az Országgyűlés eddig még egyetlenegyszer sem tárgyalt képviselő-testület feloszlatásáról. A tiszaderzsi ügy ugyanis, mint erre Vastagh Pál képviselőtársam már utalt, egészen más volt. Ott egyszerűen az volt a helyzet, hogy egyáltalán nem ülésezett a testület, ezért kellett megállapítani az alkotmányellenes működést, pontosabban nem működést, s kellett feloszlatni a képviselő-testületet.

Ha azonban komolyan vesszük az önkormányzati törvény előírásait, egyszerűen nem lehet megkerülni a bizonyítást. Az önkormányzati törvény 93. §-ának (2) bekezdése ugyanis kimondja: "Az Országgyűlés a kormánynak, az Alkotmánybíróság véleményének kikérése után előterjesztett javaslatára feloszlatja azt a helyi képviselő-testületet, amelynek működése az alkotmánnyal ellentétes." Ez pedig csak abban az esetben képzelhető el, ha az Országgyűlés megállapítja az alkotmányellenes működést. Ez pedig csak úgy lehetséges, ha megvizsgálja a tényeket.

Valóban igaz az, hogy az önkormányzati törvény a tények vizsgálatát az Alkotmánybírósághoz utalja. A 111. §-a kimondja, hogy "az Alkotmánybíróság a kormány indítványa alapján véleményt nyilvánít a helyi képviselő-testület működésének alkotmányellenességéről". Mivel azonban az Alkotmánybíróság most meghozott határozatával megismételte a korábbi álláspontját, hogy nem kíván tényállást vizsgálni, és csak egy absztrakt alkotmányértelmezést adott, ezért az Országgyűlésre hárul az a felelősség, hogy a tényeket megállapítsa. Ha az Országgyűlés azt mondja, hogy ezt nem kívánja megtenni, akkor elismeri, hogy függetlenül attól, hogy alkotmányellenes volt-e a működés avagy sem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), kimondja a többségi határozattal a feloszlatást.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai