Készült: 2024.04.28.03:36:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 383. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  383  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt állította egy olyan fél órával ezelőtt alelnök úr, hogy azért van szükség erre az alaptörvény-módosításra, hogy a magyar gazdák kiszámíthatóságot lássanak, kiszámíthatóságot érezzenek. Azt gondolom, és természetesen tisztelem az ön, nyilván nálam jóval nagyobb tapasztalatait, de egy dologban viszont biztos lehet, alelnök úr: azok az emberek, akik ma a magyar földből meg akarnak élni, elsősorban arra várnának, hogy abban kapjanak védelmet, alkotmányos védelmet, hogy igen, a politikai közösség, a kormányzat, az állam megvédi a helyi gazdákat, megvédi a helyi gazdákat a spekulánsoktól.

Abban kellene alkotmányos védelmet adni, hogy olyan termelési kultúrát fog csak ösztönözni a magyar állam, illetve csak olyan termelési kultúrákat akar hosszú távon megtűrni, amik vigyáznak a termőföld minőségére, vigyáznak a természeti erőforrásokra. Ha önöknek ez lenne a céljuk, alelnök úr, ha ez lenne a céljuk, akkor ilyen alapelveket hoznának ide az alaptörvénybe, de nem ezt teszik. Ehhez nem a földtörvényt kell kétharmadban rögzíteni, hanem ezeket az elveket kellene alkotmányos szinten kimondani. Alkotmányos szinten kellene kimondani azt, hogy a helyi közösségeknek mindig joguk volt, és mindig joguk lesz a területükön lévő természeti erőforrások használatához.

Ezt kellene kimondani, és utána kiküldeni Brüsszelbe a miniszterelnököt, hogy kezdeményezze a tőke szabad áramlása elvének a felülvizsgálatát az uniós alapszerződésben nemcsak Magyarországon, hanem az összes uniós állam vonatkozásában. És igaza van professzor úrnak, nagy kérdés az, hogy ha már kétharmadba akarják rögzíteni ezeket a törvényeket, miért pont a szövetkezeti meg a családi gazdaságokra vonatkozó törvények maradnak ki, és miért pont azokat a törvényeket akarják viszont kétharmadba rögzíteni, ami valóban a tőkés társaságokat segítheti, azokat, akiket eléggé megtollasítottak már az előző kormányok idején.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  383  Következő    Ülésnap adatai