Készült: 2024.04.27.15:34:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 233. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Én a rövid felszólalásomban a költségvetés önkormányzati részével szeretnék foglalkozni. Azt kell mondjam, hogy akár az oktatással, akár a szociálpolitikával kapcsolatos felszólalásokat hallja az ember, én mégis azt merem mondani önöknek, hogy a következő évi költségvetés legnagyobb vesztese az önkormányzati szféra.

Mire alapozom ezt? Először is kezdjük az ígéretekkel! Önök azt ígérték, hogy 2013-ban az önkormányzatok számára egy teljesen új világ jön, feladatalapú finanszírozást fogunk látni a költségvetésben. Majd szeretném kérni önöket, hogy ha valaki ebben a beterjesztett zárószavazás előtti módosító javaslatban találkozik egy feladatalapú finanszírozási dologgal, akkor azt árulja már el a többieknek is, mert azt gondolom, hogy ez nincs benne. Tehát ez a költségvetés is normatíva alapon finanszírozza a különböző feladatokat. Jó lett volna, ha ebben is betartják az ígéreteiket.

Azt gondolom, hogy az önkormányzatok számára az elkövetkezendő időszak egy totális káosz lesz, és azért lesz káosz, mert nemcsak azok az intézkedések, amelyekről Hiller István vagy Kiss Péter beszélt, hanem az önkormányzatokat érinti még egy közigazgatási átszervezés is, ami, azt gondolom, hogy a mostani tudásunk szerint is - persze itt ne képviselői tudásra gondoljunk, hanem azokat az embereket, azokat a jegyzőket, azokat a polgármestereket kell erről megkérdezni, akik nap mint nap megszenvedik ennek az ügynek a legnagyobb problémáit. Gyakorlatilag igazából fogalmuk sincs arról, hogy mi fog történni az elkövetkezendő időszakban.

Ráadásul önök egy megállapodást sem tartottak be, mert azt lehetett idáig tudni, hogy például a közös hivatalok tekintetében létrejött egy olyan megállapodás - a kétezer főnél nagyobb településeknél és nyilván a főváros, megyei jogú városok tekintetében volt egy megállapodás -, amelyben a közös hivatalok létszámát tárgyalásos úton önök leszabályozták.

Gyakorlatilag, ha ma valaki megnézi a benyújtott módosító javaslat 59. oldalát, akkor azt lehet látni, hogy ezt önök felrúgták, és a kistelepülések hátrányára, úgy tűnik, hogy a fideszes városi lobbi azért működött. Nagyon komoly változtatásokat érintett. Csak hogy egy példát mondjak, hogy mennyire nem voltak szűkkeblűek saját magukkal, például egy százezer főnél nagyobb település esetében a minimális keret idáig 156 hivatali dolgozó volt, és ezt önök fölemelték 200-ra. Tehát azért nem egy olyan kicsi különbség a 156 és a 200 közötti különbség!

Azt gondolom, hogy azért ezt lehetett volna normálisabban is tervezni. Ezeknek a vesztesei gyakorlatilag azok a kistelepülések, ahol önök pontosan tudják, hogy például vannak kötött, a törvény által előírt betöltendő foglalkozások, például kell jegyző, kell aljegyző, kell egy pénzüggyel foglalkozó ember, és ha mondjuk, a felét már elviszi a kötelezően foglalkoztatotti létszám, gyakorlatilag igazából semmi nem marad azokra a feladatellátásokra, amit a helyi lakosságnak kellene nyújtani. Tehát ilyen tekintetben bizony ezekkel a problémákkal is azok az emberek fognak szembenézni, akik ezeket a közszolgáltatásokat majd igénybe veszik.

Azt kell mondjam önöknek - és ezt ma idáig még senki nem cáfolta -, hogy mintegy 150 milliárd forinttal több forrást vonnak el az önkormányzatoktól, mint amennyit a feladatátvállalás indokolt volna. Ezt persze nagyon nehezen lehet megtalálni, mert nincs ilyen szám a költségvetésben, de ha valaki a normatívákat összeadja, megnézi, hogy mire mit költenek, akkor gyakorlatilag ez a szám jön ki, mintegy 150 milliárd forinttal több forrást vonnak el az önkormányzatoktól, mint amennyit a feladatátvállalás indokolna.

Ezért mondom én azt, hogy gyakorlatilag az önkormányzatok vesztesei ennek a költségvetésnek. Ez még akkor is igaz, ha van persze benne adósságátvállalás, de ha önök úgy fogják betartani az ígéretüket a nagyobb települések irányában is, mint ahogy a 2012-es költségvetésben a kistelepülések felé a százmilliárdos adósságvállalást, amikor azt mondták, hogy tokkal-vonóval a teljes adósságukat elviszik a kistelepüléseknek, akkor azt gondolom, hogy megint utolérhető, hogy önök nem tartották be szavukat.

Tehát azt kell mondjam, hogy ezért sem támogatható, mert a 2013-as költségvetésnek az önkormányzatok a legnagyobb vesztesei.

Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai