Készült: 2024.04.28.13:53:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 223. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:43


Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Meglehetősen unikális, ha mondhatom így, unortodox formában tárgyaljuk a 2013-as költségvetést, hiszen arra példa, hogy a költségvetést valójában zárószavazás előtti módosító indítvány formájában ismerhetjük meg, és akkor még nem is beszéltem az országról, akinek nyilván holnap, a döntés kapcsán lesz módja megismerni, hogy milyen vita zajlott arról a költségvetésről, amelynek vitáját nem közvetíti a televízió, amelyik tehát nem nyilvánosság előtt van; szóval, mondhatjuk, a valódi költségvetés vitája érdemén alul kerül a nyilvánosság elé, unikális módon.

Ebben, az embereket érintő további fontos területeken nagyon jelentős elvonásokról van szó, hiszen 2012, ez év nyarához képest a számok egyértelműen erre mutatnak. A növekedés terve 1,6 százalék helyett csak 0,9 százalék már az önök terve szerint is, a munkanélküliségi ráta viszont 10,3 százalékról 10,8 százalékra növekszik, a háztartások fogyasztása nem 0,3 százalékkal nőni, hanem 0,5 százalékkal csökkenni fog, visszaesik tehát a fogyasztás. És ami a legfontosabb az emberek szempontjából, hogy az infláció gyorsul, a 4,2 százalék terv helyett 5,2 százalékos lesz, és önök is emlékeznek rá, hogy idén is egy 4,2 százalékos inflációs költségvetési tervvel indultunk, most pedig 6 százaléknál tartunk az év végén. Ha most a 4,2 helyett eleve 5,2 százalék a bázis a tervben, végig lehet gondolni, hogy mitől tarthatnak az emberek, mert tudják önök is, a szegények adója a legsúlyosabb dolog, az infláció Magyarországon.

Hogyan lehetséges, hogy miközben önök is úgy tervezik sajnos, hogy növekszik a munkanélküliek száma, eközben álláskeresési ellátásra, munkanélküli-támogatásra 8 milliárd forinttal kevesebbet terveznek 2013-ban, sőt aktív munkaerő-piaci támogatásokra, munkahelyteremtésre, foglalkoztatási, képzési támogatásokra is kevesebbet. Hogy lehetséges? Nyilvánvaló, úgy lehetséges csak, mint ahogy ennek ez évben is tanúi voltunk, hogy több mint fele az ellátásokat egyébként joggal igénylőknek már egy vasat sem kap, sem munkanélküli segélyt, sem támogatást, az intézményi statisztika pedig tételesen ellentmond annak, amit itt Matolcsy miniszter úr mondott, az intézmények által lejelentett foglalkoztatotti szám sajnálatosan folyamatosan csökken.

Mi is van a számok között azokon a fontos területeken, ahol tehát zajlik a forráskivonás: egészségügy, oktatás, foglalkoztatás, szociális, tehát az embereket a mindennapokban érintő területek mögött? Nos, a számok mögött az a jelenség van, amit egész évben és a két év alatt már megélhettünk, hogy a szegényeken csattan az ostor. Rosszabbak a közszolgáltatások, nagyobbak az egészségügyben a várólisták, kevesebb, kisebb és rövidebb idejű támogatásokra számíthatnak az emberek, úgy, mint a munkanélküli-segélyek esetében is immáron, és fordított Robin Hood módjára, ahol a kormány beavatkozik, ott a szegényeket rabolja ki, és ezt a kincset szétosztja a gazdagok között. Így van ez akkor, amikor a szegények adóját, az inflációt látjuk, így van ez a családi támogatásoknál, a személyi jövedelemadónál, így lesz sajnos a gáz és villanyáram mértékcsökkentésénél, a különadók áthárítása során, minden aktív beavatkozásnál, ami a kormány nevéhez kötődik.

Ez évben a 2010-es, 2011-eshez képest tovább folyik a szociális területről a pénzkivonás. Azáltal is tovább folyik, hogy nő a feszültség, a társadalmi kettészakadás a kivezetendő félszuperbruttóval, hiszen így, ez esetben növekszik az átlagbér a 200 ezer bruttó fölötti kereseteknél. De ott csökken, ahol egyébként az egyéb támogatások inkább csak szintén visszaszorulnak, vagy változatlan formában maradnak, ahol alacsonyabb keresetek vannak, merthogy a családi támogatások - gyes, gyed, családi pótlék, a legrászorultabbak segélyei, minimális nyugdíj - mind-mind nem emelkednek, inkább mértékükben csökkennek. Emiatt tovább növekszik a szakadék az átlag alatt és az átlag fölött élők között, de a legkritikusabb a gyerekkel rendelkező családok közötti szakadék.

Azért kritikus ez, mert a családi adókedvezmény, miközben nagyon jelentős forrásokat használ fel a közös pénzünkből, drámai módon rendezi át a magas keresetű családok és a szerényebb keresetű családok gyermekei támogatását úgy, hogy az adókedvezmény legalább 180 milliárdot elvesz az államtól, úgy áll elő egy nagy kettészakadása a társadalomnak. Másképp fogalmazva, nagy árat fizet azért a kormány, hogy kettészakítsa a társadalmat gazdagokra és szegényekre, s hogy növelje az amúgy is drámai mértékű gyermekszegénységet. A családi pótlékra szánt forrást ráadásul, amelyik ezt segíthetné egy picit is kiigazítani, az ideihez képest 6 milliárd forinttal csökkentik. Ebben az időszakban csökkenni fog az önkormányzatoknál maradó, szociális feladatokra szánt keret is, a házi segítségnyújtás normatívája 15 százalékkal csökken, a pénzbeli ellátásokra fordítható összeg 13 milliárddal, tehát megint a legszegényebbek kapnak még kevesebbet, mint korábban. Emlékeztetőül mondom, hogy idén a foglalkoztatást helyettesítő támogatásokat 20 százalékkal csökkentették, ami már ebben az évben 18 milliárdos kivonást jelentett. Összességében a szegények támogatására szánt összegek az idei évhez képest 30 milliárd forinttal csökkennek.

Summa summarum azt kell önöknek mondanom, hogy az egészségügyben zajló, ezekkel együtt zajló változásokkal jelezhetjük, sajnos előre jelezhetjük, hogy az ostor megint csak a társadalom szegényebbik felén fog csattanni. Ez az önök költségvetésének társadalmi konzekvenciája. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(17.30)




Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai