Készült: 2024.04.28.17:34:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 18. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a gáz és a villamos energia árának csökkentéséről esett szó az elmúlt években, akkor minden alkalommal mindig azt hallottuk, hogy mit, miért nem lehet. Folyamatosan hallottuk azt, hogy szó sem lehet a villamos energia vagy a gáz árának a csökkentéséről, mert egyébként ezt a piaci viszonyok nem engedik meg. Nem lehet szó arról, hogy egyébként a piaci árak ne érvényesüljenek rendszeresen a gáz és a villamos energia árában, ami persze mindig, minden esztendőben az ár növekedését jelentette. Azt hallottuk, hogy egyébként szó sem lehet arról, hogy a gáz és a villamos energia ára ne tükrözze a szolgáltatók profitját is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy itt az ideje, hogy kimondjuk, hogy az, hogy a gáz és a villamos energia ára kapcsán mindig csak azt lehet hallani, hogy mit nem lehet, az itt a Házban is mindannyiunk számára elfogadhatatlan.

Az elmúlt években sok ilyen vitát vívtunk meg. Hallottuk 2010-ben is, hogy egyébként nem lehet azt elérni, hogy a lakosságot érintő érdemi megszorítások nélkül le lehessen szorítani a költségvetési hiányt, mégis megtettük. Hallottuk azt, hogy nem lehet azt elérni, hogy a bankok rovására kezeljük a háztartások devizahiteleinek a problémáját, mégis megtettük. Hallottuk az elmúlt fél évben azt, hogy nem lehet azt elérni, hogy a költségvetésben - bár jó dolog - a munkahelyvédelmi akcióterv megvalósulásra kerüljön, tisztelt képviselőtársaim, mégis elértük.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy a gáz- és a villamosenergia-ár csökkentésére pontosan így kell tekintenünk. Nem fogadhatjuk el azt, hogy Magyarországon a gáz- és a villamosenergia-szolgáltatás magasabb profittartalmat jelentsen, mint bárhol máshol. Sőt, nem fogadhatjuk el azt, hogy az egyáltalán profittartalmat hordozzon magában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Érdemes beszélnünk a gáz és a villamos energia áráról az elmúlt nyolc év áralakulásának a tükrében. A földgázárak Magyarországon 2002 júliusában 45 forintot jelentettek köbméterenként, nézzük meg, hogy ez hogyan változott nyolc év leforgása alatt: 2010 júliusára 139 forintig sikerült eljutni. Ez árnövekedésben több mint háromszoros árnövekedés, több mint 200 százalékos áremelkedést jelentett. A villamosenergia-ár tekintetében 2002 januárjában a forint/kilowattóra ár 24 forint 64 fillér volt, 2010 júniusára ez 46 forint 61 fillért jelentett. Ez is közel kétszeresére, azaz közel 100 százalékkal emelkedett.

Tisztelt Képviselőtársaim! Érdemes megnézni, hogy ebben a nyolc évben mennyi volt a kumulált fogyasztói árindex, azaz mennyivel emelkedett az infláció. A kumulált infláció értéke 2002 és 2010 között a KSH adatai szerint 58,78 százalék. Ehhez képest a gáz árának a növekedése 200 százalékos, a villamos energia árának a növekedése közel 100 százalékos. Mind a két esetben tehát jelentősen meghaladta az infláció mértékét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha mindehhez még hozzávesszük azt, hogy ki és mennyit fizet Európában, az Európai Unió tagállamaiban a háztartások szintjén a gáz és a villamos energia áráért, akkor érdemes megnéznünk: a vásárlóerő-paritáson mért árakban Magyarország egyértelműen piacvezető, gyakorlatilag Magyarország a második helyen áll az Európai Unió összes tagállama között a gáz és a villamos energia árát tekintve. Az EU 27-ek átlagához képest Magyarországon mind a villamos energiáért, mind pedig a gázért másfélszer annyit kell fizetni egy átlag háztartásnak, mint mondjuk, az EU 27-ek átlagában. Ebből az következik, hogy Magyarország árak tekintetében jelentősen meghaladja Svédország, Németország, Dánia vagy a visegrádi országok árainak árszínvonalát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy innentől kezdve világos, hogy Magyarország polgárai vásárlóerejükhöz képest sokkal drágábban tudnak áramhoz vagy gázhoz jutni, mint más országokban. Ezért van szükség a gáz és a villamos energia árának a csökkentésére.

Ezért a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja határozottan támogatja a kormánynak azt a törekvését, hogy jövő év január 1-jétől történjen meg a gáz és a villamos energia árának a 10 százalékos csökkentése. Ha ez bekövetkezik, akkor még mindig Magyarország az EU 27-ek átlaga fölött lesz vásárlóerő-paritás tekintetében a gáz és a villamos energia árát tekintve is.

Arra kérjük a miniszterelnök urat és a kormányt, hogy a gáz és a villamos energia ára mellé vizsgálja meg a távhő árának ugyanilyen mértékű, tehát legalább 10 százalékos mértékű csökkentésének a lehetőségét is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai