Készült: 2024.04.28.06:21:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! (Zaj. - Az elnök csenget.) Az önök megszorító politikája tandíjhoz vezetett. Annak idején, 1995-ben a Bokros-csomag a GDP 5 százalékában szorított meg, és tandíjat vezettek be. Gyurcsány Ferenc a GDP 2-2,5 százalékában hozott megszorító csomagot, és tandíjat vezetett be. Orbán Viktor az elmúlt években a GDP 9 százalékában szorított meg, és önök minden eddigit fölülmúló mértékben kívánnak tandíjat bevezetni Magyarországon.

(12.30)

Három év alatt körülbelül 70-80 milliárd forintot vontak ki a felsőoktatásból. A múlt héten bejelentették, hogy 27 ezerről 10 480-ra csökkentik a teljes állami finanszírozású férőhelyeket, tehát ez azt jelenti, hogy jövő évtől a hallgatók 10-20 százaléka tanulhat csak ingyenesen. Már idén 40 százalékkal csökkentették az államilag finanszírozott férőhelyeket. Nem tévedés, államtitkár asszony: 40 százalékkal! Ebben nincsenek benne a féltandíjas képzések, és nincs benne a 40 százalékban a mesterképzés.

Hazugság az is, amit a Diákhitel 2-ről állítanak. Ha komolyan lehetne venni mint egy mentőkötelet a nincstelen családból származó fiatalok számára, akkor nem arról lenne szó, hogy 5-6 millió forintos adósságot raknak a pályakezdő fiatalok nyakába. Önök is pontosan tudják, hogy ha minden rászoruló fiatal igénybe akarná venni a Diákhitel 2-t, akkor ennek a terheit nem bírná el az állami költségvetés, ez többe kerülne, mint az a megszorító csomag, amit önök az oktatási szektorra zúdítanak.

A helyzet eddig sem volt jó. Egy hat évvel ezelőtti információ szerint már akkor a Harvard Egyetem jogi karán az ott lévő első generációs értelmiségiek aránya a háromszorosa volt annak, mint itt az ELTE jogi karán. Háromszorosa! Az elmúlt húsz év politikai elitje eddig is durván szűkítette a felemelkedés csatornáit, önök viszont befagyasztják a felemelkedés lehetőségeit. Magyarországon egy Obama típusú karrier nem képzelhető el. Önök a 20 százalék számára a 80 százalék pénzén csinálnak egy olyan világot, ahol a 20 százalék élhet jól, 20 százalék számára akarják lehetővé tenni a felemelkedést; erről van szó. Egy borzalmas neoliberális, neokonzervatív utópia az, amit az ön főnöke követ; erről van szó, államtitkár asszony. Arról van szó, hogy önök teljesen nyíltan hadat üzennek a magyar társadalom 80 százalékának.

Önök két dolog miatt ülhetnek ma itt az Országgyűlésben. Az egyik az, államtitkár asszony, hogy az önök mögött ülő emberek jó része ma azért lehet parlamenti képviselő, mert az elmúlt évtizedekben volt lehetőség arra, hogy állami finanszírozású jogi és gazdasági képzésen vegyenek részt. Ön megszünteti ezt a lehetőséget, lenullázza a lehetőségét annak, hogy ma azok a vidéki fiatalok, akiket egy egyedülálló tanár vagy ápolónő nevel, jogi vagy gazdasági képzésben vegyenek részt.

A másik ok, amiért önök ilyen számosan vannak itt, az a 2008-as népszavazás. Mit mondott Orbán Viktor 2008-ban? "A tandíj egész nemzedékeket is elzárhat a továbbtanulástól." Önök ezt megteszik. Azt mondta Orbán Viktor: "Akik szegények, nem fogják tudni kifizetni a tandíjat gyermekeik számára." Na, ez a cinizmus, államtitkár asszony! Az a helyzet, hogy önök szembemennek a 2008-ban kinyilvánított népakarattal, becsapják azokat a választókat, akik pont a szociális népszavazás után fordultak önök felé.

Az LMP egy összetartó, fenntartható Magyarországot akar. Az az adórendszerváltás, amit meghirdettünk, lehetőséget teremtene arra, hogy a megszorítások helyett már jövő évben 30 milliárd többlet legyen a felsőoktatásban, és a nagy vágások előtti keretszámokat lehessen visszaállítani. Egy progresszív adórendszerrel lehetne befektetni a jövőbe.

Államtitkár Asszony! A dolog úgy áll, hogy a munkahelyteremtésnek a kulcsa éppen az, hogy a tudásba befektetünk, és nem kiveszünk onnan. A képzésbe kell befektetni ahhoz, hogy rugalmas munkaerőpiacról beszélhessünk. Még mit mondott Orbán Viktor annak idején a 2008-as kampányban? "Csak a hírre, kedves barátaim, 26 ezerrel csökkent az egyetemre és főiskolákra jelentkezők száma. Több mint 20 ezer magyar családnak azt üzente meg a magyar kormány, hogy hátat fordít nekik, menjenek isten hírével, nem törődik velük, nem adjusztálja, nem pallérozza őket, a gondolkodásukat, nem fektet be a jövőjükbe."

Arra szeretnénk kérni a fiatalokat, hogy a következő egy hétben jöjjön meg az önbecsülésük, és én is erre szeretném kérni a fiatalokat, ezért leszünk ott ma délután 4-kor a lágymányosi épületnél tartott tiltakozáson.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai