Készült: 2024.09.22.17:20:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap (2013.06.10.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány megfelelő szakmai és jogi érvek alapján döntött úgy a pályázati értékelő bizottság szakmai észrevételeinek figyelembevételével ez év tavaszán, hogy a 2012. évi pályázati felhívást visszavonja és helyette újat ír ki. Itt szeretném a képviselő úr első csúsztatását elmondani: nem időközben változtak meg a feltételek, hanem új pályázat kiírására került sor.

A kormányrendelet 2013. évi módosítása és az új pályázati felhívás minden pályázó tekintetében érvényesíti mind a szakmai felkészültséget, mind a jogszabályoknak megfelelő működést, és ezeket előtérbe is helyezi. Tévedés tehát, hogy alapvetően megváltoztak volna a pályázás szabályai. Itt a második csúsztatás.

A jogszabály és a pályázati felhívás tételesen felsorolja a bírálati szempontokat, valamint a döntéshozatal szabályait. Nincs tehát szó arról, hogy a pályázatok elbírálásakor szabadon mérlegelhetne a döntéshozó. Itt a harmadik csúsztatás.

A kormányrendelet-módosításban és a pályázati felhívásban új elem a pályázó szakmai, gazdasági tevékenységének részeként elbírálandó szakmai program. Erre azért volt szükség, mert a korábbi pályázati felhívás nem volt alkalmas a pályázók tényleges szakmai színvonalának, szakmai tudásának felmérésére, az ügyfelekkel, a hatóságokkal és a bíróságokkal történő kapcsolattartás minőségi jegyeinek megismerésére, tehát a nagyszámú pályázók közötti tényleges, szakmai alapú differenciálásra. Lényegében a pályázók többsége ugyanazt a pontszámot kaphatta volna, és nem lehetett volna valódi különbséget közöttük kialakítani.

A 2013. évi új pályázati felhívás nem tartalmaz alapvető változásokat a pályázati követelményrendszerben, megtartja például a 130-as keretszámot, mint a korábbi, és nagyjából ugyanolyan előnyben és hátrányban részesíti azokat a körülményeket, amelyeket a korábbi jogszabály, illetve a pályázati felhívás. Ezek közül különös jelentőséggel bírnak a közérdek érvényesítése szempontjából releváns szakmai, illetve gazdasági körülmények. Az új pályázat célja, hogy a bírósági fizetésképtelenségi szakértői szakma művelőinek kiválasztásakor a közérdek és az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom növelését célzó elvek érvényesüljenek.

A jogszabály-módosítás eredményeként valóban nem vesz részt a felszámolók érdekképviseleti szervezete, a FOE a pályázatokat értékelő bizottság munkájában. Ennek oka, hogy lényegében így önmagukat kellene hogy minősítsék a felszámolók, hiszen ők maguk ülnének ott, a saját magukról szóló pályázatok döntéshozatala során és olyan látszat keltődne, mintha az a száz szervezet, amely ennek az érdekképviseletnek tagja, nagyobb előnyökkel rendelkezik, mint mások, nem csupán a szakmai szempontok, hanem a szervezetben való tagság részesítené előnyben az egyes pályázókat. Éppen ezért a befolyásmentesség érdekében történt meg ez a változás. Itt hívnám fel a figyelmet a negyedik csúsztatásra.

Ugyanakkor arra is felhívom a figyelmet, hogy igenis külső szakértők is részt vesznek a munkában, hiszen a civil kontroll a Kereskedelmi és Iparkamara által delegált taggal valósul meg, ez is egy csúsztatás volt a képviselő úr interpellációjából. Ezen túlmenően persze minisztériumok, az állami adóhatóság, a PSZÁF és az OBH képviselője is, tehát kormányzaton kívüli szervek is részt vesznek a munkában.

(14.30)

A pályázat egyáltalán nem zártkörű, hanem teljes mértékben nyilvános. Minden szervezet jelentkezhet, aki megfelel a jogszabályi feltételeknek, ugyanakkor a pályázati feltételek a jelenlegi felszámolók és az új pályázók tekintetében egyaránt a szakmai és törvényességi szempontokat érvényesíti, ami úgy érzem, hogy társadalmi elvárás a felszámolókkal szemben. Ha ön vállalkozók, állampolgárok között mozog, tudja nagyon jól.

A legfontosabb szempontok a bizottság értékeléseiben a szakmai szempontok, a jogszabálykövető magatartás és működés, tehát a jogszabálysértések elkerülése, a szakember-ellátottság, a szakmai minősítések, a bírósági ügyek arányos elosztása, továbbá az ellátásszervezési szempontok. Ezen túlmenően az eljárás során a közigazgatási eljárási törvény szabályai és eljárásjogi garanciái (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) teljes mértékben érvényesülnek, és elsősorban az a szempont, hogy nem csupán üzleti vállalkozásról van szó, hanem reorganizációról, hogy ezeket a cégeket megmentsék, és ezáltal munkahelyeket mentsenek meg felszámolók. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai