Készült: 2024.09.26.07:53:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2015.03.18.), 102. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvény módosítása a T/3750. számú törvényjavaslatról az élelmiszerek jelölésére vonatkozó előírások és a hatósági működéssel kapcsolatos rendelkezések vonatkozásában tartalmaz módosításokat. Természetesen ezek a módosítások szorosan kapcsolódnak a 2013-ban elfogadott élelmiszerlánc-biztonsági stratégiához.

Pócs János képviselőtársam már említette felszólalásában, hogy az élelmiszerlánc-termékek minőségi vizsgálatának eredményei nagyon széttagoltak, az egész rendszer széttagolt, nem összeegyeztethető, különböző módon vizsgálták ezeket a dolgokat, és emiatt bizony komoly gondokat okoztak a tanúsítványok, eredetigazolások. Ennek egységesítésével olyan új rendszert kell létrehozni, amelynek révén megfelelő információ áll rendelkezésre mind a fogyasztói, mind pedig a hatósági döntéshozatalhoz. Ezért az előírások szerint élelmiszer-jelölés és az alkalmazott jelölési módszer, továbbá az élelmiszerek megjelenítése, formája vagy alakja, csomagolása, bemutatásának módja, kellékei, reklámja nem tévesztheti meg a végső fogyasztót, valamint nem tulajdoníthat az élelmiszernek betegség megelőzésére, gyógyításra vagy kezelésre vonatkozó tulajdonságokat, nem keltheti ezen tulajdonságok meglétének benyomását.

A törvényjavaslat 4. §-a ennek érdekében kiegészíti a meglévő szabályozást, vagyis előírja, mint ahogy említette államtitkár úr is és Pócs képviselőtársam is, a központi kockázatkezelési rendszer működtetését. A hatóságnak különös hangsúlyt kell fektetni a minősítési rendszerek bevezetésére, amelyekkel a korábbi adminisztratív típusú ellenőrzések kiválthatók. Az eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján országosan egységes minősítési, metodikai és bizonyítványok kiadása csak központilag kezelhető, ezért a törvényjavaslat kiegészíti a korábbi szabályozást azzal, hogy az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv vizsgálja és értékeli a higiéniai, élelmiszer-biztonsági és élelmiszer-minőségi szempontok szerint a vendéglátó-ipari létesítményeket is. Mindezek hosszú távon hozzájárulhatnak a minőségvezérelt étkeztetés kialakításához, az ügyfelek által elektronikusan intézhető ügyek körét bővítik, és az adminisztratív terhek csökkentését szolgálhatják.

A már korábban említett, 2013-ban elfogadott élelmiszerlánc-biztonsági stratégiában meghatározott célokhoz kapcsolódóan a törvényjavaslat révén bevezetésre kerül az átlátható központi kockázatelemzés rendszere, mint ahogy azt már korábban is említettük. Aztán államtitkár úr is említette, Pócs kollégám is említette az élelmiszerlánc-felügyeleti díj megfizetését, ami tulajdonképpen 0,1 százaléka lesz majd annak az árbevételnek, egyértelműsíti ugyanakkor azt, hogy e szabály alól milyen kivételek lesznek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A KDNP frakciója a törvénytervezet elfogadását javasolja a tisztelt Háznak, és erre kérem tisztelt képviselőtársaimat is. Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai