Készült: 2024.04.27.09:13:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 204. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:13


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elnöke: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Sajátságos és egyszersmind könnyű helyzetben vagyok, amikor az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság képviseletében vállalkozom a vitában elhangzottak megválaszolására. A lefolytatott vita ugyanis nagyrészt nem a törvénnyel foglalkozott, hanem a törvény alapját képező alkotmányjogi kérdésekkel, illetve a kormányzó pártszövetség politikai tevékenységének bírálatával. A vita menete ezért jórészt kívül esett a törvényjavaslat tárgyán.

Az Alkotmánybíróságra vonatkozó alkotmányos rendelkezések megtárgyalásának ugyanis nem most, hanem az új alkotmány vitája idején volt vagy lett volna helye. Az, hogy egyes pártok a vitától való demonstratív távolmaradással lemondtak annak lehetőségéről, hogy az alkotmányos szabályok kialakítására befolyást gyakoroljanak, a mostani vita keretében nem volt korrigálható. Mindazonáltal az új alaptörvénnyel kapcsolatos ellenzéki bírálatokra elhangzottak válaszok. Részben erre tekintettel, részben tartva magam a törvényjavaslat tárgyához, ezekre az alkotmányos kérdésekre válaszomban kitérni nem kívánok.

Ami a kormányzó pártszövetség politikai tevékenységének bírálatát illeti, miközben megértem, hogy az ellenzék minden lehetséges alkalmat megragad erre, úgy gondolom, ezeknek a kérdéseknek a megvitatása sokkal inkább egy politikai vitanapnak lehet a tárgya, mint egy kifejezetten szakmai tárgyú törvényjavaslat vitájának.

(19.40)

Ezért engedjék meg, hogy válaszadóként ebben a politikában való részvételtől is tartózkodjak.

Azt a körülményt, hogy magával a törvényjavaslattal valójában csak korlátozott számú hozzászólás foglalkozott, az alkotmányügyi bizottság nevében a bizottság munkája és az általa benyújtott törvényjavaslat dicséretének tudom csak tekinteni. Örömmel és megelégedéssel tölt el, hogy a törvényjavaslat megoldásai általánosságban - néhány elemét leszámítva - nem váltottak ki komolyabb kritikát. A kivételt képező megoldások, jelesül az alkotmánybírósági eljárásokra vonatkozó határidők kérdése, az alkotmánybírói megbízatások meghosszabbításának problematikája, különösen pedig az actio popularis megszűnése miatt még függőben levő 1600 eljárás sorsa olyan kérdések, amelyekre úgy érzem, hogy a vita megnyugtató válaszokat adott. Az alkotmányügyi bizottság továbbra is azon az állásponton van, hogy az eljárások befejezésének meghatározott határidőhöz kötése rugalmatlan, merev megoldást jelentene, egyszersmind mind a polgári, mind a büntetőeljárás megoldásaival összevetve indokolatlan lenne. Bizottságunk úgy ítéli meg, hogy az ésszerű határidő konkretizálásának az Alkotmánybíróság ügyrendje és gyakorlata megfelelő eszközül szolgálhat.

Továbbra is indokoltnak tartjuk az alkotmánybírói megbízatás meghosszabbodására vonatkozó szabályozásnak a törvénybe építését a vitában már kifejtett okok miatt. Itt azonban a tervezett szabályozás részletezésre és pontosításra szorul, amelyek megvalósítására megfelelő módosító javaslatok állnak rendelkezésünkre.

Végül: a függőben lévő 1600 ügy kapcsán a bizottság által javasolt és az Alkotmánybíróság által is támogatott megoldás mellett azt az érvet szeretném ismételten hangsúlyozni, hogy a tervezett szabályozásra tekintettel egyetlen érdekelt alapjoga sem fog alkotmányos védelem nélkül maradni.

Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm azokat a hozzászólásokat és különösen azokat a módosító és kapcsolódó módosító javaslatokat, amelyek a törvényjavaslat jobbításához hozzájárulnak. Ezek a javaslatok legnagyobb részt kodifikációs, technikai, illetve stiláris jellegűek, egészében azonban jelentőségüket nem szabad alábecsülni. A képviselőcsoportoknak megküldött támogatott sor tanúsága szerint a mintegy 170 módosító és kapcsolódó módosító javaslatból az alkotmányügyi bizottság 71-et támogat, amelyek közül 26 javaslat az ellenzéki pártok képviselőitől származik.

Ezt azért tartom fontosnak hangsúlyozni, mert a vita sajátságos jellege sem változtat azon, hogy ez a törvényjavaslat a parlamenti pártok közös munkájának eredményeképpen születik meg, amely mind a bizottság előkészítő munkájában, mind pedig a módosító javaslatok bizottsági támogatásában is egyértelműen látható és érzékelhető volt. Ezen az sem fog változtatni, ha egyes pártok a törvényjavaslat egésze feletti döntésnél szavazatukkal ezt nem szeretnék kifejezésre juttatni.

Végül: fontosnak tartom rámutatni, hogy a törvényjavaslat egészében és részleteiben is bírja az Alkotmánybíróság egyetértését, vagyis annak nemcsak politikai, hanem szakmai legitimációja is vitathatatlan.

Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, a tisztelt Országgyűlést, hogy a bizottság által támogatott módosító javaslatokat szavazza meg, és ezt követően a törvényjavaslatot fogadja el.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai