Készült: 2024.04.27.13:51:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 14. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Az elején hadd szögezzem le, hogy itt azért alapvetően nézeteltérésben vagyunk egymással.

Én azt gondolom, hogy a nemzeti ügyek kormányának a gazdaságpolitikája sokkal inkább kap támadásokat amiatt, hogy egy irányba kíván menni, még akkor is, ha ez bizonyos érdekeket, bizonyos nem szokványos intézkedéseket igényel, semmint amiatt, hogy túl gyakran kívánná a célokat és az irányokat módosítani. Azzal kapcsolatban, hogy mik is ezek a kiszámítható és - azt gondolom - a gazdaság szereplői számára fontos témák: az átláthatóság, az egyszerűség, a munka és a hazai kis- és középvállalkozói szektor támogatása, ami mentén születtek egyébként eddig is az intézkedések.

Azzal kapcsolatban, hogy a magyar gazdaságpolitikának mi okoz több fejtörést Nyugaton, az, hogy kevésbé kiszámítható vagy az, hogy néhány esetben olyan intézkedéseket hoz, amelyek sértik bizonyos nemzetközi cégeknek vagy szektoroknak az érdekeit, azt kell mondanom, hogy inkább az utóbbi az, ami erre igaz, legyen szó akár a bankszektorról, akár az esetlegesen a különadók által sújtott, különböző ágazatok képviselőiről. Tehát ön összekeveri a szezont a fazonnal, ha lehet így nyilatkozni vagy így minősíteni az ön hozzászólását. Pontosan az a magyar gazdaságpolitika legnagyobb kihívása, hogy a hazai érdekek érvényesítését külföldön is megfelelő módon tudja védeni és képviselni.

Azzal kapcsolatban, hogy milyen a befektetők bizalma Magyarországgal szemben: valószínűleg ön vagy rossz emberekkel beszél, vagy nem feltétlenül olyanokkal, akik Magyarországon kívánnak befektetni, mert - esetleg tudok mondani ezzel kapcsolatban pontos adatokat - a Magyarországra irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetés jelentősen növekedett az elmúlt időszakhoz képest.

(13.40)

Vagyis hogy Magyarországgal kapcsolatban milyen a bizalom, azt tudom mondani, hogy a nemzetközi termelő cégek részéről megvan a bizalom a magyar kormányzat iránt. Természetesen vannak rossz beidegződések, hiszen Magyarország gazdaságpolitikája nem volt mindig a kiszámíthatóság mintapéldája az elmúlt időszakban. Amikor általában Európában válság van Görögországtól Olaszországig, akkor a nemzetközi befektetők, a nemzetközi cégek képviselői értelemszerűen árgus szemekkel nézik Magyarországot, hogy vajon elköveti-e a korábbi hibákat vagy nem. A számok kedvéért: a bizalmat talán az minősíti, hogy a külföldiek magyar állampapír-állományának az összege ma 4000 milliárd forint, a válság kitörésekor ez 2300 milliárd forint volt, tehát a bizalom jele az, hogy 1700 milliárd forinttal több állampapír van ma a külföldiek kezén. Ez egyébként pontosan annak a gazdaságpolitikának az eredménye, amely Magyarországot próbálja eltávolítani a nemzetközi válság okozta nehézségektől.

Azzal meg végképp nem tudok egyetérteni... - bár egy hosszabb vitát megérne az eva ügye, ez valóban egy kényes kérdése a magyar gazdaságpolitikának. De ezt most nem is kívánnám előhozni, mert az adótörvények módosítása kapcsán lesz majd alkalmunk erről beszélni. Az elmúlt időszakból én csak olyan intézkedéseket tudok a termékdíjtörvénytől kezdve a havi standoláson keresztül felsorolni, ami a hazai kis- és középvállalkozások adminisztrációs terheit csökkentette. Ha ön vállalkozók között jár - nekem van szerencsém ezt megtenni -, akkor minden, egyébként meglévő természetes vitánk ellenére a vállalkozói többség nagy része elismeri és támogatja a kormányzat gazdaságpolitikai célkitűzéseit, pontosan azért, mert eddig is alapvetően az adminisztrációs terhek csökkentésére irányult, és ezután is ebbe az irányba kívánunk ellépni.

A napirend előtti felszólalására összességében annyit tudok mondani, hogy a magyar gazdaságpolitika mindannak ellenére, amiket elmondott, átlátható és kiszámítható.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai