Készült: 2024.09.22.15:12:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2016.02.29.),  53-59. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:39


Felszólalások:   51-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Emlékeztetem önöket, a bizottság úgy foglalt állást, hogy a képviselő úr mentelmi jogát az Országgyűlés ne függessze fel. Felhívom figyelmüket, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséhez a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazatára van szükség.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, felfüggeszti-e Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő mentelmi jogát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 22 igen szavazattal, 129 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a képviselő úr mentelmi jogát nem függesztette fel.

Most 15 óra 16 perckor áttérünk az interpellációk és azonnali kérdések tárgyalására.

Tisztelt Országgyűlés! Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: „Mi az ön személyes felelőssége a népszavazás alkotmányos intézményének kiüresítéséért és lejáratásáért?” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter úr válaszol. Képviselő úré a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Orbán Viktor 2007 márciusában, még ellenzéki képviselőként a következőképpen méltatta a népszavazás alkotmányos intézményét: „Egy demokráciában nem képzelhető el, hogy egy kormány a saját programját az egyetlen lehetséges útnak minősítse. Egy demokráciában mindig van más út, ha az emberek úgy döntenek. Akkor leszünk erősebbek, ha Magyarország polgárai nem lesznek kiszolgáltatva a hatalom önkényének. Közös döntést várunk, azt, hogy a legfontosabb kérdésekben végre a nép döntsön.” Emellett még azt is kifejtette, hogy nem érdemes az állami szerveknek ravaszkodni, és egyszerűbb, ha szabad folyást engednek a népszavazásnak, a népakaratnak.

Akkor, amikor Orbán Viktor ezeket a mondatokat elmondta, a Magyar Köztársaság valódi demokrácia volt, ahol lehetőség volt arra, hogy az emberek nép­szavazáson mondják el véleményüket. Ezzel szem­ben ma azt a világot éljük, amikor felbérelt verő­legényekkel akadályozzák meg a népszavazáshoz való jog gyakorlását. Mindehhez pedig az állami szervek asszisztálnak.

Orbán Viktor vajon még demokratának tartja-e magát? Ha igen, akkor adjanak magyarázatot, hogy a több mint ötéves kormányzásuk után, óriási parlamenti többséggel a hátuk mögött, a párttársaik által tollba mondott új alkotmány elfogadása után miként juthatott oda Magyarország, hogy bőrfejűek erőszakkal akadályozzák meg a magyar népet legalapvetőbb politikai jogainak gyakorlásában.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Önök szerint rendben van ez így, államtitkár úr? Ilyen jövőt képzeltek el Magyarország számára? Arra lennénk kíváncsiak, hogy személy szerint Orbán Viktornak miniszterelnökként és a legnagyobb kormányzó párt, a Fidesz vezetőjeként mi a személyes felelőssége a február 23-án történtekért, a népszavazás alkotmányos intézményének kiürítéséért és lejáratásáért.

(15.20)

Ezért kérdezem most öntől: adott-e utasítást Orbán Viktor a népszavazási kezdeményezés benyújtásának fizikai megakadályozására, verőlegények ki­ren­delésére? Ha nem adott ilyen utasítást, akkor párt­elnökként és miniszterelnökként kérdezem tőle: kivizs­gáltatja-e, milyen szerepe lehetett ebben Kuba­tov Gábornak, a Fidesz alelnökének, a Fradi vezetőjének? Miért nem csinált semmit a rendőrség, és miért nem tettek semmit az állami szervek a nyilvánvaló törvénysértések láttán?

Végezetül: miért nem kezdeményezték a nyíl­vánvalóan rossz népszavazási szabályok módosítását az elmúlt egy évben? Miért nem tett semmit a kor­mány azt követően, hogy még a Nemzeti Választási Iroda is jelezte a jelenlegi rendszer tarthatatlanságát több mint fél évvel ezelőtt? Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A válasz­adásra megadom a szót Tuzson Bence államtitkár úrnak.

TUZSON BENCE, a Miniszterelnöki Kabinet­iroda államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Figyelmesen végighallgattam az interpellációját és az írásban beadott anyagot is. Azért egy nagyon fontos kérdésre szeretném felhívni a figyelmet, ami mégiscsak ennek az interpellációnak a veleje. Itt egy 2007. márciusi időpontra hivatkozik, amelyben azt mondja, hogy Magyarországon milyen nagy volt a demokrácia. 2007 márciusáról beszélünk, fél évvel azután, hogy október 23-án megverték az embereket, kilőtték embereknek a szemét és emberek életét tették tönkre. (Felzúdulás a kormánypárti pad­sorokban. - Közbeszólások az MSZP soraiból, köz­tük dr. Bárándy Gergely: Az is jobb volt, mint ami most van.) Ez volt az a nagy demokrácia, ez volt az önök demokráciája. Enyhén szólva furcsa és elég cinikus, hogy önök pont minket próbálnak ezzel kapcsolatban a demokráciáról kioktatni. (Gőgös Zoltán: A kopaszokkal mi van?)

Ezzel kapcsolatban viszont és a konkrét üggyel kapcsolatban nagyon határozott a mi álláspontunk. Mi úgy gondoljuk, hogy a tisztelet kultúrájának - és mi ezt képviseljük már jó régóta Magyarországon (Derültség és közbekiáltások az MSZP soraiból: Hol?) -, a tisztelet kultúrájának kell érvényesülnie, és ezt kell támogatnia mindenkinek. Olyan szabá­lyoknak kell lenniük Magyarországon, ahol mindenki képes a demokratikus jogait érvényesíteni, és olyan szabályok legyenek, ahol ez meg is valósítható. (Dr. Bárándy Gergely: Magyarországról beszélj, ne külföldről!) Ennek megfelelően, amikor egy ilyen helyzet áll elő, és amikor többször, bár az önök részvételével ugyan, de mégiscsak valamilyen balhé alakul ki egy ilyen ügy körül, akkor meg kell nézni azt - hogy mindannyian elégedettek lehessünk -, hogy mi, jogalkotók, mi, országgyűlési képviselők mit tehetünk annak érdekében, hogy a rend e tekintetben helyreálljon és olyan szabályok legyenek, ahol mindenki tisztességesen érvényesítheti a jogait. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Vizsgálat legyen!)

Ennek megfelelően tehát nem véletlen az, hogy a miniszterelnök is a Választási Bizottság döntését kez­deményezte ezzel kapcsolatban, illetve azzal for­dult hozzá, hogy kezdeményezzen jogalkotást a Válasz­tási Bizottság is, mondja el a véleményét, és mondják el a politikai pártok, hogy mi a véleményük, és legyen Magyarországon olyan szabályozás, amely a Választási Bizottság javaslata alapján, az Ország­gyűlés lehetőleg egyhangú döntése alapján olyan sza­bá­lyokat alkot, amelyek alapján bárki méltóan ér­vé­nye­sítheti a jogait. (Közbekiáltások az MSZP sorai­ból: Miért kellett megbízni a kopa­szokat? ‑ Gőgös Zoltán: Mi van Kubatovval? Arról beszélj!)

A méltóságról külön szót kell itt említeni és külön ki kell ezt emelni, hiszen amikor erről beszé­lünk, akkor arról is meg kell emlékeznünk, hogy vajon amikor ilyen jelenetek vannak egy demokrácia történetében, akkor ezek a jelenetek kinek állhatnak az érdekében. (Gőgös Zoltán közbeszól.) Nyugodtan mondhatom, kedves képviselőtársaim, hogy nekünk biztosan nem. (Derültség az MSZP soraiban.) Mi nem azok vagyunk, akik egyébként olyan lépéseket szoktunk tenni, amelyek bizonyos dolgokat megha­mi­sítanának, mint például a bajai videó esete. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban, köztük Gőgös Zoltán: Ó, istenem!) Az sem hozzánk kötődik, mi­lyen érdekes a hasonlóság egyébként az ügyek között, ez sem hozzánk kötődik. (Gőgös Zoltán: Mi van Kubatovval?) Erre is legyenek önök figye­lemmel.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kor­mánypártok soraiban. - Gőgös Zoltán: Jön még kutyára dér!)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Először is az első mondatom az, hogy Orbán Viktor gyávaságát vagy érintettségét jelzi, hogy nem mert ma személyesen válaszolni (Fel­zú­du­lás a kormánypárti padsorokban.), és önnek ezt a szuper produkcióját kellett Magyarországnak végig­hallgatnia.

Egyébként érthető, hiszen Orbán Viktor a hét vé­gén elmondta, hogy a magyarok közül 4,8 millió em­bernek már nincs közvetlen tapasztalata az előző rend­szerrel, hát most adnak nekik ilyen tapasz­talatot. Adnak nekik a verőlegényekkel, adnak nekik azzal, hogy a rendőrség és a hatóságok ehhez asszisz­tálnak, adnak azzal a cinikus, hazudozó Igazságügyi Minisztériummal, aki egyébként és önök mint Fi­desz, semmit nem tettek ennek az ügynek a meg­változtatásáért. És magának még van képe ilyeneket nekünk itt elmondani!

Ebben ön az élen szerepel, tisztelt képvi­selő­társam, ez nem a polgári Magyarország - nem tu­dom, figyeltek-e vasárnap -, amit itt csinálnak. Ez nem az, tisztelt képviselőtársaim. Ez egy gyáva, kor­rupt, önkényuralmi rendszernek a bemutatkozása. (Zaj és felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Ezt pedig a magyar emberek - gondolom, látták itt az előző pillanatokat is - nem tűrik. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Legalább ebből tanulhatnának.

A válasza elfogadhatatlan és szégyenteljes. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A választ a kép­vi­selő úr nem fogadta el. Kérdezem a tisztelt Ország­gyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 98 igen szavazattal, 45 ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Ezt a gyalázatot! - Gratulálunk!)

Tisztelt Országgyűlés! Rig Lajos, a Jobbik képvi­selője, interpellációt nyújtott be az emberi erő­for­rá­sok miniszteréhez: „A kórházak a végüket jár­ják?” címmel. Rig Lajos képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   51-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai