Készült: 2024.05.09.00:29:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2020.02.25.), 89. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, köszönöm a szót. Amint azt az előttem szólók is említették, a mostani konkrét megállapodás Magyarország és Szerbia között a határkeresztező földgázvezeték megépítéséről előzetes tárgyalásokon született meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és az illetékes szerb energiaügyi miniszter között. Itt most technikailag is formába van öntve minden részlettel ez a megállapodás. Valóban szükséges a földgázellátásunk biztonsága szempontjából ennek a határt keresztező földgázvezeték-kapacitásnak a megépítése. De engedjék meg, hogy kicsit tágabban foglalkozzak most a magyar földgázellátás biztonságával, útvonalaival, forrásaival. A biztonságot, a diverzifikációt, amely szó eredeti jelentése az, hogy kockázatmérséklés, kockázatcsökkentés, azzal tudjuk elérni, ha több forrásból származik a magyarok számára érkező földgáz és több szállítási útvonal van.

Az orosz földgáz Magyarország, sőt Európa számára nem kiváltható. Ezért az egyik fontos kérdés az volt, hogy a bizonytalan Ukrajnából érkező vezetékhez képest találjunk más alternatív útvonalat. Ez lett volna a Déli Áramlat, amely a Fekete-tengeren s Bulgárián keresztül érkezett volna, és ebből a szempontból, ha tetszik, egy paralel, más útvonala lett volna az Ukrajnán keresztül működő vezetéknek. Azonban ezt az Európai Unió, az Európai Parlament, amelynek annak idején, 2014-ben már én is képviselője voltam, bizonyos versenypolitikai európai uniós szabályokra való tekintettel olyan módon akadályozta, hogy végül Putyin elnök letett arról, hogy ez megépüljön.

(13.40)

Érdekesség, hogy azért a politika mennyire tudja befolyásolni ezeket a kérdéseket, ugyanakkor az Északi Áramlat 2. vezetéknek a megépítéséhez és az Északi Áramlat 1.-nek a működtetéséhez az Európai Unió hozzájárult, mert Németországnak van annyi lobbiereje, hogy ebben az esetben a versenyjogi szabályoknak nem volt ilyen fontossága. Megjegyzem, a Nord Stream AG az a cég, amely működteti az Északi Áramlatot, és a svájci Zug városába van bejegyezve. Ez nagyon jól hangzik, de 51 százalékban a Gazprom a tulajdonosa. Na, ilyen módon működik a politika.

A másik lehetőség, hogy délről kapjunk és más, külön forrásból gázt. Az a Horvátországban megépítendő LNG, tehát a folyékonyföldgáz-terminál lenne, azonban ez tíz éve egyelőre nem épült meg, mert úgy tűnik, hogy gazdaságilag nem lenne rentábilis, nincs elég jelentkező. Magyarország számára rendkívül fontos lenne. Hogy mégis meg fog valósulni, annak az az alapvető oka, hogy az Európai Unió maga forszírozza, és 125 millió euróval támogatná is ezt a beruházást. A másik nagy nyomásgyakorlás az Egyesült Államok részéről érkezik, és itt megint a politika lép be. Az Egyesült Államok azt akarja, hogy az Európai Unió minél kevésbé építsen az orosz földgázra geopolitikai okok miatt. Emögött azonban az ő szándéka is meghúzódik, mert Trump elnök meghirdette a nagy energiaszabadságot, világellátó energia-nagyhatalom akar lenni az Egyesült Államok, és ő szállítaná a folyékony földgázt Horvátországba. Egymásnak adják a kilincset az európai uniós és az amerikai diplomaták a horvát illetékes minisztériumban, csak éppen az Egyesült Államok csak tanácsot ad, és azzal, ha visszaszorítja az orosz földgázt, akkor a drágábban érkező folyékony földgázt is el tudja adni.

És azért hadd tegyek még egy megjegyzést, talán környezetvédelemről is szóljunk! Azért tud az Egyesült Államok ilyen mértékben földgázt kitermelni és szállítani, mert ő a palagáz-kitermelést használja, amely tudvalevőleg rendkívül környezetszennyező, a környezetet nem kíméli, az ivóvízbázisokat veszélyezteti. Érdekességképpen: Franciaországban ezt egyszerűen be is tiltották.

Tehát amikor arról beszélünk, hogy mi ennek a határkeresztező kapacitásnak a szerepe, az ez a diverzifikáció lenne, amihez persze még létre kell jönnie a Török Áramlattól Bulgárián keresztül a becsatlakozásnak ebbe a gázvezetékbe, ami, bízunk benne, hogy hamarosan meg is történik, mert így akkor legalább az útvonal diverzifikációja, az útvonal kockázatmentesítése be fog következni.

Úgyhogy én természetesen a Jobbik nevében ezt támogatom, de talán egy kicsit tágabb összefüggésben szerettem volna beszélni ennek a szerepéről. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai