Készült: 2024.09.23.11:53:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2012.06.04.), 58. felszólalás
Felszólaló Balog Zoltán (Fidesz)
Beosztás emberi erőforrások minisztere
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOG ZOLTÁN, az emberi erőforrások minisztere: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amikor ön valóban létező gondokat vet föl interpellációjában, nem értem, hogy a számlálója miért csak 2010-ben indul. És a 2007-es adatok közül valóban ön szerint ez az egyetlen idézett adat az, amelyik elmondja, hogy milyen helyzetben volt 2007-ben, 2010-ben és most az egészségügy? Emlékszik-e ön arra, hogy milyen állapotban találtuk többek között egyébként az egészségügyet is 2010-ben? Az ágazat a fenntarthatóság szélére sodródott, a kórházak hihetetlen adóssággal küzdöttek, a várólisták hosszúak, a betegutak átláthatatlanok voltak, az orvosok és ápolók pedig sosem látott mértékben hagyták el az országot. Ezeket a problémákat mind kezelnünk kellett.

Természetesen még nem értünk az út végére, de úgy gondolom, hogy az irány, amerre elindultunk, egy jó irány, a negatív folyamatokat ugyanis részben sikerült megállítani: a kórházak az elmúlt két évben több tíz milliárdos támogatást kaptak az adósságállományuk csökkentésére; az orvosoknak és ápolóknak idén az elmúlt évtized legjelentősebb béremelését tudjuk biztosítani; a struktúraátalakítással megszűntek a párhuzamosságok; kiszámíthatóbbakká lettek a betegutak, ami azt jelenti, hogy biztonságosabban jutnak el a megfelelő kezeléshez a betegek. Ami a legfontosabb: minden beteg egyenlő eséllyel és a legnagyobb biztonsággal vehessen részt az ellátásban.

Az Egészségbiztosítási Felügyelet és az úgynevezett BEGYKA megszűnése miatt nem szűnt meg a betegjogi intézményrendszer, ez tévedés, képviselő úr, ne is mondjon ilyet. A jogvédelmi feladatokat ugyanis a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal vette át, és a betegjogi képviselők útján ellátja ezt a munkát. Fontosnak tartjuk a jogvédelmi feladatellátás fejlesztését, hatékonyságának fokozását. Ennek érdekében született meg az országos betegjogi és dokumentációs központ létrehozásáról szóló döntés, a szervezet felállítására irányuló jogalkotási, tervezési feladatokat most végezzük. A kormány célja a fenntartható finanszírozás mellett a társadalmi szolidaritás és méltányosság biztosítása, ezért meg kellett teremteni az egészségügyi ellátások és a járulékfedezet egyensúlyát, a gazdaság teherbíró képességéhez igazítva.

Az egészségügyi rendszer hatékonyabbá tételében az elektronikus megoldásoknak - valóban így van - kulcsszerepe van. A folyamatban lévő egészségügyi informatikai fejlesztések magasabb minőséget, költséghatékonyabb ellátórendszer kialakítását, valamint az egységes hozzáférés biztosítását segítik elő. A várólisták sem ennek a kormánynak az idején duzzadtak akkorára, hogy az már kezelhetetlenné vált. Minisztériumunk jogszabály-módosításokat hajtott végre az elmúlt fél évben, ezért a várólista-vezetés teljesen új, átlátható rendszerével meg tudjuk alapozni a térségi ellátásszervezés keretében kiépítendő hatékony működtetést, és elősegítjük a rendszer átláthatóságát.

(Az elnöki széket Balczó Zoltán, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Éppen most, július 1-jétől kezdve, ebben az évben kezdheti meg működését az országos várólista-nyilvántartási rendszer. Az új adatbázis segítségével tiszta képet kapunk majd a ténylegesen várakozók számáról, a valódi várakozási időkről és a várólisták hosszáról. Az új rendszer célja tehát éppen a várakozási idők csökkentése.

Az egészségügyi rendszer prioritásainak kijelölésénél komoly hangsúlyt fektettünk a megelőzésre, kiemelt figyelmet fordítunk a rákellenes küzdelemre, valamint a népbetegségek megelőzésére, szűrésére és korai felismerésére. A kormányzat évtizedes adósságot törlesztve a 2011. évi intézkedéseivel a krónikus, nem fertőző betegségteherért felelős két életmódbeli tényező, a dohányzás és a helytelen táplálkozási szokások visszaszorítása érdekében jelentős lépéseket tett, és várhatóak újabb intézkedések is.

(13.00)

Végül a gyógyszerpolitikáról annyit: a kormány kiemelt célja, hogy csökkentse az államadósságot, ehhez a gyógyszer-támogatási rendszer további felülvizsgálata, átalakítása elengedhetetlen. Elkötelezettek vagyunk aziránt, hogy elsősorban olyan intézkedések szülessenek, amelyek biztosítják, hogy rendelkezésre álljanak (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) a jelenleginél nem drágább, ugyanakkor hatékony, a betegek által megszokott és ismert készítmények, terápiák, a folyamatos gyógyszerellátás biztosítva legyen.

Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai