Készült: 2024.09.23.19:38:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2012.06.04.), 12. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt külhoni magyar Vendégeink! Tisztelt Képviselő Asszony! A nemzeti összetartozás és a temerini fiúk kérdése valóban összefügg, és indokolt, hogy ma, június 4-én, amikor a nemzeti összetartozás napját ünnepeljük, akkor szót ejtsünk ezekről a kérdésekről is. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.)

Azért ünneplünk ma, tisztelt képviselő úr, a nemzeti összetartozás napján, mert nem nemzeti gyásznapnak tekintjük június 4-ét, hanem a nemzeti összetartozás napjának. Nem véletlen ez, tisztelt képviselő úr. Tanulunk ünnepelni, az egész ország tanul ünnepelni: állampolgári eskütételek történtek, iskolákban ünnepi műsorok voltak, úgyhogy örülnék annak, hogyha ön is megtanulna ünnepelni. A nemzeti összetartozás ereje ugyanis arra való, hogy azt ünnepeljük. Úgy gondoljuk, hogy a magyarságnak az lesz az igazi győzelme, hogyha a nemzeti széttagoltságunkból erőforrássá fog válni a nemzeti összetartozásunk, mert ez az összetartozás a jövőnk egyetlen záloga, és azt gondolom, ezért fontos, hogy ne gyászoljunk, hanem ünnepeljünk a nemzeti összetartozás napján.

Ami pedig a temerini fiúkat illeti, tisztelt képviselő asszony, a magyar diplomácia kiemelt ügyként kezeli a kérdést.

(11.40)

Üdvözlöm azt, hogy Szabó Timea képviselő asszony - hasonlóan Ékes Ilona képviselő asszonyhoz, aki szintén személyesen tartja a kapcsolatot az emberi jogi bizottság részéről a temerini fiúkkal - ilyen aktivitást mutat, mert azt gondolom, ez az együttes aktivitás jelzi azt, hogy milyen konszenzus övezi a Magyar Országgyűlésben a temerini fiúk kérdését. Tehát kiállunk mellettük határozottan. Úgy gondoljuk, hogy a szerb igazságszolgáltatás, noha nem vonjuk kétségbe a szerb igazságszolgáltatás függetlenségét, de aránytalan ítélettel sújtotta őket, és támogatjuk azt az egyébként több ezer aláírással megerősített elnöki kegyelmi kérvényt, amit a vajdasági magyarok aláírtak, és a vajdasági magyarok jelen lévő politikai pártjai is csatlakoztak ehhez az aláírásgyűjtéshez, és ezáltal egy nagyon komoly tömegtámogatottság van az elnöki kérvény mögött politikai nyomatékként. A magyar diplomácia tehát egyértelműen támogatja ezt az igényt.

De ezen a napon és ebben a pillanatban azt gondolom, fontos rögzítenünk azt is, hogy elítéljük az erőszakot minden irányban. Elítéljük az atrocitásokat, elítéljük azokat az atrocitásokat, amelyek a minap Szabadkán voltak vagy éppen Muzslán voltak. A magyarverések szemmel láthatóan nem akarnak megszűnni a Vajdaságban, ezért továbbra is határozott hatósági fellépést várunk el a szerb igazságszolgáltatástól, és ennek a magunk részéről hangot is kívánunk adni. 2011-ben valóban Tadics szerb köztársasági elnök úr ígéretet tett arra, hogy a kegyelmi kérvényt pozitívan fogja elbírálni. Meghallottuk ezt a nagyon határozott ígéretét a szerb elnöknek, és ahogy ezt a képviselő asszony is mondta, Nikolics elnök urat, a május 20-án megválasztott új szerb elnököt ebben az ígéretében számon fogjuk kérni. Reméljük és elvárjuk, hogy fenntartja a szerb elnök a kegyelmi kérvénnyel kapcsolatos kinyilvánított véleményét. Egy jogi kérdés, részletkérdés, hogy szükséges-e új kegyelmi kérvényt benyújtani. Ez vizsgálatot igényel.

De amit szeretnék rögzíteni, hogy a temerini fiúk ügyében a magyar diplomácia egyértelműen fenntartja az álláspontját, és továbbra is a magyar országgyűlési képviselők rendelkezésére fogunk állni ahhoz, hogy végezzék ezt a nagyon fontos figyelemfelkeltő munkát.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai