Készült: 2024.09.21.00:13:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2019.12.09.), 72. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kormányiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kormányiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök előtt lévő törvényjavaslat azt a célt szolgálja, hogy a nemzeti vagyonra, ezen belül elsődlegesen az állami vagyonra, valamint a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó szabályozási körben létrejöjjön az állami feladatok ellátása során és a gazdasági-társadalmi viszonyok keretében jelentkező szabályozási igényeknek megfelelő jogi környezet. A törvényjavaslat országgyűlési tárgyalása során a következő módosító indítványokat fogalmazták meg képviselőtársaim. A benyújtott törvényjavaslatnak a szerencsejáték szervezéséről szóló törvényt érintő módosító rendelkezései közül elhagyandók a jegyzői hatáskörbe tartozó, üzletbezárást érintő szabályok, ugyanakkor a jegyzők a hatályos rendelkezések alapján továbbra is jogosultak lesznek a Szerencsejáték Felügyelet erre vonatkozó jelzése alapján az engedély nélkül pénznyerő automatákat üzemeltető üzletek bezárására.

A törvényjavaslatnak a vasúti közlekedésről szóló törvényt érintő rendelkezései, konkrétan az idegen ingatlan használatáról szóló módosító rendelkezések köréből elhagyandó a termőföldet érintő szabályozás, mely módosítás a termőföld Alaptörvényben biztosított, kiemelt védelmét szolgálja.

A bizottsági módosító javaslatok között megfogalmazott módosító pontok érintik a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról és az egyes gazdasági tárgyú jogszabályok módosításáról szóló törvénymódosító egyes rendelkezéseket is. E pontosítások célja alapvetően a szövetkezeti hitelintézetek intézményvédelmének fokozott biztosítása. Az intézményvédelem megvalósulásának előmozdítása érdekében indokolt, hogy a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős miniszter vagy az általa kijelölt személy részt vegyen az integrációs szervezet közgyűlésén, továbbá ezen személyek jóváhagyásához kötött az integrációs szervezet közgyűlésének a törvényben meghatározott valamennyi döntése, ami az állami kontrollt biztosítja az integrációs szervezet vonatkozásában az állam által rendelkezésre bocsátott vagyonra tekintettel.

A módosítás emellett az integrációs szervezet felügyelőbizottságának üléséről történő értesítésre vonatkozó szabályokat is egyértelműsíti. A törvényjavaslat a parlamenti döntéshozatal során kiegészült egy, az állam tulajdonában álló érdi ingatlan önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó rendelkezéssel. Ez a tulajdonátruházás segítheti majd a kedvezményezett önkormányzat településüzemeltetési és víziközmű-szolgáltatási feladatainak az ellátását, valamint a helyi lakosok tekintetében megnyugtató módon rendezhetők lesznek a tulajdonviszonyok a fennálló birtokviszonyoknak megfelelően.

Az érdemi módosító indítványokon túl több, a normaszövegben nyelvi és jogtechnikai koherencia megteremtését szolgáló kodifikációs, nyelvhelyességi pontosításokat is befogadott az előterjesztő. Ezúton is köszönöm a bizottságok szakmai támogató munkáját, mellyel hozzájárultak a törvényjavaslat szövegének egyértelműsítéséhez, pontosításához s annak szakmai szempontú kiegészítéséhez.

A képviselő úr most elhangzott kérdésére válaszolva engedje meg, hogy rámutassak arra, és egy további konzultáció lehetőségét is felkínáljam, ugyanis a vagyonleltár és az országleltár fogalma között van hosszú évek óta egy egymás mellett való elbeszélés. Az országleltárra vonatkozóan van normaalapja ennek, míg a vagyonleltár létrehozására vonatkozóan szóbeli ígéretek, meghallgatáskori nyilatkozatok hangzottak el, de annak norma szerinti alapja nincs.

Megítélésem szerint az országleltár az, aminek a folyamatos vezetése, lehetőség szerint a szakmai adottságoknak megfelelően naprakész nyilvántartása, hiszen abban a képviselő úr, gondolom, egyetért, hogy ez nem egy statikus rendszer, ez egy folyamatos rendszer, ahol mindig az előző évi tényadatoknak a tárgyévet követő folyóévbe való beépítése nyilvánvalóan időt vesz igénybe, és ez több hónapos időbeli elcsúszást jelent. Tehát a lényeg az, hogy az országleltár egyébként a honlapon megtekinthető, de én úgy gondolom, hogy a kormánynak is érdeke, hogy a két fogalom használatából fakadó polémiát elkerüljük, úgyhogy ennek a megvitatására én készen állok, és alkalomadtán konzultációs lehetőséget is felkínálok.

Ami az előterjesztést illeti: meggyőződésünk, hogy a törvényjavaslat által kitűzött szabályozási célok egyrészt előmozdítják a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás további racionalizálását, hozzájárulnak a nemzeti pénzügyi szolgáltatások fejlesztéséhez. Mindezek alapján kérem a tisztelt Házat, hogy a T/8033. számú törvényjavaslatot és az azt összegző módosító javaslatot támogatni szíveskedjenek. Figyelmüket köszönöm. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai