Készült: 2024.05.18.02:33:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 44. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Gyurcsány Ferenc a napokban a közbiztonsági helyzet romlásával kapcsolatban az ön miniszteréhez fordulva kijelentette: vékony jégen járunk, amely könnyen beszakadhat. Sajnos, a jég már be is szakadt, a miniszterelnökhöz még nem jutott el a felismerés, hogy bizony sokkal nagyobb baj van. A brutális veszprémi gyilkosság volt az utolsó csepp a pohárban.

Lehet, hogy az ön miniszterét és a miniszterelnököt megnyugtatja, hogy a statisztikákban a saját szájuk íze szerint összeállított számadatok pozitív trendeket mutatnak, azonban az emberek a mindennapjaikban mást érzékelnek. Az általános elszegényedés, a létbizonytalanság a közbiztonságra is hatással van, így a vagyon elleni bűncselekmények sértettjei, akik jelentős mértékben kispénzű emberek, érzik ezt meg leginkább. A mindennapi tapasztalat azt mutatja, hogy a falvakban elkövetett lopások nagy része terménylopás.

(14.20)

A városokban jellemző a fiataloktól például a mobiltelefon vagy az mp3-lejátszó eltulajdonítása, az idősektől a pénztárcalopás, a táskalopás vagy ahogy a statisztikák írják, kis értékre elkövetett lopás. Annak a kispénzű embernek, akinek a krumpliját, állatait viszik el, vagy eltulajdonítják a biciklijét, táskáját, pénztárcáját, bizony nem kis értékről van szó. Annak a fiatalnak, akinek kitépik a kezéből a mobiltelefonját, ugyancsak jelentős értéket jelent az, amit elvisznek. E bűncselekmények felderítési mutatói jelentéktelenek, százból 75-80 esetben nem találják meg az ellopott értéket és az elkövetőt sem. Rémisztő az is, hogy egyre több a fiatalkorúak, sőt gyermekkorúak által elkövetett bűncselekmény. Az esetek azért borzasztóak, mert a fiatalok, ha lehet, még brutálisabbak, agresszívabbak, mint a felnőttek. Ezek sajnos létező, a napi életben gyakran előforduló problémák.

A vidéki településeken az emberek hiányolják a rendőri fellépést, hiszen több településen egyszerűen nincs is ott a hatóság. Erre kellene Gyurcsány Ferencnek figyelnie, megoldást találnia, nem pedig arról értekezni a blogjában, hogy mennyire megérti és átérzi a lakosság gondjait. Cselekvést várnak az emberek, rendőrre van szükség a falvakban, a városokban. Cselekedni kellene, mert már átléptük a 24. órát.

Államtitkár úr, kérdezem ezért öntől: mit tesznek annak érdekében, hogy több rendőr legyen az utcákon? Hogyan lehet az, hogy ugyan most találtak 2 milliárd forintot a költségvetésben, de mégis 2009-ben kevesebb van 20 milliárd forinttal, mint tavaly? Mi a válasza azoknak az embereknek, akiket rendszeresen meglopnak? Mit gondol az önök által emlegetett statisztikák és az emberek biztonságérzete közt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) feszülő ellentmondásról?

Várom válaszát. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai