Készült: 2024.05.18.04:43:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 203. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum támogatja úgy a Fidesz, mint a népi kezdeményezés által elénk terjesztett javaslatot, hiszen ezt elsőként mi tettük meg tavaly szeptemberben, amikor egy ugyanilyen tartalmú, jellegű javaslattal éltünk.

Mi volt az akkori javaslatnak az indokolása, és mi vezetett minket arra, hogy ezt a lépést elsőként megtegyük? Tavasz óta kisebbségi kormánya van az országnak, és ez a kisebbségi kormány úgy tűnik, hogy működésképtelen.

(18.00)

Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy nálunk, Magyarországon sajnos az elmúlt 18 vagy 19 év alatt még a többségi kormányzás normális kultúrája sem alakult ki, nemhogy a kisebbségi kormányzásé.

Amellett, hogy a kormány kisebbségben kellett hogy végezze a munkáját, nemcsak ő volt tehetetlen, és nemcsak ő volt kormányzásra képtelen és alkalmatlan, hanem az ellenzék is képtelen és alkalmatlan volt arra, hogy számbeli fölényét kihasználva olyan javaslatokat terjesszen elő, illetve fogadjon el, ami az ország helyzetét javította volna.

Tehát most itt nem csak a kormányról van szó, amikor a parlamentet fel akarjuk oszlatni, hiszen a kormányváltásnak lett volna egy másik alkotmányos módja, ez a konstruktív bizalmatlanság elve, illetve ennek az érvényesítése. Ehhez elvileg az ellenzéki többség megvan, de az ellenzék - egyetértés híján, illetve kezdeményezés híján - ezzel a lehetőséggel nem tudott élni.

A népi kezdeményezés sem a kormányváltást szorgalmazza, hanem a parlament önfeloszlatását kezdeményezi. Nem mintha ebben nem lenne benne a jogos kormányzati kritika, de mégiscsak rólunk van szó. Mert a parlament az elmúlt esztendőkben képtelen volt arra - különösen a négy hónap óta tartó válság idején -, hogy a minimális elvárható együttműködést az oldalak között biztosítsa vagy produkálja.

Ha megnézzük más nyugat-európai vagy közép-európai országok példáját, hogy hogy reagáltak a válságra, hogy reagáltak a nehéz helyzetre, akkor mindenütt tapasztalható volt, hogy a politika szereplői, oldalhoz való tartozástól függetlenül keresték a közös megoldási lehetőségeket, félretették a pártpolitikai érdekeket, mert tudták, hogy a nemzet pillanatnyi érdeke sokkal fontosabb, mint a pártérdekek hangoztatása és hangsúlyozása.

Egyébként, ha az előrehozott választások eredményeképpen átalakul a parlament, és a mostani ellenzék kerül kormányra, de a gondolkodás nem változik, ha a mentalitás nem változik, a kompromisszumképtelenség akkor is jellemző lesz az Országgyűlésre, akkor vödörből csöbörbe kerülünk, mert tulajdonképpen az a parlament, bármilyen többsége van, a kétharmada valószínűleg nem lesz meg, nem lesz képes a kétharmados törvények sokaságát módosítani.

Tehát még egyszer mondom, hogy a kormányzati képesség hiánya, a hitelvesztés, amit a kormány elszenvedett, az a bizalmatlanság, a társadalmi tőke szintjének a minimum felé való közelítése, az nagyon nagy probléma, de azért van ennél egy sokkal nagyobb probléma, ami a parlament, illetve a politikai élet minden szereplőjét terheli, és amiben mindnyájan felelősek vagyunk, és ezért kell az Országgyűlésnek feloszlatnia magát: mert csődöt mondtunk. Nem tudjuk a helyzetet kezelni, a kisebbségi kormány nem képes kormányozni, a többségben lévő ellenzék nem tud kompromisszumra jutni, hogy számbeli fölényét, akaratát érvényesítse, tehát az egész társaság úgy, ahogy van működésképtelennek bizonyul.

Egyébként ez a mostani helyzet - miután azt el kell ismernünk, hogy politikai osztatunk a kétpártiság felé megy - a kétpártiság kudarca. Hiába ülnek a parlamentben olyan pártok - kisebb pártok természetesen -, akik jó javaslatokkal, szakmailag megalapozott javaslatokkal állnak elő, se a kormányoldal, se az ellenzéki oldal támogatását nem képesek elnyerni, mert egyiknek sem érdeke, hogy olyan javaslatokat támogasson, ami az ország érdekeit szolgálná, és esetleg háttérbe szorítaná a pártérdekeket.

Ezen érvek alapján a Magyar Demokrata Fórum természetesen támogatni fogja ezt az indítványt, mind a kettőt, a Fideszét is és a népi kezdeményezést is, és bízik abban, hogy a következő parlamentben a gondolkodás, a mentalitás, a politikai kultúra magasabb szintű lesz, és az együttműködésre, a kompromisszumra hajlandóak lesznek az új szereplők.

A kormányképességhez a mi viszonyaink között többségre van szükség, és bízunk abban, hogy a következő kormány olyan többséget tudhat maga mögött, ami egy biztos, kiszámítható, stabil kormányzást fog eredményezni.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban. - Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai