Készült: 2024.05.18.03:58:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 199. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:52


Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha az elnök úr megengedi, akkor én inkább az indítványról, az indítványokról beszélnék, és csak olyan idézeteket mondanék, amit az idézett emberek valóban mondtak, és valóban úgy mondtak. Ugyanakkor mégis azzal kell kezdenem, tisztelt képviselőtársaim, hogy Kovács Tibor frakcióvezető-helyettes úrnak igaza van. (Dr. Szabó Zoltán: Szerintünk is!) Igaza van, mégpedig abban, hogy a rendszerváltoztatás óta ahhoz szoktunk hozzá, hogy a kormányok négy évig működnek, és itt a "működnek" szón van a hangsúly, tisztelt képviselőtársaim. A jelenlegi kormány esetében sajnos ez már a legkevésbé sem mondható el.

Ezért mondhatnánk azt, tisztelt képviselőtársaink, hogy talán még soha nem volt annyira indokolt az Országgyűlés előtt fekvő indítvány a parlament feloszlatásáról, mint most, hiszen most nemcsak pártok indítványáról, nemcsak a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös előterjesztéséről van szó, hanem az emberek indítványáról. (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Emberek!) Az emberek, akik népi kezdeményezést indítottak (Közbeszólás az MSZP soraiból: Zemberek?!), amely egy alkotmányos jog, ehhez nyilvánvalóan a szocialista képviselőtársaink nyilvánvalóan nincsenek hozzászokva, de hát mégiscsak az emberek (Közbeszólások az MSZP soraiból: A zemberek?! - Derültség az MSZP soraiból.) hogy, hogy nem, népi kezdeményezést indítottak, ezért aztán az emberek (Közbeszólások az MSZP soraiból: Zemberek! - Derültség az MSZP soraiból.) indítványáról beszélünk. Azon emberek indítványáról, akik éppen minket, választott képviselőket küldtek ide a parlamentbe, hogy az ő érdekeiket képviseljük, és az ő érdekeiknek megfelelő döntéseket hozzuk.

Tisztelt Képviselőtársaink! Azt gondoljuk, hogy soha ilyen időszerű nem volt ez a kezdeményezés azért sem, mert ha más nem, akkor az elmúlt egy hét, amit a hátunk mögött hagytunk, múlt hétfő óta világossá tette, hogy ezzel a kisebbségi kormánnyal Magyarországnak napról napra csak rosszabb lesz. Rosszabb lesz Magyarországnak, és rosszabb lesz a magyar embereknek, de azt kell mondani általánosítva, hogy rosszabb lesz mindenkinek. Egyre mélyebbre sodródunk a válságban, és amit látunk, az kizárólag a reménytelenség. A reménytelenség, mert az bizony reménytelen helyzetet jelent a nyugdíjasoknak, ha elveszik tőlük a 13. havi nyugdíjat (Közbeszólás az MSZP soraiból: Hahaha!), reménytelen helyzetet jelent a családoknak, ha csökkentik, befagyasztják, elveszik a családi pótlékot, reménytelenséget jelent a vállalkozóknak, ha növelik az adót, és reménytelenséget jelent a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévőknek, ha növelik az áfát. Merthogy előbb Molnár Albert képviselőtársunk talán a legigazságosabb adónemnek nevezte az áfát. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy 2005-ben Battonyán a miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy ez a szegény emberek adója, azért kell csökkenteni. Jó lenne, ha legalább egymás között tudnák tisztázni, hogy akkor most az áfa igazságos, vagy nem, az áfát növelni kell-e vagy csökkenteni. De azt mindenképpen meg kell jegyezni, tisztelt képviselőtársaink, hogy tűrhetetlen, hogy a kaviár, az uszoda, a helikopter ugyanolyan áfakulccsal adózik, mint a tej, a kenyér, a vaj vagy bármi más. (Moraj az MSZP soraiból. - Taps a Fidesz és a KDNP soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Még vissza is igényelhetik!)

Nos, tisztelt képviselőtársaink, miért is reménytelen a jelenlegi helyzet? Reménytelen azért, mert a válságból való kitörésnek van két alapvető feltétele. Ez a két alapvető feltétel pedig a hitelesség és a bizalom. A kisebbségi kormány pedig ma egyikkel sem rendelkezik a kettő közül. És hogy ezt nem csak mi mondjuk, hadd idézzek egy klasszikust. Horn Gábor a múlt héten a liberális gazdasági konferencián azt mondta: "hiteltelen, cselekvőképtelen a kormány". Ha nekünk nem is hisznek, ha az emberek (Közbeszólás az MSZP soraiból: Zemberek!) hangjának nem is hisznek, talán furcsa, hogy erre biztatom önöket (Derültség az MSZP soraiban.), de legalább Horn Gábornak higgyenek. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Zemberek! - Szinkronizál!)

És reménytelen a helyzet azért is, tisztelt képviselőtársaink (Zaj.), reménytelen a helyzet azért is, mert az elmúlt egy hét folyamán nem volt olyan civil szervezet, szakszervezet, érdekvédelmi szövetség, elemző, közgazdász vagy bárki, aki azt mondta volna, hogy igen, ez az irány, hát ez a megszorító csomag a jó irány, ebben az irányban van a jó válságkezelés. Senki nem mondta ezt. (Szűcs Erika: Hogyisne!) Nem volt egyetlenegy ilyen hang sem, hogy ez a megszorító csomag a reménytelenség csomagja lenne, a kiút a válságból. Sőt, éppen ellenkezőleg.

Ha megengedik, és nem nevetnek ki különböző civil szervezeteket, akkor hadd idézzek néhányat ezek közül. (Derültség az MSZP soraiból. - Közbeszólás az MSZP soraiból: A sportegyesületet!) Például a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, reméljük, hogy nem örvend kinevetésnek a szocialista képviselőtársaink soraiban. Mit mondott a Nagycsaládosok Országos Egyesülete? Azt mondta, hogy nagyon nehéz helyzetbe hozzák a nagycsaládosokat azzal, hogy a családi pótlékot a szülő jövedelmébe építik, így a felbruttósított fizetés magasabb adókategóriába esik. Nem veszik figyelembe, hogy hány eltartóra hány eltartott jut. A pótlék a gyerek jövedelme, a gyerek nevelését kurtítják így meg - mondta a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke.

De hogy menjünk tovább, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke is nyilatkozott, és azt mondta a kormány megszorító csomagjáról - nem csoda, hogy nem engedték őket oda nyilatkozni, miután a miniszterelnök és a szociális államtitkár meglátogatta őket az Országos Idősügyi Tanácsban -, hogy ezek az átalakítások hátrányosan érintenek minket. Ezt mondta a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke. És azt is mondta, hogy ez azért túlzás, hiszen a 13. havi nyugdíj elvonása az idősek 40 százalékát érinti. A korhatár felemelése 62-ről 65-re azért rossz, mert az időseknek nincs megfelelő munkahely - mondta tehát a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke. (Moraj az MSZP soraiból.)

De nézzük a szakszervezeteket - reméljük, hogy őket sem nevetik ki a szocialista képviselőtársaink. A Liga Szakszervezetek szerint alkalmatlanok a válság kezelésére a kormány tervezett intézkedései, amelyek reformértékűnek sem nevezhetők, ugyanakkor megkésett az adórendszer átalakításának szándéka, az évközi adóváltoztatási tervek pedig elhibázottak - mondták a Liga Szakszervezetek.

De hogy egy másik szakszervezetet is idézzek, tisztelt képviselőtársaim, az MSZOSZ szerint a kabinet több adóváltoztatási elképzelése is elfogadhatatlan, hiszen ha például az alacsony keresetű dolgozók nem kapnak étkezési jegyet, a jövedelmük 5-10 százalékát is elveszíthetik.

(17.50)

Nos, tisztelt képviselőtársaim, akár már ezekből is jól látszana, hogy a társadalmi, gazdasági, civil szervezetek - hogy is mondjam - nem a legpozitívabban szóltak arról a csomagról, amit mintegy csodaként vár a parlament kisebbségi szocialista része, amitől azt várták, hogy most aztán meglesz az irány.

De nézzük, tisztelt képviselőtársaink, mit mond az önök szövetségese, mert bár kétségtelen, hogy a koalíció felbomlott, de ez a mostani tragikus költségvetés sem lenne, és valószínűleg másnak hívnák a miniszterelnököt, ha az SZDSZ nem szavazott volna önökkel jó néhányszor. Az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke a hétvégén azt mondta, hogy tanúi vagyunk a kormány tehetetlen, céltalan vergődésének, annak, hogy Gyurcsány Ferencet már nem veszik komolyan felelős gazdasági körökben.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ezt az önök szövetségese, a Szabad Demokraták Szövetsége mondja, érdemes lenne legalább erre odafigyelni. De ha nem is akarunk már az SZDSZ-ig eljutni, akkor maradjunk az MSZP-nél, hiszen az MSZP egyik szervezete, egyik tagozata a hétvégén ülésezett, ez a bizonyos társadalompolitikai tagozat, ahol a tagozat vezetője szerint a miniszterelnök által a múlt héten bejelentett válságkezelő javaslatok nem felelnek meg a várakozásoknak, egy volt fővárosi kerületi polgármester szerint pedig az Országgyűlésnek fel kellene oszlatnia magát. (Közbeszólás az MSZP soraiból.)

És hogy ne menjünk még messzebb, tisztelt képviselőtársaim, talán érdemes lenne önöknek is Békesi Lászlóra hallgatni. Békesi László azt mondta, nevetséges arról beszélni, hogy 2014-től meg '16-tól milyen intézkedéseket akarnak bevezetni. A válság itt van, most. A válságot itt és most kell kezelni. Nemhogy évekre nem érünk rá, hetekre, hónapokra nem érünk rá. Napról napra kell kezelni a válságot. Négy hónapja, hogy önök és az önök miniszterelnöke elismerte, hogy Varga Mihály nem a válság apostola, hanem valóban jól látta előre a helyzetet - mondjuk, nem volt nehéz, elég volt nyugat-európai lapokat olvasni, amerikai tévéket nézni. Tehát aki ezt megtette, az világosan tudta, hogy a válság eljön Európába is. Akkor önök még arról beszéltek, hogy ennek csak a szele fog megérinteni minket, majd négy hónappal ezelőtt elismerték, hogy valóban le fog minket dönteni a lábunkról a válság. Azóta egyetlen konkrét intézkedés nem történt. Önök beszéltek parlamenten kívül, beszéltek a parlamentben; egyetlenegy olyan intézkedést nem hoztak, amitől az embereknek jobb vagy könnyebb lett volna.

Amikor Békesi László arról beszélt, hogy a kormány 2014-re, 2016-ra vonatkozólag rukkol elő elképzelésekkel, akkor azt mondta, hogy épeszű ember ilyet nem mond. Ha valaki azt akarja, hogy hangosan röhögjön a világ, akkor kell ilyeneket mondani.

Nos, tisztelt képviselőtársaink, az a szomorú igazság, hogy ez bejött. Ha más nem is, ez bejött; a világ rajtunk, a magyar kormányon röhög, hiszen ha önök elolvasták vagy elolvasták volna a New York Times egyik múlt heti számát, akkor világossá vált, hogy a balfékség nemzetközi mértékegységévé a magyar kormányt választották. A New York Times Magyarországgal, Gyurcsány Ferenccel és a böszmeséggel riogat. Azt a rémképet festik fel, hogy egyszer az Egyesült Államok is egy válságkezelő csomag miatt majd olyan magas államadóssági szinttel fog rendelkezni, mint Magyarország. Mi vagyunk, Magyarország, a negatív példa, a 70 százalék fölötti államadóssággal, amely - csak szeretnék emlékeztetni - 2002-ben 53 százalék volt. Az elmúlt esztendőkben 17 százalékkal sikerült feltornázni az államadósságot, mi vagyunk a negatív példa a világon.

És hogy egy még frissebb példát mondjak, a mai napon jelent meg egy német lapban az olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi interjúja, amelyben szintén negatív példaként hozza fel Magyarországot, amelyet meg kellett menteni a csődtől.

Tisztelt Képviselőtársaink! Az, hogy minket meg kellett menteni a csődtől, az nem dicsőség. Az, hogy valaki ellavírozta az országot az államcsőd szélére, az nem dicsőség, hanem szégyen, és alkalmatlanságról tesz tanúbizonyságot.

Nos, tisztelt képviselőtársaink, ezek a vélemények, az elmúlt hónapok és az elmúlt hét eseményei világosan mutatják, hogy Magyarországnak egy kiútja van a válságból, ez pedig az új iránnyal kezdődik. Az új irányhoz új kormány kell, az új kormányhoz pedig új választások kellenek. Higgyék el, tisztelt képviselőtársaink, önöknek is sokkal jobb lenne, ha meg tudnánk előzni az elkövetkezendő egy esztendő agóniáját. Sokkal jobb és könnyebb lenne most véget vetni az egésznek, mert akkor nem pazarolna el az ország még egy évet. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Tegyék meg Magyarországért, a köztársaságért! Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban. - Közbeszólások ugyanonnan: Jó volt!)




Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai