Készült: 2024.05.18.05:01:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 193. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jelen napirendi pontban két indítványt fogunk tárgyalni, illetve megvitatni. Az egyiket Semjén Zsolt képviselőtársammal közösen jegyezzük. Ez az indítvány arra irányul, hogy március 8-ával a Magyar Országgyűlés mondja ki feloszlását. A másik indítvány a Magyar Polgári Demokráciáért Alapítvány népi kezdeményezése nyomán azt indítványozza, hogy az Országgyűlés vitassa meg a Magyar Országgyűlés feloszlatását. Mind a két indítvány ugyanarra a célra irányul, a 2006 tavaszán megválasztott Országgyűlés mondja ki saját maga feloszlását. A Semjén Zsolttal közösen jegyzett indítványunkban március 8-át jelöltük meg határpontként, köztársasági elnök úr mérlegelési jogát nem megkérdőjelezve azért, mert ezzel lehetőséget adnánk arra, hogy az európai parlamenti választásokkal egy időben új országgyűlési választásokat is tarthassunk.

Melyek az indokai indítványunknak? Az elsődleges indoka 2006 tavaszára visszanyúló. 2006 tavaszán a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége együtt kampányolva megnyerték az országgyűlési választásokat. A szocialista képviselők már május végén, az ország közvéleménye szeptember közepén tudhatta meg, hogy a Magyar Szocialista Párt választási kampánya hazugságra volt alapozva. Hazugságra! Lehet, hogy a szocialista képviselők ezt nem tudták, egy biztos, a listavezetőjük és miniszterelnök-jelöltjük, Gyurcsány Ferenc tudta. Olyannyira, hogy ő maga alkotta ezt a választási kampányt, ezzel dicsekedve Balatonőszödön osztotta meg ezt az MSZP-frakció tagjaival, ám nem osztotta meg a választópolgárokkal. Nem osztotta meg azon választópolgárokkal, akik a Magyar Szocialista Pártra szavaztak abban a hiszemben, hogy az MSZP, illetve az MSZP által vezetett kormány majd jobb közállapotokat, magasabb életszínvonalat, több beruházást és általában egy gazdagodó és az eddigieknél erősebb Magyarországot fog elhozni nekik.

Azóta már tudjuk, hogy nemcsak akkor hazudott Gyurcsány Ferenc a saját választóinak, nemcsak akkor csapta be Gyurcsány Ferenc és a Magyar Szocialista Párt a választóit, hanem azóta is több lépésével. Hiszen ennek eredményeként most, 2009 tavaszára soha nem látott mélységbe zuhant a magyar gazdasági növekedés, ami nem is növekedés már valójában, hanem csökkenés. Azt is pontosan tudjuk, hogy Magyarország az egyik legnagyobb vesztese annak a pénzügyi válságnak, ami most már több mint egy évvel ezelőtt az Amerikai Egyesült Államokból indult, és azt is tudjuk, hogy ma Magyarországnak egy hiteltelen, cselekvőképtelen kisebbségi kormánya van, amelynek kormányzati politikája teljes egészében szétzilálta a magyar kormányzati politikai hagyományokat, és mind a mai napig képtelen kezelni a válságot.

Nem olyan nagy titok ez, önök is tudják, szocialista képviselőtársaim, mert ha saját maguknak nem is vallják be, elég, ha felütik az elmúlt hétvége sajtóját. A következő idézetekkel lehet találkozni, ha gondolják, meg is nevezem a forrásokat, de az irántuk érzett tapintatból nem mondanám most el ezeket. Van köztük független közgazdász, van köztük önmagát függetlennek tartó közgazdász, van köztük szabad demokrata politikus is.

Jöjjenek az idézetek! "Épeszű ember ilyet nem mond - tekintettel Gyurcsány Ferenc válságkezelő programjára. Ha valaki azt akarja, hogy hangosan röhögjön a világ, akkor kell ilyeneket mondani". A második idézet: "A kormányfőnek nincs hitele, egy erőteljes program végrehajtására ő már alkalmatlan." A harmadik idézet: "A kisméretű, alapvetően a belső átrendezéseket tartalmazó intézkedési együttesnek korlátozott hatása lehet, de ennél súlyosabb, hogy nem hiszik el. Ha valakinek 49 programja volt, és mindegyik élt két hetet, akkor annak nincs hitele." (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nektek egy sincs.) A következő idézet: "Hiteltelen, cselekvésképtelen a kormány." A következő idézet: "Az MSZP-nek hozzá kellene járulnia a parlament feloszlatásához, mert ezzel erkölcsi alapot szerezne magának ahhoz, hogy újraépítse magát." És az utolsó idézet: "A hitelesség óriási kinccsé vált, és nekünk ez elfogyott."

Azért indítványozzuk az Országgyűlés feloszlatását, mert jelen pillanatban ennek a kormánynak nincsen hitele. A Magyar Országgyűlés jelenlegi összetétele 2006 tavaszi állapotokat tükröz. Akkor sem az igazi állapotokat, hanem olyan állapotot, amelyet önök, szocialista politikusok a választópolgárok megtévesztésével idéztek elő. Azért indítványozzuk az Országgyűlés feloszlatását, hogy minden párt nézzen szembe a választópolgárokkal, mondja el az elképzeléseit, az igazi elképzeléseit, kedves szocialista képviselőtársaim, mérettessenek meg az elképzelések, és az új, a többség, a társadalmi többség bizalmát élvező Országgyűlés révén alakulhasson meg az új, a parlamenti többség bizalmát élvező kormány. Válságos időket élünk, válságos időben erős végrehajtó hatalomra van szükség; olyan végrehajtó hatalomra, amelynek nemcsak elképzelései vannak, de végre is tudja hajtani az elképzeléseit, ki tudja vezetni az országot a válságból.

Ehhez elengedhetetlenül szükséges egy, a parlament többségét élvező kormány. A jelenlegi kormány nem élvezi a parlament többségét. És bár az igaz, azt elmondhatjuk, hogy a szabad demokraták minél távolabb vannak szocialista képviselőtársaiktól, annál bátrabban fogalmaznak, de azért mégsem venném teljes mértékben garantáltnak, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége, különösen az elmúlt hétvége idézeteinek fényében egy az egyben támogatni fogja a Gyurcsány Ferenc által előterjesztett válságkezelő programot. A Magyar Demokrata Fórumról sem állítanám, bár volt már, amikor segédkezet nyújtott a Magyar Szocialista Pártnak, hogy egy az egyben támogatná a Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett válságkezelő programot. Márpedig ha nem támogatják, tisztelt képviselőtársaim, akkor megint csak válságkezelő program nélkül marad a Magyar Köztársaság.

Önök azt mondhatják, nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy most egy választási kampányba bonyolódjunk. Erre két dolgot szeretnék mondani. Egyrészt egy választási kampány mindenképpen elkerülhetetlen, hacsak nem akarják eltörölni az európai parlamenti választásokat. 2009 június elején ugyanis európai parlamenti választások lesznek Magyarországon, ha jól tudom, önök is tudják, azaz lesz egy választási kampány. Ezzel párhuzamosan nyugodtan megtörténhet az országgyűlési választási kampány is. Másrészt pedig semmilyen intézkedésről nem maradunk le. Hiszen ha végigtekintjük az elmúlt négy hónapot, október eleje óta, amióta a válság kirobbant, azóta itt az Országgyűlés maximum három olyan törvényt fogadott el, amely akár csak áttételesen is valamilyen viszonyban volt a válság kezelésével.

De nemhogy az Országgyűlés elé a kormány eddig nem terjesztett semmilyen törvényjavaslatot, ha jól tudom, még most sincs az Országgyűlés előtt semmilyen olyan törvényjavaslat, amely a válságot hatékonyan tudná kezelni. Miniszterelnök úr ígéretei szerint talán a jövő hétre már várhatunk törvényjavaslatokat, de ezeket akkor is nyugodtan meg tudja tárgyalni az Országgyűlés, ha az európai parlamenti választásokkal egy időben országgyűlési választásokat is tartunk.

(17.30)

Vagyis, tisztelt képviselőtársaim, nem marad más hátra, mint az, hogy ezt a vergődést, ezt az agóniát a lehető legrövidebbre vágjuk, a választópolgárok szemébe nézzünk, és azt mondjuk a választópolgároknak, hogy új felhatalmazást kérünk, új felhatalmazást a válság kezelésére, a válságból való kivezető út megmutatására. Én úgy gondolom, ez a legbecsületesebb, legférfiasabb mód. Lehet húzni az időt, tarthat még egy évig az, hogy minden hétfőn meghallgatjuk a miniszterelnök úr napirend előtti felszólalását (Zaj, derültség az MSZP padsoraiban.), amiből általában egyébként nem lesz semmi, mert ezt soha nem követi kormányzati cselekvés.

Azt is lehet folytatni, hogy önök egy éven keresztül még jókat derülnek itt hétfőnként, ezzel próbálják meghosszabbítani a saját egzisztenciális jókedvüket, miközben a választópolgárok meglehetősen rosszul érzik magukat a súlyosbodó válságban, amikor egy hónap alatt egy magyarországi középvárosnyi népességgel nő a munkanélküliek aránya. Ezt az agóniát kellene minél hamarabb befejezni, ehhez nyújtana segítséget az, hogyha az Országgyűlés március 8-i hatállyal kimondaná a feloszlatását.

De tudják, mit? Ha a Fidesz és a KDNP javaslatát nem fogadják el, akkor legalább fogadják el a népi kezdeményezést. Választópolgárok írták alá, nem csak szegedi választópolgárok, a budakalászi polgári körök is támogatják ezt a kezdeményezést (Derültség, zaj az MSZP padsoraiban.). Örülök neki, hogy önök ennyire viccesnek tartják.

Tisztelt szocialista Képviselőtársaim! Ha megengednek még egy befejező mondatot: én soha nem venném magamnak a bátorságot, hogy az önök támogatóit kinevessem. (Közbeszólás a Fidesz és a KDNP padsoraiból: Így van! - (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.) Nagyon szomorú, hogy önök kinevetik a magyar társadalom többségét.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Nagy taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai