Készült: 2024.05.18.02:58:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 16. felszólalás
Felszólaló Gráf József
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, és itt a parlamentben ez már többször elhangzott, hogy a világgazdasági válság okozójának kihirdetni a Gyurcsány-kormányt elég nagy merészség, mert azt hiszem, kicsit túlértékeli Magyarország szerepét és a magyar miniszterelnök súlyát is ebben a folyamatban. Az az érzésem, hogy ezek a folyamatok alapvetően máshonnan indultak, és ennek a hatásait kell most nekünk is kezelnünk.

Rátérve az agrárágazatra, amit ön negatívumként felsorolt az agrárágazatról, azt az ebben az ágazatban tevékenykedők szinte mindegyike nevében szeretném visszautasítani, mert mi tisztességesen dolgoztunk és láttuk el a feladatainkat. Hozzátenném azt, hogy az elmúlt évben 5,5 milliárd euró exportot bonyolítottunk le a három évvel ezelőtti 3,5 milliárddal szemben, és 1,5-2 milliárd nettó árbevételt teszünk az export-import különbözetbe a Magyar Köztársaság asztalára, amit nagyon kevés ágazat tud megvalósítani.

Mindezeken kívül - rátérve a konkrét szabályozásokra és az elvonásra - egy pillanatig nem tagadtam el, és azonnal sajtótájékoztatót tartottam, hogy a közvélemény is megismerje, főleg a gazdálkodók, hogy mire számíthatunk ebben az évben. Ez a 33 milliárd, ami elvonásként megjelenik, a tárgyalások folyamán nem ennyi volt; ez ennél lényegesen magasabb volt nemcsak az agrárágazatban, hanem minden más ágazatban is. A harcot tehát mindenki megvívta a saját maga területén, miniszterkollégáim is, és mindegyikük felelősségteljesen megharcolt azért, hogy az ágazatát működőképes helyzetben tudja tartani. Én is ezt tettem. Ha nem ilyen nagyságrendű - és mindjárt elmondom, hogy mik ennek a hatásai -, akkor bizony ténylegesen el kell az embernek azon gondolkodnia, hogy van-e értelme csinálni, tudja-e vállalni a felelősséget.

Mit jelent ez a 33 milliárd forint a mi esetünkben? A mi esetünkben azt jelenti, hogy minden évben 10 százalékkal növekednek az európai uniós források, a SAPS-támogatások, és jelen pillanatban van egy olyan helyzet, ami az országnak nem túl jó, de a mi ágazatunkat nem érinti túl rosszul: ez az az árfolyamnyereségünk, ami abból adódik, hogy az euró a tervezett 250 forint helyett 305-306 forint is volt az elmúlt időszakban. Ebből a két forrásból vannak az ágazatnak olyan bevételei, amelyekkel csökkenteni tudja ezeket a feszültségeket.

Nem lesz az ágazatnak egyetlenegy olyan szereplője sem - és ez volt nagyon fontos, és válasz arra a kérdésre, hogy tudom-e vállalni vagy nem tudom vállalni -, aki kevesebb támogatást kap, mint amennyit az elmúlt évben kapott. Hiányzik nagyon a 33 milliárd forint, ezt egy pillanatig nem vitatom, de egyetlenegy olyan szereplője nem lesz az agráriumnak, aki kevesebb támogatást kap, mint tavaly. És a jelenlegi viszonyok között, amikor máshol súlyos hiányok keletkeznek, azt gondolom, ez nem kevés biztosíték. De mondjuk ezt a számok nyelvén, mert így könnyebben érthető.

(13.40)

A SAPS és top up támogatás 2008-ban 233 milliárd forint volt, ez ebben az évben a két korrekciós tétellel, amit említettem, 258 milliárd forint lesz. Konkrétan a földre, egy hektár földre jutó támogatás: a SAPS 31 450 forint, a top up 10 656 forint, azaz 42 106 forint, amit a gazdálkodók ma egy hektár után kézhez kapnak.

A következő évben a top up a GOF top up elvonása után ez így fog kinézni, hogy 43 ezer forint a gazdák hektáronkénti támogatása. Rögtön hozzáteszem az igazság kedvéért, hogy ha nincs a 33 milliárd elvonás, akkor ez 53 ezer forint lenne, és ez teljesen érthető.

Tehát minden állattenyésztési támogatást, ami nekem az arcomhoz és a programomhoz nagyon fontos, nemhogy megőrzünk, hanem növelünk. A tej után 8 forint 3 fillér helyett 8,60-at fogunk fizetni. Az anyatehén 40 ezer forintja helyett 50 ezret fogunk fizetni, a hízómarha 45 ezre helyett 58 ezret adunk, és az anyajuhnál is 1600 forint helyett 1800 forintot.

Tehát egyetlenegy olyan szereplője nem lesz a magyar agráriumnak, akinek csökken az elmúlt évi támogatása. Ezenkívül pedig előrehozzuk az állatjóléti támogatások kifizetését, amit következő évben kellene kifizetni, ebben az évben negyedéves elszámolással fogjuk az árfolyamnyereség terhére kifizetni.

Ezzel együtt igaz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ilyen nagyságrendű az elvonás, de minden olyan lépést megteszünk, hogy működőképesen tartsuk a magyar mezőgazdaságot.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai